17.12.2020 Třetí čtvrtletí přineslo ekonomické oživení

17. prosince 2020


Uvolnění opatření proti šíření Covid-19 umožnilo ve 3. čtvrtletí opětovný rozjezd většiny ekonomických aktivit i redukci části ztrát z 2. čtvrtletí. Domácí spotřeba i zahraniční poptávka se zvýšily, investiční aktivita ale nadále zaostávala.   

Hrubý domácí produkt se ve 3. čtvrtletí mezičtvrtletně zvýšil o 6,9 %. Přírůstek podpořila domácí spotřeba i zahraniční poptávka. Naopak investice oproti 2. čtvrtletí klesly o 5,0 %. Meziročně byl hrubý domácí produkt o 5,0 % nižší. Pod úrovní 3. čtvrtletí roku 2019 totiž zůstala spotřeba domácností i investice. Naopak zlepšení přebytku bilance zahraničního obchodu na 126,6 mld. korun působilo prorůstově. „Vývozci se ve třetím čtvrtletí snažili dohnat jarní ztráty, což vedlo k mohutnému nárůstu exportu. Zvyšoval se také dovoz, ale o poznání pomaleji. Ve směru zlepšení bilance působil rostoucí export motorových vozidel, ale také pokles hodnoty dovozu ropy a zemního plynu,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Ve 3. čtvrtletí přetrvával meziroční pokles spotřeby zboží střednědobé spotřeby a služeb, tedy segmentů nejvíce zasažených jarními restrikcemi. Snižovaly se investiční výdaje u všech kategorií. „Investiční aktivita klesla i ve srovnání s krizovým druhým čtvrtletím. Nejhlubší pokles od roku 2011 byl zaznamenán u investic do bydlení, které byly meziročně nižší o více než 11 %. Propadaly se ale také investice v dalších důležitých oblastech, jako jsou stroje a zařízení, dopravní prostředky i ostatní budovy a stavby,“ upozorňuje analytička ČSÚ Karolína Zábojníková.

Hrubá přidaná hodnota vzrostla mezičtvrtletně o 7,3 %, ale meziročně byla nižší o 4,8 %. Velké mezičtvrtletní oživení proběhlo zejména v odvětvích, která byla obzvláště zasažena výpadkem. Hrubá přidaná hodnota ve zpracovatelském průmyslu mezičtvrtletně vzrostla o 16,5 % a v uskupení obchod, doprava, ubytování a pohostinství přírůstek dosáhl 13,5 %. Většina odvětví ale nadále zaostávala za úrovní loňského roku.

Meziroční pokles celkové zaměstnanosti ve 3. čtvrtletí dosáhl 1,7 %. Zaměstnanost klesla zejména v profesních, vědeckých, technických a administrativních činnostech, zpracovatelském průmyslu i v uskupení obchod, doprava, ubytování a pohostinství. Míra nezaměstnanosti vzrostla na 2,9 %. Rostl zejména počet ekonomicky neaktivních, často žen či lidí nad 60 let. Průměrná hrubá měsíční mzda dosáhla 35 402 korun a meziročně se zvýšila o 1 716 korun.

Další detaily přináší aktuální analýza ČSÚ.
 

Kontakt:
Jan Cieslar

tiskový mluvčí ČSÚ

T
274 052 017 | M 604 149 190
E
jan.cieslar@czso.czz  | Twitter @statistickyurad

 

Přílohy

  • csu-tz201217-treti_ctvrtleti_prineslo_ekonomicke_oziveni.docx
  • Vyjádření Marka Rojíčka, předsedy Českého statistického úřadu
    (soubor mp3)
  • Vyjádření Karolíny Zábojníkové, analytičky ČSÚ
    (soubor mp3)

17. prosince 2020

Třetí čtvrtletí přineslo ekonomické oživení

Uvolnění opatření proti šíření Covid-19 umožnilo ve 3. čtvrtletí opětovný rozjezd většiny ekonomických aktivit i redukci části ztrát z 2. čtvrtletí. Domácí spotřeba i zahraniční poptávka se zvýšily, investiční aktivita ale nadále zaostávala.   

Hrubý domácí produkt se ve 3. čtvrtletí mezičtvrtletně zvýšil o 6,9 %. Přírůstek podpořila domácí spotřeba i zahraniční poptávka. Naopak investice oproti 2. čtvrtletí klesly o 5,0 %. Meziročně byl hrubý domácí produkt o 5,0 % nižší. Pod úrovní 3. čtvrtletí roku 2019 totiž zůstala spotřeba domácností i investice. Naopak zlepšení přebytku bilance zahraničního obchodu na 126,6 mld. korun působilo prorůstově. „Vývozci se ve třetím čtvrtletí snažili dohnat jarní ztráty, což vedlo k mohutnému nárůstu exportu. Zvyšoval se také dovoz, ale o poznání pomaleji. Ve směru zlepšení bilance působil rostoucí export motorových vozidel, ale také pokles hodnoty dovozu ropy a zemního plynu,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Ve 3. čtvrtletí přetrvával meziroční pokles spotřeby zboží střednědobé spotřeby a služeb, tedy segmentů nejvíce zasažených jarními restrikcemi. Snižovaly se investiční výdaje u všech kategorií. „Investiční aktivita klesla i ve srovnání s krizovým druhým čtvrtletím. Nejhlubší pokles od roku 2011 byl zaznamenán u investic do bydlení, které byly meziročně nižší o více než 11 %. Propadaly se ale také investice v dalších důležitých oblastech, jako jsou stroje a zařízení, dopravní prostředky i ostatní budovy a stavby,“ upozorňuje analytička ČSÚ Karolína Zábojníková.

Hrubá přidaná hodnota vzrostla mezičtvrtletně o 7,3 %, ale meziročně byla nižší o 4,8 %. Velké mezičtvrtletní oživení proběhlo zejména v odvětvích, která byla obzvláště zasažena výpadkem. Hrubá přidaná hodnota ve zpracovatelském průmyslu mezičtvrtletně vzrostla o 16,5 %
a v uskupení obchod, doprava, ubytování a pohostinství přírůstek dosáhl 13,5 %. Většina odvětví ale nadále zaostávala za úrovní loňského roku.

Meziroční pokles celkové zaměstnanosti ve 3. čtvrtletí dosáhl 1,7 %. Zaměstnanost klesla zejména v profesních, vědeckých, technických a administrativních činnostech, zpracovatelském průmyslu i v uskupení obchod, doprava, ubytování a pohostinství. Míra nezaměstnanosti vzrostla na 2,9 %. Rostl zejména počet ekonomicky neaktivních, často žen či lidí nad 60 let. Průměrná hrubá měsíční mzda dosáhla 35 402 korun a meziročně se zvýšila o 1 716 korun.

Další detaily přináší aktuální analýza ČSÚ.

Kontakt:

Jan Cieslar

tiskový mluvčí ČSÚ

T 274 052 017   |   M 604 149 190

E jan.cieslar@czso.cz  |   Twitter @statistickyurad


Zařazenočt 17.12.2020 00:12:00
ZdrojČSÚ - Tiskové
Originálczso.cz/csu/czso/treti-ctvrtleti-prineslo-ekonomicke-oziveni

Související témata

Čtvrtletí ekonomiky


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.