S daní na chtíč jste se měli poradit, vzkazuje ECB Rumunsku

Rumunsko dostalo políček kvůli bankovní dani. Země se před zavedením kontroverzního opatření neporadila s Evropskou centrální bankou, a nedodržela tudíž svoje povinnosti, vzkázal do Bukurešti regulátor z Frankfurtu. Zavedení daně na bankovní aktiva vyvolalo v Rumunsku největší propad na trhu od finanční krize. Bez ozvěn nezůstalo ani za hranicemi, na příklad na pražské burze před Vánoci potopilo akcie Erste Bank. Rakouský bankovní dům má v Rumunsku zájmy v podobě největší rumunské banky Banca Comerciala Romana, kterou vlastní, a na dění v tomto nejmladším členském státu Evropské unie je citlivý.

Návrh bankovní „daně na chtíč“, jak se sektorové dani přezdívá, rumunské ministerstvo financí představilo loni v prosinci bez předchozího avíza. Sociálně-demokratická vláda ho pak schválila mimořádným dekretem. Odvod je součástí daňových opatření, která zahrnují rovněž zvýšení daní pro energetické firmy, mají přinést prostředky na stoupající státní výdaje.

Samotný princip bankovní daně – totiž odvod z bankovních aktiv navázaných na rumunskou mezibankovní sazbu ROBOR – napadla již rumunská centrální banka, která jej označila za útok na svou nezávislost a na schopnost uskutečňovat účinnou měnovou politiku. Daň se uplatňuje na finanční aktiva bank na progresivní bázi v případě, že tří a šestiměsíční sazby peněžního trhu překročí 2 %. Rumunský bankovní regulátor chce, aby vláda propojení daně na sazbu ROBOR zrušila.

„ECB by měla být ve vhodné fázi konzultována, takže úřad, který s návrhem legislativního opatření přichází, může vzít názor ECB v potaz, než sám v předmětné záležitosti přijme rozhodnutí,“ napsal podle agentury Bloomberg člen Rady guvernérů ECB Yves Mersch rumunskému ministru financí Eugenu Teodoroviciovi. „ECB bude vděčná, pokud rumunská vláda náležitě zváží výše zmíněnou připomínku a bude dodržovat svůj závazek konzultovat s ECB legislativní návrhy, bude-li to vhodné,“ píše se také v listu s datem 5. února. Webu Patria.cz se jej dnes na internetové stránce ECB nepodařilo vyhledat.

ECB se nezdráhá kritizovat právní normy, které předkládají východní členové Evropské unie mimo eurozónu. Povinnost konzultovat s ECB důležitá opatření a návrhy legislativních opatření z oblasti působnosti ECB má také Česká národní banka.

Páky, kterými by ECB případně ovlivnila rozhodování tamních politiků, ale moc silné nejsou. Pokud její stanoviska někdo nenapadne před soudem, nedokáže ECB úpravu právní normy prosadit.
V lednu se ECB vyjádřila k polskému plánu omezit mzdy v polské centrální bance, který ale polský parlament nakonec stejně schválil.

Rumunsko již dříve naznačilo ochotu ostří bankovní sektorové daně otupit, zrušit ji ale nehodlá. ECB se ve zmíněném dopise k samotné bankovní dani nevyjádřila, uvedl Bloomberg.

Zdroje: BBG, ČNB, www.bnr.ro, Reuters


Zařazenočt 14.02.2019 11:02:00
ZdrojPatria
Originálpatria.cz/zpravodajstvi/4056054/s-dani-na-chtic-jste-se-meli-poradit-vzkazuje-ecb-rumunsku.html
KategorieUdálosti
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V