Zdanění odměny člena okrskové volební komise

Od 1. 1. 2018 dochází podle novelizovaného ustanovení § 6 odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění zákona č. 170/2017 Sb., u poplatníka s příjmy ze závislé činnosti bez učiněného prohlášení k dani k systémové změně ve vybírání daně srážkou podle zvláštní sazby daně.

Podle novelizovaného znění § 6 odst. 4 zákona o daních z příjmů jsou příjmy zúčtované nebo vyplacené plátcem daně po zvýšení podle odstavce 12 samostatným základem daně pro zdanění daní vybíranou srážkou podle zvláštní sazby daně, pokud zaměstnanec u tohoto plátce daně neučinil prohlášení k dani podle § 38k odst. 4, 5 nebo 7 anebo nevyužije-li postup podle § 36 odst. 7 nebo 8 a jedná-li se:

  1. o příjmy podle odstavce 1 plynoucí na základě dohody o provedení práce, jejichž úhrnná výše u téhož plátce daně nepřesáhne za kalendářní měsíc částku 10 000 Kč, nebo
  2. v úhrnné výši nepřesahující u téhož plátce daně za kalendářní měsíc částku 2 500 Kč.

Z výše uvedeného plyne, že z měsíčního příjmu ze závislé činnosti (tj. i z odměny člena volební komise) v úhrnné výši do 2 500 Kč u poplatníka, který u plátce daně neučiní prohlášení k dani, se srazí nově srážková daň zvláštní sazbou uvedenou v § 36 odst. 2 zákona o daních z příjmů (nikoliv jako doposud záloha na daň). V takovém případě již poplatník nebude povinen po uplynutí zdaňovacího období podávat daňové přiznání a sraženou daní bude jeho daňová povinnost vypořádaná, nevyužije-li postup podle § 36 odst. 7 nebo 8 zákona o daních z příjmů (tzn. nezapočte-li si sraženou daň z těchto příjmů na celoroční daň v daňovém přiznání).

Pokud např. obec zúčtuje odměnu ve prospěch poplatníka na mzdový list za měsíc září ve výši 1 400 Kč a za měsíc říjen ve výši 2 100 Kč, u poplatníka bez prohlášení k dani srazí vždy při zúčtování mezd daň srážkou podle zvláštní sazby (§ 6 odst. 4 písm. b) ZDP) a sraženou daň odvede správci daně ve lhůtě stanovené v § 38d odst. 3 ZDP. Pro daňové účely pak není na překážku, že odměna bude poplatníkovi vyplacena v netto výši (tj. po srážce daně) později, např. až v listopadu.

Pokud by obec tuto odměnu ve výši 3 500 Kč zúčtovala ve prospěch poplatníka na mzdový list najednou (např. v listopadu), pak by z této částky již musela být sražena záloha na daň včetně pojistného (tj. z tzv. superhrubé mzdy) a poplatník bez prohlášení k dani by byl povinen podat daňové přiznání podle § 38g odst. 2 ZDP. Upozorňujeme, že odměnu nelze rozúčtovat zpětně na již uplynulé měsíce.

K úhradě odvodu nemocenského pojištění z odměny člena okrskové volební komise (OVK)

(podrobnější informace je uvedena ve Zprávách pro finanční orgány obcí a krajů č. 4/2018)

Vyhláškou č. 185/2018 Sb. byly s účinností od 1. 9. 2018 zvýšeny odměny členů OVK. Tím může dojít k tomu, že výše odměny člena OVK dosáhne částky 2 500 či vyšší, čímž bude překročen limit pro účast na nemocenském pojištění. V souvislosti se zvýšením odměn členů OVK a zúčtováním odměny ve výši nejméně 2 500 Kč v jednom měsíci je možné zahrnout výdaj obce na sociální pojištění z poskytnuté odměny členům OVK do výdajů hrazených z dotace poskytnuté ze státního rozpočtu na úhradu volebních výdajů.

V souvislosti s navýšením odměn byla ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí posuzována také otázka účasti na nemocenském pojištění a povinnosti odvodů pojistného na sociální pojištění, která vzniká od částky 2 500 Kč v kalendářním měsíci (limit pro zaměstnání malého rozsahu). Činnost okrskových volebních komisí však spadá pravidelně alespoň do dvou kalendářních měsíců. Je tudíž na místě, aby obecní úřad v takovém případě evidoval odměnu po částech ve dvou kalendářních měsících, přičemž ani v jednom z měsíců nedojde k dosažení částky, která by zakládala povinnost odvodů pojistného na sociální pojištění. K tomu podrobněji stanovisko Ministerstva práce a sociálních věcí na jeho webových stránkách: Informace o účasti na nemocenském pojištění členů volebních komisí a o placení pojistného na sociální pojištění z jejich zvláštních odměn v roce 2018. S ohledem na zdanění zvláštní odměny se současně doporučuje provést rozúčtování do dvou měsíců tak, aby částky byly dělitelné 100.

Ze zaměstnání malého rozsahu je zaměstnanec v roce 2018 účasten nemocenského pojištění jen v těch kalendářních měsících, v nichž výše příjmu zúčtovaného do kalendářního měsíce činila alespoň 2 500 Kč. Jestliže po skončení zaměstnání malého rozsahu byl příjem z tohoto zaměstnání zúčtován do kalendářního měsíce, v němž již zaměstnání netrvalo, považuje se tento příjem pro posouzení účasti na nemocenském pojištění za příjem zúčtovaný do posledního měsíce, v němž zaměstnání malého rozsahu skončilo. Pro posuzování účasti na nemocenském pojištění se nepřihlíží k tomu, v kterém měsíci byl příjem vyplacen. Jestliže zvláštní odměna byla vykázána účetně jako výdaj (náklad) do měsíce října a vyplacena v listopadu, jde o příjem zúčtovaný do října.

Pokud by zvláštní odměna člena OVK dosáhla výše alespoň 2 500 Kč) a byla zúčtována do jednoho kalendářního měsíce, byl by člen OVK v tomto měsíci účasten nemocenského pojištění, z odměny by muselo být odvedeno pojistné na sociální pojištění a obec by oznamovala okresní (Pražské) správě sociálního zabezpečení nástup člena OVK do zaměstnání dnem složení slibu. Povinnost platit pojistné by měl v takovém případě i zaměstnavatel (obecní úřad), který by tuto část pojistného obdržel ze státního rozpočtu (viz výše).


Zařazenopo 08.10.2018 13:10:00
ZdrojMFČR
Originálmfcr.cz/cs/verejny-sektor/uzemni-rozpocty/metodicka-podpora/2018/zdaneni-odmeny-clena-okrskove-voleb...

Související témataZobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Úřad práce

Investice

Podílové fondy

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies