Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  19.05.2021 16:22:46

Jádrová inflace v eurozóně v dubnu mírně klesla na 0,7 % (Komentář)

Konečný odhad dubnového vývoje spotřebitelských cen v eurozóně ponechal hodnotu celkové inflace beze změny. Spotřebitelské ceny tak v dubnu vzrostly meziročně v souhrnu o 1,6 % po předchozím růstu o 1,3 %. Na vyšší meziroční inflaci působily zejména dražší pohonné hmoty. Jádrová inflace v dubnu zpomalila z 0,9 % na 0,7 %, a to hlavně díky nižšímu růstu cen služeb, který přibrzdil z 1,3 % na 0,9 %. Oproti prvnímu odhadu tak byla jádrová inflace revidována o desetinu níže. Zatímco v eurozóně se inflace drží v průměru pod dvěma procenty, středoevropské země s vlastní měnou tuto úroveň výrazně přesahují. V Maďarsku v témže měsíci inflace dosáhla 5,2 %, v Polsku 5,1 % a v ČR 3,1 %. Příslušné centrální banky budou zřejmě patřit mezi první, které ke zpřísnění svých měnových politik přistoupí, a to s největší pravděpodobností už v letošním roce.

Počet nově registrovaných osobních automobilů se v Evropské unii snížil v dubnu meziměsíčně o skoro pětinu. Oproti loňskému dubnu byl však více než dvojnásobný, když loni po vypuknutí pandemie prodeje nových vozů výrazně propadly. Meziměsíční pokles registrací o zhruba 15 % zaznamenal i největší český výrobce Škoda Auto.

Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl pro server iRozhlas.cz uvedl, že centrální banka by podle něj měla zvyšovat sazby až tehdy, kdy bude pandemie plně pod kontrolou, což podle něj nyní ještě není, a také až poté, co ekonomika dosáhne svého potenciálu. Současná vyšší inflace podle Michla není důvodem ke zvyšování úrokových sazeb, když očekává zmírnění cenového růstu ve chvíli, co ekonomika začne opět normálně fungovat. Zmínil zároveň to, že bankovní rada zváží zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték. On osobně by byl pro snížení poměru LTV (podíl výše hypotečního úvěru k ceně nemovitosti) ze současných 90 % na hodnotu mezi 85 až 80 procenty.

Tuzemská měna dnes mírně oslabila o 0,3 % a v průběhu celého dne se obchodovala kolem 25,46 korun za euro. Ke slabším úrovním ji však pomohly především globální faktory, když euro dnes mírně korigovalo předchozí zisky vůči dolaru. Klesaly i akciové trhy, které v průběhu evropského obchodování odepsaly přibližně 2 %. Zbylé měny regionu, tedy maďarský forint a polský zlotý, se dnes vůči euru obchodovaly poblíž úrovní z předešlého dne.

Autor: Martin Gürtler

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688