SOUHRN: Sněmovna schválila zákon zavádějící dohodu o vině a trestu i omezení monopolu pošty

PRAHA (MEDIAFAX) - Zákon omezující monopolní postavení České pošty nebo normu, která počítá se zavedením institutu korunního svědka, schválili ve středu poslanci. Třetím čtením prošel také diskutovaný zákon o přestupcích, naopak zákon o bankách poslanci ve závěrečném sněmovním čtení vrátili zpět do druhého čtení.

Návrh zákona o poštovních službách ruší výhradní postavení České pošty pro dodávání zásilek s písemnostmi do 50 gramů nebo s cenou do 18 korun. Cílem úpravy je zvýšení konkurenčního prostředí a právní jistoty na trhu poštovních služeb. Směrnice odstraní i další právní a ekonomické bariéry bránící ostatním subjektům ve vstupu na poštovní trh.

Novela zapracovává do českého právního řádu evropskou směrnici. Završuje postupný proces liberalizace evropského poštovního trhu a v této souvislosti ruší zbývající část dosavadního monopolu, kterým Česká pošta disponuje.

Třetí poštovní směrnice současně upravuje dosavadní systém financování. "Financování univerzální služby, kdy zvýšené náklady spojené s poskytováním poštovních služeb v řídce obydlených oblastech jsou na základě monopolu hrazeny ze zisků z oblastí s nižšími náklady (města, aglomerace), nelze dále aplikovat. Prioritně proto bude uplatňován systém úhrady nákladů spojených s univerzální službou nákladově orientovanými cenami," píše se v materiálu.

Novela zákona bude nově pro držitele poštovní licence obsahovat povinnost sdílet některé služby a vybrané prvky jeho poštovní infrastruktury. Podle materiálu licence České poště vyprší až koncem roku 2017, následně se vyhlásí výběrové řízení na nového dodavatele služeb.

Sněmovnou prošel také sledovaný zákon, který počítá s tím, že obvinění, kteří se ke svému trestnému činu včas doznají, se budou moci podílet na určení svého trestu. "Jedná se o důležitou úpravu, jejíž snahou je zefektivnit a zrychlit trestní řízení. Počítá s rozšířením užití odklonů, což je způsob, jak řešit trestní řízení ve zkrácené formě, a zavádí dohodu o vině a trestu. Třetím důležitým prvkem je posílení institutu spolupracujícího obviněného," vysvětlil už dříve význam novely ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) s tím, že se institut blíží korunnímu svědkovi v jiných státech.

Rozdíl mezi institutem spolupracujícího obviněného a institutem korunního svědka vysvětlil Pospíšil tím, že u spolupracujícího obviněného je již rozhodnuto o vině. "Je rozhodnuto, že spáchal trestný čin. Novela zpřesňuje již existující institut spolupracujícího obviněného. Novela garantuje obviněnému to, že může mít uloženou sankci pod dolní sazbou nebo odejít bez trestu," vysvětlil Pospíšil.

Podle předlohy by dohodu o vině a trestu mohl s obviněným sjednat státní zástupce nebo soud. Pokud by dohoda "neklapla", věc by se vrátila zpět do fáze přípravného řízení. Obviněný by se přitom sjednáním dohody současně vzdal práva na projednání věci v hlavním líčení, a tím pádem i práva napadnout rozsudek odvoláním.

Sjednání dohody o vině a trestu by ale nebylo možné ve všech případech. Kromě ochoty pachatele uznat vlastní vinu totiž zákon vyjmenovává i trestné činy, jejichž pachatelům právo na uzavření dohody s žalobcem výslovně zapovídá. Na dohodu o vině a trestu tak budou muset zapomenout lidé, kteří mají na svědomí závažné trestné činy.

Poslanci ve třetím čtení schválili také návrh, který pro pachatele opakovaných přestupků narušujících veřejný pořádek zavádí trest zákazu pobytu na dobu až tří měsíců. "Pokud přestupce nemá příjem, je sankce pokuty neúčinná. Nemluvíme o těch, kteří pracují, ale o těch, kteří nemají příjem, a není proto z čeho vymoci pokutu. Proto chceme zavést novou sankci," vysvětlila předkladatelka návrhu, poslankyně za ODS Ivana Řápková. S návrhem však nesouhlasí opozice ani někteří poslanci za TOP 09.

Ve středu se poslanci dohodli také na novele živnostenského zákona, která má ukončit povinnost označování provozoven identifikačním číslem a zavádí změny v pokračování živnosti po úmrtí podnikatele. Návrh má za cíl snížit administrativní zátěž podnikatelů.

Odebírá povinnost označovat provozovnu identifikačním číslem a naopak umožňuje oznamovat změny údajů, které živnostník hlásí správě sociálního zabezpečení, finančnímu úřadu, úřadu práce a zdravotní pojišťovně prostřednictvím centrálního registračního místa. Úprava živnostenského zákona do detailu řeší pokračování v provozování živnosti při úmrtí podnikatele. Vypočítává, kdo může v podnikání pokračovat až do skončení dědického řízení.

