30.10.2020 V první polovině roku vzrostl počet neschopenek

30. 10. 2020

V prvních šesti měsících roku 2020 bylo nahlášeno více než milion nových případů dočasné pracovní neschopnosti, o desetinu více než v 1. polovině roku 2019. Kromě zrušené karenční doby situaci ovlivnila pandemie a související nařízená vládní opatření.

V letošním prvním pololetí počet případů dočasné pracovní neschopnosti meziročně vzrostl o 95 tis. Celkově bylo nahlášeno 1 070 tisíc nových případů. V 91 % případů se jednalo o pracovní neschopnost z důvodu nemoci, zbytek připadl na pracovní a ostatní úrazy.

Z důvodu dočasné pracovní neschopnosti způsobené nemocí či úrazem chybělo v prvních šesti měsících letošního roku denně na pracovištích v průměru 261 tisíc zaměstnanců, tj. o 31 tisíc více ve srovnání s prvním pololetím minulého roku,“ říká Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. Častěji nastupovaly do pracovní neschopnosti ženy. V 1. pol. 2020 nahlásily 560 tisíc případů. Počet neschopenek mužů poprvé překročil hranici půl milionu případů, konkrétně jich bylo evidováno 510 tisíc.

Počet nově vydaných neschopenek z důvodu nemoci se v prvním letošním pololetí zvýšil meziročně o 12 %, tedy o více než 100 tisíc. Tento nárůst ovlivnila i opatření v souvislosti s nemocí Covid-19. Poprvé v novodobé historii byly vydávány v nebývalém množství karantény, při kterých měli pojištěnci nárok na dávku v pracovní neschopnosti,“ vysvětluje Alena Hykyšová z oddělení statistiky vzdělávání, zdravotnictví, kultury a sociálního zabezpečení ČSÚ. Z důvodu karantény bylo od března do konce června vystaveno 57 tisíc neschopenek. Na meziroční nárůst počtu neschopenek z důvodu nemoci mělo také vliv zrušení karenční doby od 1. července 2019, kdy zaměstnanec dostává náhradu mzdy již od prvního a nikoliv až od čtvrtého dne.

Na 100 pojištěnců připadalo za 1. pol. 2020 celkem 23 nově hlášených případů pracovní neschopnosti pro nemoc či úraz. Nejvyšší meziroční nárůst počtu pracovních neschopností v přepočtu na 100 pojištěnců zaznamenalo odvětví Těžba a dobývání, oproti 1. pol. 2019 o 11 případů. V odvětví Ubytování, stravování a pohostinství meziročně přibylo 6 případů pracovní neschopnosti na 100 pojištěných. Naopak meziročně výrazně poklesl tento ukazatel u zaměstnanců v institucích poskytujících vzdělávání. Školy byly jedny z prvních míst, která byla uzavřena ve snaze zabránění šíření nákazy nemoci Covid-19. Počet případů dočasné pracovní neschopnosti poklesl i v ICT odvětvích a v Peněžnictví a pojišťovnictví, umožňující značnou míru práce z domova.

Další informace přináší aktuální publikace ČSÚ Pracovní neschopnost pro nemoc a úraz v České republice za 1. pol. 2020.

 

Kontakt
Tomáš Chrámecký
Odbor komunikace ČSÚ
T
274 052 765 | M 737 280 892
E
tomas.chramecky@czso.cz   | Twitter @statistickyurad

 

Přílohy

  • csu_tz_201030_v_prvni_polovine_roku_vzrostl_pocet_neschopenek.docx
  • Vyjádření Martina Many, ředitele odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ
    (soubor m4a)
  • Vyjádření Aleny Hykyšové z oddělení statistiky vzdělávání, zdravotnictví, kultury a sociálního zabezpečení ČSÚ
    (soubor m4a)

30. 10. 2020

V první polovině roku vzrostl počet neschopenek

V prvních šesti měsících roku 2020 bylo nahlášeno více než milion nových případů dočasné pracovní neschopnosti, o desetinu více než v 1. polovině roku 2019. Kromě zrušené karenční doby situaci ovlivnila pandemie a související nařízená vládní opatření.

V letošním prvním pololetí počet případů dočasné pracovní neschopnosti meziročně vzrostl o 95 tis. Celkově bylo nahlášeno 1 070 tisíc nových případů. V 91 % případů se jednalo o pracovní neschopnost z důvodu nemoci, zbytek připadl na pracovní a ostatní úrazy.

Z důvodu dočasné pracovní neschopnosti způsobené nemocí či úrazem chybělo v prvních šesti měsících letošního roku denně na pracovištích v průměru 261 tisíc zaměstnanců, tj.

o 31 tisíc více ve srovnání s prvním pololetím minulého roku,“ říká Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. Častěji nastupovaly do pracovní neschopnosti ženy. V 1. pol. 2020 nahlásily 560 tisíc případů. Počet neschopenek mužů poprvé překročil hranici půl milionu případů, konkrétně jich bylo evidováno 510 tisíc.

Počet nově vydaných neschopenek z důvodu nemoci se v prvním letošním pololetí zvýšil meziročně o 12 %, tedy o více než 100 tisíc. Tento nárůst ovlivnila i opatření v souvislosti s nemocí Covid-19. Poprvé v novodobé historii byly vydávány v nebývalém množství karantény, při kterých měli pojištěnci nárok na dávku v pracovní neschopnosti,“ vysvětluje Alena Hykyšová z oddělení statistiky vzdělávání, zdravotnictví, kultury a sociálního zabezpečení ČSÚ. Z důvodu karantény bylo od března do konce června vystaveno 57 tisíc neschopenek. Na meziroční nárůst počtu neschopenek z důvodu nemoci mělo také vliv zrušení karenční doby
od 1. července 2019, kdy zaměstnanec dostává náhradu mzdy již od prvního a nikoliv až od čtvrtého dne.

Na 100 pojištěnců připadalo za 1. pol. 2020 celkem 23 nově hlášených případů pracovní neschopnosti pro nemoc či úraz. Nejvyšší meziroční nárůst počtu pracovních neschopností v přepočtu na 100 pojištěnců zaznamenalo odvětví Těžba a dobývání, oproti 1. pol. 2019 o 11 případů. V odvětví Ubytování, stravování a pohostinství meziročně přibylo 6 případů pracovní neschopnosti na 100 pojištěných. Naopak meziročně výrazně poklesl tento ukazatel u zaměstnanců v institucích poskytujících vzdělávání. Školy byly jedny z prvních míst, která byla uzavřena ve snaze zabránění šíření nákazy nemoci Covid-19. Počet případů dočasné pracovní neschopnosti poklesl i v ICT odvětvích a v Peněžnictví a pojišťovnictví, umožňující značnou míru práce z domova.

Další informace přináší aktuální publikace ČSÚ Pracovní neschopnost pro nemoc a úraz v České republice za 1. pol. 2020.

Kontakt

Tomáš Chrámecký

Odbor komunikace ČSÚ

T 274 052 765  |   M 737 280 892

E tomas.chramecky@czso.cz   |   Twitter @statistickyurad


Zařazenopá 30.10.2020 00:10:00
ZdrojČSÚ - Tiskové
Originálczso.cz/csu/czso/v-prvni-polovine-roku-vzrostl-pocet-neschopenek

Související témata

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.