Rozpočet EU na rok 2020: návrh Evropské komise se zaměřuje na pracovní místa, růst a bezpečnost

@EU

Komise vydala návrh rozpočtu EU na rok 2020 ve výši 168,3 mld. EUR

Z toho 21 % má jít na boj proti změně klimatu

Dále navrhuje např.:

 • 13,2 mld. eur na Horizont 2020 (+ 6,4 % oproti 2019)
 • 2,8 mld. eur na Erasmus+
 • 1,2 mld. eur na Galileo (+ 75 % oproti 2019)
 • 420,6 mil. eur na Frontex (+ 34,6 % oproti 2019)
06/06/2019

Evropská komise dnes navrhla rozpočet EU na rok 2020 ve výši 168,3 miliardy eur. Zaměřuje se na konkurenceschopnější ekonomiku Evropské unie a na solidaritu a bezpečnost v EU i mimo ni.

Tento rozpočet je sedmý a poslední v rámci stávajícího dlouhodobého rozpočtu EU na období 2014–2020, který stanoví limity pro každoroční rozpočty. Je koncipován tak, aby optimalizoval financování stávajících programů i nových iniciativ a aby zvyšoval evropskou přidanou hodnotu v souladu s prioritami Junckerovy Komise.

Evropský komisař pro rozpočet a lidské zdroje Günther H. Oettinger k tomu uvedl: „Rozpočet na rok 2020 je posledním návrhem rozpočtu, který předkládá Junckerova Komise. Jeho účelem je pokračovat v podpoře priorit EU – pracovních míst, růstu, mladých lidí, bezpečnosti a solidarity – a připravit přechod na další rozpočtový cyklus. Doufám, že Rada a nově zvolený Parlament dosáhnou včas dohody, která zajistí stabilitu pro budoucnost EU.“

Podle návrhu Komise půjdou finanční prostředky z rozpočtu na rok 2020 do těchto prioritních oblastí: konkurenceschopná ekonomika a mladí lidé; posilování bezpečnosti a solidarity v EU i mimo ni; změna klimatu.

21 % celkového navrhovaného rozpočtu na rok 2020 půjde na boj proti změně klimatu. To odpovídá ambicióznímu cíli věnovat 20 % současného dlouhodobého rozpočtu EU na činnosti spojené s řešením změny klimatu.

Investice do konkurenceschopné ekonomiky a mladých lidí

Rozpočtová částka více než 83 miliard eur v závazcích podpoří hospodářský růst, evropské regiony a mladé lidi. Z toho je určeno:

 • 13,2 miliardy eur na výzkum a inovace v celé Evropě v rámci programu Horizont 2020 – jde o největší a poslední část tohoto výzkumného a inovačního programu EU (+6,4 % oproti roku 2019) – včetně finální pilotní fáze Evropské rady pro inovace na podporu špičkových inovátorů, malých podniků a vědců s potenciálem pro rychlou expanzi v evropském i globálním měřítku,
 • 2,8 miliardy eur na vzdělávání v rámci programu Erasmus+,
 • 117 milionů eur pro Iniciativu na podporu zaměstnanosti mladých lidí (YEI) na podporu mladých lidí, kteří žijí v regionech s vysokou nezaměstnaností mladých (celková výše finančních prostředků pro YEI v období 2014–2020 tak dosáhne 4,5 miliardy eur),
 • 1,2 miliardy eur (+75 % oproti roku 2019) pro evropský globální družicový navigační systém Galileo, aby mohl pokračovat v rozšiřování tržního pokrytí a zvýšit současný počet 700 milionů uživatelů po celém světě do konce roku 2020 na 1,2 miliardy uživatelů,
 • 255 milionů eur pro Evropský program rozvoje obranného průmyslu (EDIDP), jenž poskytuje pobídky evropským společnostem, aby společně vyvíjely obranné produkty a technologie. EDIDP umožňuje testování spolupráce v oblasti obrany během tohoto rozpočtového období, než bude od roku 2021 k dispozici plnohodnotný Evropský obranný fond.