Zákonodárci se dokázali dohodnout také na změně zákona, který má výrazně zjednodušit vydávání dluhopisů v Česku. Nově by je podle návrhu mohly emitovat i fyzické osoby, a navíc bez schvalování od České národní banky (ČNB).

ČNB podle novely přestane dohlížet na podlimitní emise dluhopisů, u kterých nemusí investor uveřejňovat prospekt. Zjednodušit se má celý dluhopisový program. Zákon má také upřesnit definici dluhopisu tak, aby se vztahovala na všechny cenné papíry, s nimiž je spojené právo na splacení dlužné částky. Ministerstvo financí tím chce zabránit obcházení legislativy.

Ze sněmovny do Senátu po středečním jednání dolní komory putuje také návrh protikorupční novely rozpočtových pravidel, která definuje náležitosti pro žádosti o finance ze státní kasy a ukládá povinnost zveřejňovat je na internetu. Podle novely zákona předložené ministry financí, místního rozvoje a průmyslu a obchodu budou muset žadatelé o státní prostředky vyplnit podrobné žádosti, jež dosud neměly povinnou formu. Jejich součástí mají být základní údaje o tom, kdo peníze žádá a od koho je chce, dále pak požadovaná částka a účel pro její využití. Chybět nemá ani lhůta, v níž chce žadatel představeného účelu dosáhnout.

Poslanci se vyjádřili také pro návrh zákona, který má zajistit hladký průběh při převodu některého historického majetku z vlastnictví státu na obce. "Současný zákon o majetku obcí obsahuje některé nejasnosti ve vztahu k pozemkům, které bychom novelizací chtěli upravit," upřesnil už dříve jeden z autorů návrhu poslanec Jiří Oliva (TOP 09). Podle něj se to týká převážně zrušených vojenských újezdů.

Do Senátu putuje také norma, která počítá s tím, že za vícenásobné spáchání přestupku úmyslným jednáním, které závažně narušuje veřejný pořádek, bude v budoucnosti pachatel potrestán zákazem pobytu po dobu až tří měsíců. "Pokud přestupce nemá příjem, je sankce pokuty neúčinná. Nemluvíme o těch, kteří pracují, ale o těch, kteří nemají příjem, a není proto z čeho vymoci pokutu. Proto chceme zavést novou sankci," dodala Řápková.

"Sankce zákazu pobytu spočívá v tom, že se pachatel nesmí po dobu trvání této sankce zdržovat na určitém místě nebo v určitém obvodu. K přechodnému pobytu na takovém místě nebo v takovém obvodu v nutné osobní záležitosti je třeba povolení správního orgánu, který sankci uložil," vysvětlují autoři předlohy. Ovšem za podmínky, že by se sankce zákazu pobytu nesměla vztahovat na místo nebo obvod, v němž má pachatel trvalý pobyt.

Na rozdíl od trestu zákazu pobytu, který lze podle trestního zákoníku uložit až na dobu deseti let, by mohla být sankce zákazu pobytu uložena podle zákona o přestupcích na dobu maximálně tří měsíců (což je dáno nižší společenskou škodlivostí přestupku proti trestnému činu).

Obce si od rozpadu ČSFR v mnohých případech nárokují navrácení svých pozemků, které jim stát zabavil v roce 1949, ale soudy v těchto sporech o určení vlastnictví nemají oporu v zákoně a zaujímají ve většině případů negativní názor.

Poslanecká sněmovna ve středu schválila také senátní novelu zákona o daňovém poradenství, která reaguje na aktuální dění v Komoře daňových poradců. Cílem normy je podle předkladatelů upravit dosavadní zastaralou a nefunkční úpravu pravidel pro fungování této organizace.

Sněmovna přijala také předlohu, která určuje podmínky předkládání návrhů právních aktů Evropské komisi. Díky nařízení se zvyšuje možnost občanů podílet se na demokratickém fungování unie.
V závěrečném čtení budou poslanci hlasovat také o normě zavádějící jasný systém do archivování dokumentů v digitální podobě.

Naopak novela zákona o bankách, která ruší platnost bankovního tajemství pro zpravodajské služby v Česku, sněmovnou ve středu neprošla – poslanci ji vrátili zpět do druhého čtení. Podle normy by se agenti mohli dostat k informacím o tom, kolik peněz má klient na účtech i jaké na nich probíhají transakce.

Projednáním středečních bodů poslanci vyčerpali program 36. schůze sněmovny a znovu se tak sejdou pravděpodobně až koncem dubna.

Martina Týblová, Karolina Brožová, Filip Nachtmann, tyblova@mediafax.cz


Zařazenost 21.03.2012 14:03:00
Zdrojtn.cz Mediafax
Originálmediafaxbiz.cz/rss/617693


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Zákony Kalkulačka Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů