Chanos: Bitcoin je snahou o monetární Somálsko, Čínu táhnou dluhy

Jim Chanos, který stojí v čele investiční společnosti Kynikos Associates, je známým investorem, který si oblíbil zejména krátké pozice a sázky na pokles hodnoty různých aktiv. V rozhovoru pro Institute for New Economic Thinking hovořil o „cyklu podvodů“, který časově o něco zaostává za tradičním finančním cyklem. Jeho tahounem jsou změny v důvěře lidí, kteří jsou ochotni investovat do „schémat, která vypadají příliš dobře na to, aby byla pravdivá“. Příkladem takových schémat je řada technologických startupů, která zbankrotovala po prasknutí finanční bubliny, či firmy jako Enron a WorldCom.

Cyklus podvodů, které jsou v mnoha případech jen další variací na Ponzi schémata, se tedy vyvíjí podle toho, jak do nich proudí nové peníze. Pokud jich je dost, probíhá expanze, když ale jejich zdroje dojdou, přijdou bankroty. Podle Chanose je tedy namístě být opatrný zejména v případech, kdy ekonomický a finanční cyklus trvá delší dobu, protože pak lidé začnou být, co se týče jejich investic, neopatrní. „Dnes tu máme bitcoin a ICO, tedy úpis nových kryptoměn. Jejich popularita v roce 2017 prudce vzrostla, ale podle mého názoru uvidíme stále více pochybných společností s tím, jak bude tento býčí trh stárnout. Věci začnou prosakovat na povrch a bitcoin s ICO jsou jen jedním z důkazů,“ míní Chanos.

„Za celou dnešní kryptománií stojí myšlenka, že se musíme zbavit současné fiat měny a vytvořit si vlastní fiat měnu, za kterou ale nestojí žádný věřitel poslední instance. Pak tu jsou ti, kteří věří, že kryptoměny jsou zajištěním proti apokalypse. Domnívají se, že uchovají svou hodnotu, jenže v tom nejhorším scénáři je uchování hodnoty v případě digitálních měn nejméně pravděpodobné. V něm totiž bude mít největší hodnotu jídlo,“ řekl investor s tím, že celkově jde o libertariánské fantazie.

„Pokud fiat měny pošlou svět do kolen, což se může stát, to poslední, co chci vlastnit ve chvíli, kdy přestane fungovat elektřina, je bitcoin,“ uvedl Chanos. Poukazoval i na technické překážky, které souvisejí s používáním bitcoinů, a dodal: „Ve skutečnosti jde jen o finanční spekulaci, která se maskuje jako technologický pokrok v monetární politice. Někdo to nedávno popsal jako snahu o vytvoření monetárního Somálska“.

Chanos varuje i před tím, aby se investoři ve snaze odhalit podvodníky spoléhali na auditory: „Když se mě lidé ptají na velké korporátní podvody, obvykle se zajímají o to, kdo dané firmy auditoval. Já jim říkám, že je to úplně jedno, protože každý velký podvod byl někým auditován a většinou nějakou významnou společností. Navíc u auditů čínských společností obchodovaných na americkém trhu například Pricewaterhouse v malé poznámce pod čarou píše, že pouze zkontroloval práci společnosti, se kterou v Číně spolupracuje. Auditoři navíc nesestavují účetní výkazy, jenom je kontrolují, a na problém přijdou pouze tehdy, pokud je na něj někdo upozorní, nebo se na něco záměrně zaměří. Nejsou to detektivové a v konečném důsledku je vše o vedení firmy a jejích kontrolních orgánech.“

Chanos tvrdí, že v historii neznáme případ, kdy by došlo ke stejnému zadlužení jako v Číně a poté nenásledovala finanční krize. „Vždy mi na to někdo řekne, že tyhle dluhy nejsou důležité, protože si je Číňané dluží sami sobě. Kdyby to ale byla pravda, pak by Zimbabwe bylo jednou z nejbohatších zemí na světě. Tempo a objem čínského zadlužování bere dech. V podstatě jde o ekonomiku, kterou táhnou dluhy a investice. Stále se vlastně jedná o jedno velké staveniště a projekt Nové hedvábné stezky je snahou exportovat tento model za hranice země,“ míní Chanos.

„Kapitalismus je to nejlepší, co máme k dispozici. V té nejlepší verzi má ale dobrá pravidla a hlavně dobré rozhodčí. Pokud je systém zkorumpovaný, platíme cenu. Dobře jsme to viděli po finanční krizi a i dnes se řada lidí stále domnívá, že „bastardům to zase vyšlo, ale já trpím“. Lidé cítí, že byli zneužití a vyvolává to ty nejhorší nálady. Pak je jen krok k sociálním nepokojům a rozdělení společnosti,“ řekl Chanos.

Zdroj: Institute for New Economic Thinking


Zařazenost 13.06.2018 12:06:00
ZdrojPatria
Originálpatria.cz/zpravodajstvi/3851476/chanos-bitcoin-je-snahou-o-monetarni-somalsko-cinu-tahnou-dluhy.html
Přílohy
KategorieUdálosti

Související témata

Bitcoin | Kryptoměny
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.