Akcenta (AKCENTA CZ)
Investice  |  20.08.2018 10:23:17

Vývoj na devizovém trhu ve 33. týdnu (13.8.-17.8.2018)

Klíčové události a ukazatele

CZ - Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí vzrostla podle předběžného odhadu o 0,5 % k/k a o 2,3 % r/r
EZ - Ekonomika eurozóny ve 2. čtvrtletí zpomalila na 2,2 % r/r z předchozích 2,5 % r/r
PL - Polská ekonomika si ve 2. čtvrtletí udržela silný ekonomický růst 5,0 % r/r
US - Maloobchodní tržby v červenci vzrostly o 0,5 % m/m

Očekávané události a ukazatele v příštím týdnu

CZ - Souhrnný indikátor důvěry (srpen)
EZ - Souhrnný index nákupních manažerů PMI (srpen) - předběžný odhad
PL - Průmyslová produkce (červenec)
US - Konference centrálních bankéřů v Jackson Hole

Měnové kurzy (vývoj v tomto týdnu) a Predikce vývoje


Úrokové sazby


Vývoj EUR/CZK

  • Koruna vůči euru v tomto týdnu oslabila a uprostřed týdne se vyšplhala lehce nad hladinu 25,80 CZK/EUR. Koruna, stejně jako zbylé středoevropské měny, byla v tomto týdnu negativně ovlivněna napjatou situací v Turecku a v širším nadhledu výprodejem na trzích emerging markets.
  • Situace kolem české měny je zajímavá v tom, že zatímco domácí faktory podporují její posilování, tak vnější vlivy naopak působí přesně opačně, tj. na oslabení koruny. O jaké domácí faktory se konkrétně jedná? Přebytková je v případě ČR jak obchodní bilance (rozdíl mezi exportem a importem zboží), tak i běžný účet platební bilance, kde je zatím přebytková bilance zboží a služeb schopna v ročním souhrnu kompenzovat odliv dividend do zahraničí. Dalším faktorem, který podporuje posilování koruny je měnová politika České národní banky (ČNB), kdy se se zvyšováním úrokových sazeb zároveň i rozšiřuje kladný úrokový diferenciál mezi korunovými a eurovými sazbami. V neposlední řadě i rychlejší tempo růstu produktivity v ČR oproti eurozóně podporuje posilování koruny. Jediným významným otazníkem, který se v tomto směru vznáší nad českou měnou, jsou korunové pozice držené zahraničními investory a naakumulované z dob před ukončením intervenčního režimu.
  • Co se týká vnějších faktorů, tak tam je situace přesně opačná. V posledních měsících byla koruna negativně ovlivněna jak politickým vývojem v Itálii (květen a červen), tak napjatou situací v Turecku a na trzích emerging markets. Dalším negativním vnějším faktorem je obchodní protekcionismus a především nejistota, zda USA nezavedou cla na dovoz automobilů a jejich součástí z EU. Zatímco nejistota kolem Turecka pravděpodobně během pár týdnů pomine, tak nejistota kolem protekcionistických opatření bude pravděpodobně v určité formě přetrvávat minimálně do konce letošního roku. Zde se však domnívám, že ve 4. čtvrtletí dojde k poklesu tohoto rizika, což by mělo koruně i s přispěním silných domácích fundamentů pomoci posílit pod hladinu 25,50 CZK/EUR.
  • V tomto týdnu byl rovněž zveřejněn předběžný odhad HDP za 2. čtvrtletí letošního roku. ČR s meziročním růstem HDP o 2,3 % výrazně zaostala za zbytkem středoevropského regionu (Maďarsko 4,4 %, Polsko 5,0 % a Slovensko 3,9 %). Za slabším růstem HDP stojí jak kapacitní omezení na straně českých podniků (absolutní nedostatek volné pracovní síly), tak vysoká statistická základna z loňského roku. HDP ČR se navíc v posledních čtvrtletích pohybuje nad potenciálem, a tak z tohoto zpomalení nelze dělat žádné ukvapeně negativní závěry.


Vývoj USD/CZK


Vývoj PLN/CZK


Vývoj EUR/USD

  • Na hlavním měnovém páru v první polovině týdne pokračovalo oslabování společné evropské měny, která během středy testovala hladinu 1,13 USD/EUR. To jsou nejen nejslabší hodnoty eura v letošním roce, ale zároveň nejslabší hodnoty od loňského června. Ve druhé polovině týdne však euro dokázalo část ztrát smazat a v pátek zkraje odpoledne se obchodovalo lehce pod hladinou 1,14 USD/EUR. V každém případě se zvýšila pravděpodobnost, že se společná evropská měna bude i v příštím týdnu pohybovat převážně pod hladinou 1,15 USD/EUR.
  • Oslabení eura od začátku srpna lze přičíst jak silnému fundamentu americké ekonomiky, který jednoznačně podporuje další utahování měnové politiky tamní centrální bankou (Fed), tak i zvýšené averzi k riziku, která se v závěru minulého a na začátku tohoto týdne projevila posilováním tzv. safe haven currencies (kromě amerického dolaru např. švýcarský frank a japonský jen).
  • Hlavní makroekonomickou událostí v eurozóně byl v tomto týdnu předběžný odhad HDP ve 2. čtvrtletí. Hospodářství eurozóny sice podle předpokladu zpomalilo, a to na 2,2 % r/r z předchozích 2,5 % r/r, i tak se však jedná o poměrně slušné číslo. Hlavním zdrojem růstu HDP byla velmi pravděpodobně spotřeba domácností v kombinaci s investicemi. Ukazatel HDP rozhodně není vše vypovídající, každopádně lze na jeho základě vyslovit domněnku, že trhy aktuální hospodářský vývoj v eurozóně vnímají až příliš pesimisticky, a to především ve srovnání s vývojem v USA. Na obhajobu eurozóny je třeba zmínit, že zatímco evropské země se vesměs snaží stabilizovat alespoň trochu veřejné finance, tak v případě USA nějakou snahu o stabilizaci veřejných rozpočtů nelze vidět ani náhodou.

AKCENTA CZ

AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku a Německu. Klientské portfolio tvoří více než 33 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.

Více informací na: https://www.akcentacz.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688