Patria (Patria Finance)
Akcie v ČR  |  23.09.2021 17:20:00

Kde budou americké akcie na konci roku? Odpověď stojí na třech pilířích

Goldman Sachs přišel s jednou svým způsobem dost výjimečnou tabulkou. Týká se celoročního cíle banky pro americké akcie a alternativních scénářů. A pokud se jí trochu věnujeme, vypráví celkově zajímavý širší příběh o akciích a ekonomice.

1. 7 % do roka: Na začátek jednu malou technickou a obecnější. Pokud předpokládáme, že trhy jsou hodně efektivní, tak to implikuje, že odráží všechny dostupné informace. S tím, že jsou tak proto nastaveny tak, aby generovaly přesně svou požadovanou návratnost. Ta by se nyní mohla pohybovat kolem 7 % ročně. Pokud někdo predikuje něco jiného, svým způsobem říká, že trh je neefektivní a neví to, co ví predikující. Což je asi i případ, o kterém budeme hovořit dál.

2. Tři pilíře, jeden opomíjený: Pokud někdo dává cíle pro výši akciového indexu a podpoří je nějakými fundamentálním argumenty, obvykle se točí kolem vývoje bezrizikových sazeb (výnosů vládních obligací) a očekávané ziskovosti obchodovaných firem. To jsou dva fundamentální pilíře, ten třetí, kterým je riziková prémie, ale bývá notně opomíjen. Jde totiž o takovou éterickou proměnnou, kterou nelze přímo pozorovat. Goldman Sachs v tabulce ukazuje, s jakou prémií pro svůj cíl pro index SPX počítají jeho ekonomové:

s&p 500

Zdroj: Twitter

3. Vztah sazby a prémie: Goldman ukazuje výši rizikové prémie v kombinaci s bezrizikovými sazbami (výnosy desetiletých vládních obligací). Co bychom přitom tak asi mohli čekat ohledně vztahu mezi těmito výnosy a rizikovou prémií? V základu asi to, že půjdou proti sobě: Pokud ekonomika brzdí, klesají inflační tlaky, výnosy obligací jdou dolů (jejich ceny nahoru, protože se jako investiční aktivum stávají atraktivnější). V prostředí útlumu, neřkuli recese zároveň obvykle roste averze k riziku (což také podporuje pokles výnosů obligací) a volatilita všeho možného. Takže rizikové prémie by měly jít nahoru. A opak platí během boomu.

Z hlediska celkové požadovaná návratnosti tak jde o to, jak se obě proměnné vzájemně potlučou. Příklad: Dejme tomu, že začínáme s 3 % výnosy obligací a 5 % rizikovou prémií. Požadovaná návratnost tak je u akcií 8 %, ale ekonomika začne nečekaně oslabovat. Výnosy klesnou na 2 %, riziková prémie vzroste na 7 %. Požadovaná návratnost se tak zvýší na 9 % a jako celek bude akcie brzdit i přesto, že samotný pokles bezrizikových sazeb jim pomáhá. Třetím pilířem tu je očekávaný vývoj zisků, který se zřejmě také zhorší.

4. Nejnižší cíl pro nejvyšší sazby? Za prvé je zajímavé, že Goldmanova tabulka tuto logiku drží, ovšem mimo poslední kombinaci. Takže 2 % výnosy obligací jsou u cílových cen v různých scénářích kombinovány s nejnižší rizikovou prémií. A výnosy ve výši 1,2 % zase s prémií 5 %. Ale 1,4 % výnosy s ještě vyšší prémií. Důvod nevím.

Za druhé, zajímavé pak je i to, že pohyb prémie je tak malý, že ani jedním směrem (vyjma onoho posledního případu) nevyvažuje pohyb sazeb (opak platí ve výše uvedeném teoretickém příkladu v bodě 3). U Goldmanů by tedy platilo, že prémie vliv bezrizikových sazeb z hlediska celkové požadované návratnosti jen tlumí.

A za třetí, nejvyšší je cíl 4 950 bodů a pojí se s nejnižšími sazbami a (téměř) nejvyšší rizikovou prémií. Což by asi byl případ, kdy by ekonomické oživení bylo dál spíše utlumené – minimálně ve srovnání se scénářem 2 % výnosů. Pokud tomu tak je, tak Goldman v podstatě říká, že horší ekonomika stlačující dolů sazby je pro akcie dobrá. Dávalo by to smysl?

Teoreticky ano kvůli tomu, že onen celkový efekt (sazby vs prémie) na požadovanou návratnost je stále pozitivní. Ale to by asi nestačilo – muselo by také dojít k tomu, že zisky obchodovaných firem by si vedly (znatelně) lépe, než celá ekonomika. Šlo by o takový ten scénář „ekonomika v relativním útlumu, sazby a požadovaná návratnost také, ale zisky silné a akciový trh v boomu“. Po roce 2008 to nebyl výjimečný mustr, ale do nějakého udržitelného a vyváženého (pro všechny) ideálu má asi daleko.

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:

St 17:47  Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie? Patria (Patria Finance)
St 16:46  Akciové trhy: Evropa slabší, za mořem táhnou akcie technologie - Komentář Investiční bankovnictví (Komerční banka)
St   9:08  PM ČR: PMI potvrdilo slabost domácího trhu i pro 1Q24 Research (J&T BANKA)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688