Research (Conseq)
Investice  |  12.08.2018 09:03:23

Recese visí ve vzduchu. Vláda ani domácnosti se podle toho nechovají

 

Ve vzduchu visí recese. Vláda ani české domácnosti se podle toho nechovají a utrácejí, jako kdyby nemělo být zítra. Signálů, že jedeme z kopce, však pár vidět lze. Individuálně žádný z nich problém neindikuje, dohromady by v tom však, lidově řečeno, musel být čert, aby se v nejbližších dvou letech něco nestalo. V podstatě je to podobný pocit jako to, že je krajně nepravděpodobné, že by chlapec z Dvanácti rozhněvaných mužů byl nevinen.

 

Zaprvé, americká výnosová křivka je povážlivě plochá, což je historicky asi nejspolehlivější (nikoliv však zcela spolehlivý) indikátor budoucích problémů. Zatím sice její plochost není úplně recesní, za pár měsíců však, pokud věci půjdou dosavadním tempem, bude. Zadruhé, stávající americká expanse trvá skoro 10 let, což je výrazně nad průměrnou délkou expanse v poválečném období. Konec konců už jí moc neschází, aby délkou vyrovnala nejdelší poválečnou expansi v USA (1991-2001). Nic však netrvá věčně. Zatřetí, nadobro skončila éra ultra levých peněz. Po americké centrální bance se k tomuto kroku odhodlala nedávno i ECB. Systém je však na levných penězích závislý. Začtvrté, a ostatně podobně jako kolem roku 2000, benevolentní, kavalírský přístup k penězům si říká o problémy: investoři bez mihnutí oka financují na nesmyslných valuacích firmy, které za celou dobu existence nevytvořily zisk, a ani k němu nejsou blízko (WeWork, Uber, Snapchat, Tesla atd.).

 

Co recesi způsobí? Nevím, ale minimálně dva kandidáti zde jsou. Zaprvé, Trumpova křižácká výprava proti světovému obchodu. Americký prezident si vzal do hlavy, že každý, kdo se Spojenými státy obchoduje, je okrádá a využívá, a inspiruje se pány Smootem a Hawleym, jal se nepravost napravit celními opatřeními. Prozatím tak činí v malém, minulý týden však prohlásil, že clo klidně uvalí na všech 500 mld. čínských dovozů, a dále hrozí Evropě kvůli autům. To není zrovna analgetikum pro trhy.  Zadruhé, rostoucí pravděpodobnost chaotického, živelného Brexitu. Britská vláda totiž dělá všechno pro to, aby příští březen z EU vystoupila bez dohody. Vzhledem k absenci precedentu nelze říct, co to s ekonomikou EU udělá, s ohledem na finanční vazby a postavení Británie jako finančního centra však nákazu skrze finanční systém vyloučit nelze. 

 

 

 

Martin Lobotka, analytik společnosti Conseq Investment Management

 



Poslední zprávy z rubriky Investice:

St 19:40  Ropa se vrací ke klíčové podpoře X-Trade Brokers (XTB)
St 19:32  Slabý BRL kávě neškodí X-Trade Brokers (XTB)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688