Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Investice  |  20.05.2021 07:38:14

Předstihové indikátory z USA ukážou na mírný útlum optimismu (Ranní zpráva z finančního trhu)

Dosud známá čísla o dubnovém vývoji americké ekonomiky spíše zklamala, což se odráží také v odhadech dnes zveřejněných statistik. Důvěra v podnikatelském sektoru od filadelfského Fedu podle očekávání trhu v květnu klesla z 50,2 b. na 41,0 b. Předstihový ukazatel od Conference Boardu by pak měl setrvat na hodnotách z předchozího měsíce. Největším zklamáním byly v dubnu statistiky z amerického trhu práce a pouze pozvolná tvorba pracovních míst pravděpodobně pokračuje i v průběhu května, což by dnes měl potvrdit jen nepatrný pokles nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V Německu zveřejní dubnový vývoj cen ve výrobním sektoru, jejichž meziroční růst zřejmě výrazně zrychlí, a to především vlivem vyšší ceny ropy.

Německé ceny výrobců zrychlí k 5 %

Americká ekonomika sice rychle ožívá, cesta zpět k předkrizovým úrovním však tak hladká, jak se původně zdálo, zřejmě nebude, což je znát na mírném ústupu optimismu. To jsme mohli pozorovat již na dubnových hodnotách indexů ISM, které se oproti předchozímu měsíci snížily jak ve zpracovatelském průmyslu, tak i v oblasti služeb. Analytici přitom v obou případech očekávali pokračující růst. Podobně dopadl i květnový indikátor ekonomického sentimentu od Michiganské univerzity, či od newyorského Fedu. Obdobný vývoj tak pravděpodobně zaznamená také dnes zveřejněná důvěra v podnikatelském sektoru od filadelfského Fedu, která podle tržního odhadu v květnu klesla z 50,2 b. na 41,0 b. Na hodnotě z předchozího měsíce by měl pak setrvat dubnový ukazatel od Conference Boardu. Duben byl v USA celkově ve znamení spíše horších čísel z reálné ekonomiky, než s kterými se počítalo. Výrazně zklamaly především statistiky z trhu práce a nižší byly i maloobchodní tržby. Pouze pozvolné zvyšování zaměstnanosti pravděpodobně v USA pokračuje i v průběhu května. Týdenní statistiky nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti totiž v prvním květnovém týdnu klesly jen o necelých 30 tisíc a podobně tomu nejspíše bylo rovněž v týdnu druhém.

Zveřejněny dnes budou také německé ceny průmyslových výrobců, jejichž meziroční růst se podle očekávání trhu v dubnu zvýšil k 5 %. Stejně jako v ostatních zemích byl i zde patrný zejména vliv vyšší ceny ropy. Na rostoucí ceny ve výrobním sektoru však celosvětově působí také výrazné zdražování dalších komodit a vybraných vstupů do výroby.

Jádrová inflace v eurozóně v dubnu mírně klesla na 0,7 %

Konečný odhad dubnového vývoje spotřebitelských cen v eurozóně ponechal hodnotu celkové inflace beze změny. Spotřebitelské ceny tak v dubnu vzrostly meziročně v souhrnu o 1,6 % po předchozím růstu o 1,3 %. Na vyšší meziroční inflaci působily zejména dražší pohonné hmoty. Jádrová inflace v dubnu zpomalila z 0,9 % na 0,7 %, a to hlavně díky nižšímu růstu cen služeb, který přibrzdil z 1,3 % na 0,9 %. Oproti prvnímu odhadu tak byla jádrová inflace revidována o desetinu níže. Zatímco v eurozóně se inflace drží v průměru pod dvěma procenty, středoevropské země s vlastní měnou tuto úroveň výrazně přesahují. V Maďarsku v témže měsíci inflace dosáhla 5,2 %, v Polsku 5,1 % a v ČR 3,1 %. Příslušné centrální banky budou zřejmě patřit mezi první, které ke zpřísnění svých měnových politik přistoupí, a to s největší pravděpodobností už v letošním roce.

Počet nově registrovaných osobních automobilů se v Evropské unii snížil v dubnu meziměsíčně o skoro pětinu. Oproti loňskému dubnu byl však více než dvojnásobný, když loni po vypuknutí pandemie prodeje nových vozů výrazně propadly. Meziměsíční pokles registrací o zhruba 15 % zaznamenal i největší český výrobce Škoda Auto.

Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl pro server iRozhlas.cz uvedl, že centrální banka by podle něj měla zvyšovat sazby až tehdy, kdy bude pandemie plně pod kontrolou, což podle něj nyní ještě není, a také až poté, co ekonomika dosáhne svého potenciálu. Současná vyšší inflace podle Michla není důvodem ke zvyšování úrokových sazeb, když očekává zmírnění cenového růstu ve chvíli, co ekonomika začne opět normálně fungovat. Zmínil zároveň to, že bankovní rada zváží zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték. On osobně by byl pro snížení poměru LTV (podíl výše hypotečního úvěru k ceně nemovitosti) ze současných 90 % na hodnotu mezi 85 až 80 procenty.

Tuzemská měna včera mírně oslabila o 0,3 % a v průběhu celého dne se obchodovala kolem 25,46 korun za euro. Ke slabším úrovním ji však pomohly především globální faktory, když euro včera mírně korigovalo předchozí zisky vůči dolaru. Klesaly i akciové trhy, které v průběhu evropského obchodování odepsaly přibližně 2 %. Zbylé měny regionu, tedy maďarský forint a polský zlotý, se včera vůči euru obchodovaly poblíž úrovní z předešlého dne.

Autor: Martin Gürtler

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688