Mimořádné opatření - nařízení poskytovatelům sociálních služeb

Mimořádné opatření - nařízení poskytovatelům sociálních služeb

Vyvěšeno 9. 4. 2020

Přílohy

  • Mimořádné opatření - nařízení poskytovatelům sociálních služeb (PDF, 221Kb)

MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ

Palackého náměstí 375/4, 128 01  Praha 2

Praha, dne 9. dubna 2020

Č. j.: MZDR 15757/2020*MZDRX019VSSD*-5/MIN/KAN

 

MZDRX019VSSD

 

 

 

M I M O Ř Á D N É    O P A T Ř E N Í

 

Ministerstvo zdravotnictví jako správní úřad příslušný podle § 80 odst. 1 písm. g) zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 258/2000 Sb.“), nařizuje postupem podle § 69 odst. 1 písm. i) a odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb. k ochraně obyvatelstva a prevenci nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem SARSCoV-2 toto mimořádné opatření:

 

I.

Všem poskytovatelům sociálních služeb v zařízení domovů pro osoby se zdravotním postižením, domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem a poskytovatelům sociálních služeb poskytujícím odlehčovací služby v pobytové formě (dále jen „poskytovatel sociálních služeb“) se nařizuje s účinností ode dne 10. dubna 2020 zajistit pravidelné vyšetřování všech svých zaměstnanců na přítomnost specifických protilátek proti nemoci COVID-19. Poskytovatel sociálních služeb zajistí vyšetření svých zaměstnanců každých 14 dnů prostřednictvím rapid testu provedeného zaměstnancem, který je zdravotnickým pracovníkem, nebo poskytovatelem zdravotních služeb, s nímž má uzavřenu smlouvu o poskytování pracovnělékařských služeb. 

 

II.

Všem poskytovatelům sociálních služeb uvedeným v bodu I se nařizuje s účinností ode dne 10. dubna 2020 vést evidenci vyšetření provedených podle bodu I obsahující jméno a příjmení zaměstnance, datum a hodinu provedení testu a výsledek testu.

 

III.

Všem poskytovatelům sociálních služeb uvedeným v bodu I se nařizuje s účinností ode dne 10. dubna 2020 neprodleně oznámit skutečnost, že jeho zaměstnanec byl pozitivně testován na COVID-19, místně příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví, který nařídí zaměstnanci karanténu.  

Str. 1 z 3

 

 

IV.

Všem zaměstnancům poskytovatelů sociálních služeb uvedených v bodu I se nařizuje s účinností ode dne 10. dubna 2020 podrobit se vyšetření podle bodu I.

 

V.

Všem krajům a hlavnímu městu Praze se nařizuje s účinností ode dne 10. dubna 2020 poskytnout všem poskytovatelům sociálních služeb uvedeným v bodu I, kteří poskytují sociální služby na jejich území, dostatečný počet rapid testů pro účely vyšetřování podle bodu I.

 

VI.

Toto mimořádné opatření nabývá účinnosti dnem vydání.

 

 

Odůvodnění:

 

Mimořádné opatření je vydáno v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem s označením SARSCoV-2 v České republice.

Na základě zkušeností z celého světa a zkušeností z dosavadního průběhu epidemie Covid19 v ČR, patří mezi nejvíce ohrožené skupiny obyvatel senioři ve věku 65+ let, osoby léčené pro hypertenzi, diabetes mellitus, nádorová onemocnění a sníženou imunitu. Většina klientů uvedených zařízení patří mezi uvedené rizikové skupiny. V případě institucionalizovaných osob současně narůstá riziko snadného přenosu nejen mezi klienty uvedených zařízení, ale zejména riziko přenosu nákazy z personálu na klienty zařízení. Personál se v době mimo zaměstnání vrací do svého běžného prostředí, kde se může nakazit a onemocnět nemocí Covid-19. Následně hrozí riziko zavlečení nákazy do zařízení a ohrožení klientů. Dostupné rapid testy jsou schopné detekovat přítomnost specifických protilátek akutní (IgM) a pozdní (IgG) fáze proti SARS-CoV-2 v kapilární krvi. Provedení testu je jednoduché, rychlé a intuitivní. Výsledek je dostupný nejpozději do 15 minut od zahájení testu. Pro praktické provádění testu není potřeba žádné speciální vybavení, kromě potřebných osobních ochranných prostředků, sterilní jehly a dezinfekce.

Cílem testování je včasné odhalení infikovaných a bezpříznakových osob mezi personálem, jejich včasná karanténa/izolace, minimalizace rizika přenosu nákazy z personálu na klienty zařízení a ochrana klientů uvedených zařízení před onemocněním COVID-19.

Testování bude zajišťovat zdravotnický pracovník daného zařízení (např. lékař nebo všeobecná sestra) nebo poskytovatel pracovnělékařských služeb, se kterým má zaměstnavatel uzavřenou smlouvu. K testování se budou používat dodané rapid testy v souladu s návodem na použití. Testování se bude provádět 1 x za 14 dnů u každého pracovníka zařízení. Další postup a interpretace výsledků se řídí algoritmem testování

Str. 2 z 3

 

 

 

COVID-19 pomocí rapid testu. Pozitivní výsledky testů se budou v den jejich provedení hlásit místně příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví, který bude zajišťovat další postup. Zařízení si povede vlastní evidenci provedených vyšetření, obsahující minimálně jméno a příjmení pracovníka, datum a hodinu provedení testu, výsledek testu. Pracovníkovi s pozitivním výsledkem testu bude nařízena okamžitá karanténa.

Neprodlená realizace tohoto opatření je nezbytná vzhledem ke každodenně rostoucímu počtu nakažených na území České republiky a stoupajícímu ohrožení rizikových skupin, a proto toto mimořádné opatření nabývá dnem vydání.

 

 

 

 

                                                                           Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA                                                                                         ministr zdravotnictví

 

                                                                          p o d e p s á n o    e l e k t r o n i c k y 

Str. 3 z 3

 


Zařazenočt 09.04.2020 23:04:00
ZdrojMZČR
Originálmzcr.cz/dokumenty/mimoradne-opatreni-narizeni-poskytovatelum-socialnich-sluzeb_18985_4135_1.html
KategorieAktuální mimořádná opatření a rozhodnutí ke COVID-19

Související témata

Sociální pojištění | Sociální karta

Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Koronavirus

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2020

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies