Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  17.09.2021 07:43:07

Inflace v eurozóně je nejvyšší od roku 2011 (Ranní zpráva z finančního trhu)

Dnešní makroekonomická data svým významem pravděpodobně nebudou mít dostatečnou sílu na to, aby pohnula děním na finančním trhu. Zveřejněn bude finální odhad inflace v eurozóně za srpen, který by měl pouze potvrdit její výrazný nárůst na 3 % y/y. V USA bude zveřejněn ukazatel důvěry spotřebitelů od Michiganské univerzity, který v září pravděpodobně setrval poblíž svého desetiletého minima. Koruna je nejsilnější za zhruba poslední rok, když na ní působí výroky centrálních bankéřů, které indikují zvýšení úrokových sazeb ČNB na zářijovém zasedání o 50 bb.

Evropská inflace dosáhla v srpnu 3 %

Inflace v eurozóně v srpnu výrazně zrychlila z meziročních 2,2 % na 3,0 % a nacházela se nad odhady analytiků. Dnešní finální odhad tento nárůst cenové dynamiky na nejvyšší úroveň od roku 2011 zřejmě potvrdí. Jádrová inflace se během srpna více než zdvojnásobila, když vzrostla z 0,7 % na 1,6 % y/y. Přispěly k tomu jak rostoucí ceny zboží, tak i služeb. Poblíž současných zvýšených úrovní by se podle naší prognózy měla jak celková, tak i jádrová inflace pohybovat až do konce letošního roku. Významně k tomu bude i nadále přispívat nízká srovnávací základna loňského roku související se snížením sazeb DPH v Německu. Pro celý letošní rok očekáváme evropskou inflaci ve výši 2,2 %. Rizika jsou však na straně vyššího růstu spotřebitelských cen, a to především v souvislosti s přetrvávajícími problémy s dodávkami vybraných materiálů a vstupů do výroby.

V USA bude zveřejněn předběžný údaj spotřebitelské důvěry za září od Michiganské univerzity, který v srpnu klesl na nejnižší hodnotu za zhruba posledních 10 let. Výrazný pokles indexu o zhruba deset bodů byl dán především obavami spotřebitelů ohledně rychlého růstu cen, když americká inflace zůstává nad 5 %, a opětovně se zvyšujícího počtu nových případů koronaviru. Starosti spotřebitelům dělalo i pouze pozvolné oživování amerického trhu práce. Poblíž desetiletého minima by měl indikátor setrvat také v září, kdy se očekává jeho jen nepatrné zvýšení z 70,3 b. na 72,0 b.

ČNB v září pravděpodobně zvýší sazby o 50 bb

Viceguvernér ČNB Marek Mora včera pro agenturu Bloomberg uvedl, že se podle jeho názoru zvýšily šance na to, že centrální banka na svém následujícím zasedání 30. září zvýší úrokové sazby o půl procentního bodu. Důvodem je především nárůst inflace, která v srpnu dále zrychlila na 4,1 % a byla nejvyšší od listopadu 2008. V porovnání s prognózou ČNB byla o celý jeden procentní bod vyšší. Podle Mory je pro českou měnovou politiku rizikem především napjatý trh práce, který se může projevit ve více perzistentních inflačních tlacích, než jaké představuje současný nárůst cen materiálů. Z hlediska nastavení sazeb však zároveň dodává, že bankovní rada se bude v září pravděpodobně rozhodovat mezi zvýšením o 25 a 50 bazických bodů a ještě výraznější utažení měnové politiky tak podle nás na stole není. My očekáváme zvýšení repo sazby o 50 bb.

Dynamika cen v tuzemském výrobním sektoru zůstala i v srpnu výrazná a nacházela se nadále nad odhady analytiků. Ceny průmyslových výrobců vzrostly oproti červenci v průměru o 1,2 %, zatímco tržní konsensus očekával zvýšení o 0,6 %. Nejvíce meziměsíčně zdražovaly kovy a kovodělné výrobky a také dřevo (v obou případech o skoro 5 %). V meziročním vyjádření růst cen v průmyslu zrychlil z 7,8 % na 9,3 %. Více jsme tyto čísla komentovali zde https://bit.ly/3lLpaCD.

Americké maloobchodní tržby za srpen pozitivně překvapily, když vzrostly meziměsíčně o 0,7 %, zatímco se naopak očekával jejich pokles. Bez prodejů nových automobilů, kterým se v důsledku omezené nabídky nedaří, tržby dokonce vzrostly o 1,8 %. Radost však trochu kalí významnější revize pro červenec ve směru jejich hlubšího propadu. Pozitivně překvapil i ukazatel podnikatelské důvěry od Filadelfského Fedu, který vzrostl z 19,4 b. na 30,7 b., zatímco trh očekával jeho stagnaci. V souladu s očekáváními pak dopadly pravidelné týdenní statistiky z amerického trhu práce, které ukázaly na stagnující počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti poblíž úrovně 300 tis.

Koruna se včera dostala na nejsilnější úroveň za zhruba poslední rok, když v jednu chvíli prolomila hranici 25,26 CZK/EUR. Pomohlo jí k tomu již zmíněné vyjádření viceguvernéra ČNB Mory a také pokračující rychlý růst výrobních cen. V odpoledních hodinách však došlo ke korekci zpět nad 25,30 CZK/EUR, a to díky dalšímu posílení dolaru vůči euru vlivem dobrých čísel z amerického maloobchodu. Dolar však posiloval po celý den a oproti euru získal včera přibližně půl procenta. Na to doplatily zbylé dvě měny regionu, když oslabil jak maďarský forint, tak i polský zlotý.

Autor: Martin Gürtler

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688