Posilování bezpečnosti a solidarity v EU i mimo ni

Mnohé problémy, s nimiž se Evropa potýká, neznají hranice. EU opakovaně využila veškeré flexibility, kterou rozpočet umožňuje, za účelem reakce na přírodní katastrofy, řešení problémů v souvislosti s migrací a posilování vnějších hranic EU. Díky aktivizaci různých nástrojů bude rozpočet EU na rok 2020 dále investovat do solidarity a bezpečnosti v Evropě i mimo ni:

 • 420,6 milionu eur (+34,6 % oproti roku 2019) pro Evropskou agenturu pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) v návaznosti na dohodu o vytvoření stálého sboru 10 000 příslušníků pohraniční stráže do roku 2027, které v březnu 2019 dosáhly Evropský parlament a Rada,
 • 156,2 milionu eur pro nový program rescEU (modernizace stávajícího mechanismu civilní ochrany), který bude lépe reagovat na zemětřesení, požáry a jiné katastrofy. Tyto prostředky napomohou vybudovat zásahové kapacity na úrovni EU, například letadla a vrtulníky pro hašení lesních požárů nebo lékařské kapacity pro nouzové situace,
 • 560 milionů eur pro lidi v tísni v Sýrii i pro uprchlíky a jejich hostitelské komunity v regionu. Jedná se o rozpočtovou odezvu na závazek přijatý letos na třetí bruselské konferenci o budoucnosti Sýrie (na rok 2019 již bylo v rozpočtu EU přiděleno 2,01 miliardy eur),
 • pokračování podpory pro rozvoj Systému vstupu/výstupu, Evropského systému pro cestovní informace a povolení, modernizovaného Schengenského informačního systému a Evropského fondu pro udržitelný rozvoj, a to s obecným cílem zvýšit interoperabilitu informačních systémů EU, aby zajistily bezpečnost občanů EU.

Rozpočet zajišťující výsledky

Zajištění toho, aby každé euro z rozpočtu EU vytvářelo přidanou hodnotu pro občany EU, je pro Komisi klíčovou prioritou. Je to také klíčovým cílem dlouhodobého rozpočtu EU na období 2021–2027, který navrhla Komise.

Spolu s návrhem rozpočtu dnes Komise zveřejnila přehled výsledků každého z programů financovaných z rozpočtu EU. Ukazuje, že rozpočet EU přináší konkrétní výsledky pro lidi v EU i mimo ni.

Souvislosti 

Návrh rozpočtu EU na rok 2020 obsahuje pro každý program, jenž má být financován, dvě částky – závazky a platby. „Závazky“ označují financování, které lze dohodnout ve smlouvách za daný rok, „platbami“ se rozumí skutečně vyplácené finanční prostředky. Navrhovaný rozpočet EU na rok 2020 činí 168,3 miliardy eur v závazcích (+1,3 % oproti roku 2019) a 153,7 miliardy eur v platbách (+3,5 % oproti roku 2019).

Rozpočet EU je především investičním rozpočtem. Dosahuje přibližně 1 % HND EU, představuje přibližně 2 % veškerých veřejných výdajů EU a jeho cílem je doplňovat vnitrostátní rozpočty a realizovat priority, na kterých se všechny členské státy EU dohodly.

Rozpočet EU na rok 2020 je posledním rozpočtem v rámci stávajícího víceletého finančního rámce EU na období 2014–2020. Návrh vychází z předpokladu, že Spojené království se bude plně podílet na plnění a financování rozpočtu EU na rok 2020, jako by bylo členským státem.

Na jaře 2018 zveřejnila Komise své návrhy příštího dlouhodobého rozpočtu EU, který bude pokrývat období 2021–2027. Členské státy a nově zvolený Evropský parlament budou o rozpočtu na rok 2020 a dlouhodobém rozpočtu vyjednávat souběžně.

Další informace

– Návrh rozpočtu EU na rok 2020 – otázky a odpovědi

– Dokumenty k návrhu rozpočtu EU na rok 2020

– Přehled výkonnosti programů (2018)

– Informativní přehled – návrh rozpočtu EU na rok 2020

– Informativní přehled – přehled výkonnosti programů

– Návrh Komise na příští dlouhodobý rozpočet EU

– Rozpočet EU v kostce


Zařazenočt 06.06.2019 02:06:00
Zdrojeuropa.eu/czech-republic
Originálec.europa.eu/czech-republic/news/190606_rozpocet_rok_2020_cs


Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2020

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies