Lídři EU: Kaja Kallas, nová Železná lady Evropy

„Železná lady současnosti“, tak je mezinárodními médii často přezdívána estonská předsedkyně vlády Kaja Kallas. Přízvisko po Margaret Thatcher Kallas zdědila především díky svému nekompromisnímu prostoji k Rusku a nebojácnosti sdílet názory, které mohou být nepopulární. Jaká je životní a kariérní dráha předsedkyně jedné z nejvíce proukrajinských vlád světa a o co opírá svůj rázný postoj k politice vůči Rusku?

MLÁDÍ A STUDIUM

Kaja Kallas se narodila 18. června 1977 v Tallinnu. Jejím otcem je Siim Kallas, který v roce 1994 založil Estonskou reformní stranu, jejíž šéfkou je Kallas v současnosti. Vystudovala práva na Tartuské univerzitě v roce 1999 a od roku 2007 navštěvovala Estonskou obchodní školu, kde v roce 2010 získala titul v oboru ekonomie.

Po studiu se stala členkou Estonské advokátní komory a v roce 2002 advokátkou. Rovněž pracovala jako kouč na estonské obchodní škole.

Kromě rodné estonštiny hovoří plynně anglicky, rusky a francouzsky.

POLITICKÁ KARIÉRA

V roce 2010 Kallas po vzoru svého otce vstoupila do Estonské reformní strany. Její politická kariéra však naplno začala až rok poté a v letech 2011 až 2014 působila jako poslankyně estonského parlamentu a předsedala Výboru pro hospodářské záležitosti. Od roku 2014 povýšila na post předsedkyně frakce.

Od domácí politiky Kallas mezi lety 2014 a 2018 přesídlila k politice evropské. Jako poslankyně Evropského parlamentu se zabývala především strategií jednotného digitálního trhu a vztahy s Ukrajinou. Na konci funkčního období ji dokonce časopis Politico označil za jednu ze 40 nejvlivnějších europoslankyň a jednu z nejvlivnějších žen v Bruselu.

Od roku 2019 se Kallas opět vrátila na domácí půdu a vyhrála volbu předsedkyně Estonské reformní strany. Kaja Kallas se tak stala první ženou v Estonsku v čele velké politické strany. Tento post v roce 2020 úspěšně obhájila.

PREMIÉRKA ESTONSKA S RÁZNÝM POSTOJEM K RUSKU

Po tom, co v roce 2021 kvůli korupčnímu skandálu rezignoval bývalý premiér Estonska, Jüri Ratas, po sestavení koaliční vlády 18. července 2021 stala premiérkou. Během své dosavadní premiérské dráhy si v roli premiérky prošla obdobím mnoha krizí. Na světové i domácí scéně si však jméno udělala především díky své reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Kallas se velmi rázně vymezovala proti projektu NordStream 2 a přímo volala po jeho ukončení. Byla mezi prvními evropskými politiky, co po Evropské unii začaly vyžadovat nastavení sankcí vůči Rusku a ruského prezidenta Vladimira Putina označila za válečného zločince. V návaznosti na toto označení se veřejně stavěla se proti jakékoliv formě dialogu s ruským prezidentem. Před rizikem eskalace konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem i rizikem evropské provázanosti s ruským režimem však Kallas varovala již před vypuknutím samotného konfliktu.

Estonská premiérka se svojí proukrajinskou politikou stala nejen nejoblíbenějším politikem Estonska, ale i hlavní tváří pomoci Ukrajině na evropské i mezinárodní úrovni.

Dle serveru iRozhlas navíc Kaju Kallas historik Timothy Garton Ash spolu s premiéry Španělska a Nizozemska označil za jednu ze tří klíčových hráčů, kteří mohou spolupracovat na budování nové a dynamické Evropské unie.

ZAJÍMAVOSTI

Nekompromisní politika estonské premiérky vůči Rusku vychází i z osobní zkušenosti šestačtyřicetileté političky. Sama její matka byla během druhé světové války jako šestiměsíční nemluvně deportována stalinským režimem spolu s matkou a babičkou na Sibiř.

Přibližně před týdnem dala Kallas veřejně najevo svůj zájem o post generální tajemnice Severoatlantické aliance, až se příští rok nejvyšší funkce v Alianci uvolní. Současný politický šéf NATO Jens Stoltenberg by měl odstoupit v říjnu příštího roku po deseti letech ve funkci.

KAUZY A KONTROVERZE

Ani veřejností oblíbená estonská premiérka se však v neposlední době nevyhnula aféře, která ji z místa předsedkyně vlády málem sesadila. Estonská média v srpnu zveřejnila informaci, že i přes silné proukrajinské zájmy estonské premiérky je její manžel aktivním podnikatelem v Rusku, a to i po ruské invazi na Ukrajinu. Firma přepravovala zboží pro estonskou společnost Metaprint obchodující s kovovými obaly. Podle deníku Eesti Päevaleht na tom od začátku války na Ukrajině vydělala 1,5 milionu eur. Rezignaci kvůli této kauze však estonská premiérka popřela a své místo si udržela.

Foto: valitsus.ee, Stenbocki maja,

Zdroj: valitsus.ee, Britannica, Politico


Zařazenopo 20.11.2023 17:11:00
ZdrojEuroskop
Origináleuroskop.cz/2023/11/20/lidri-eu-kaja-kallas-nova-zelezna-lady-evropy/
KategorieAktuality, Estonsko, hlavní, kaja kallas, Lídři EU
AutorBarbora Novotná
guidhttps://euroskop.cz/?p=130417

Související témata

Vladimír Železný


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V