Vláda schválila Zprávu za rok 2017 o rovnosti žen a mužů

Vláda ČR dne 6. června 2018 schválila Zprávu za rok 2017 o rovnosti žen a mužů (dále jako „Zpráva 2017“). Zpráva shrnuje vývoj, ke kterému došlo v oblasti postavení žen a mužů v ČR za rok 2017. Součástí Zprávy 2017 jsou také Aktualizovaná opatření Priorit a postupů vlády při prosazování rovnosti žen a mužů na rok 2018 a 2019 (dále jako „Aktualizovaná opatření“) a Zpráva za rok 2017 o naplňování Vládní strategie pro rovnost žen a mužů v ČR na léta 2014 – 2020 (dále jako „Strategie“), která je od listopadu 2014 střednědobým strategickým dokumentem vlády ČR pro tuto oblast.

Zpráva 2017 shrnuje, co se odehrálo v oblasti rovnosti žen a mužů v roce 2017 nejen v České republice, ale i na úrovni EU a mezinárodní. Obsahuje rovněž doporučení Rady vlády pro rovnost žen a mužů (dále jako „Rada“), jakožto poradního orgánu vlády ČR, který průběžně mapuje přijatá opatření a doporučuje jednotlivým resortům další, aby došlo k lepšímu a důslednějšímu uplatňování politiky rovnosti žen a mužů.

V roce 2017 se podařil důležitý krok v oblasti institucionálního zabezpečení, kterým byl vznik samostatného Odboru rovnosti žen a mužů v rámci Sekce pro lidská práva ÚV ČR. Odbor otázky spojené s rovností žen a mužů i nadále komunikoval skrze své stránky Facebooku a na webových stránkách. Konaly se volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, přičemž zastoupení žen v poslanecké sněmovně se zvýšilo z 19,5 % na 22 %. Kontinuálně se zvyšuje míra zaměstnanosti žen, která již dosáhla cíle stanoveného Strategií na úrovni 65 %, a zvyšuje se počet podnikajících žen. Velkou výzvou dále zůstává rozdíl v průměrných mzdách žen a mužů, který je nadále jeden z nejvyšších v EU, a to více než 21 %. V roce 2017 také pokračovala příprava ratifikace Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí. Patrný byl také rozvoj dětských skupin a mikrojeslí, byla zavedena dávka otcovské poporodní péče a zrušen měsíční strop na čerpání rodičovského příspěvku. V oblasti péče o závislé osoby došlo k zavedení tzv. dlouhodobého ošetřovného.
Vláda ČR schválila Akční plán ČR k rezoluci Rady bezpečnosti OSN č. 1325 (2000), o ženách, míru a bezpečnosti a souvisejících rezolucí na léta 2017 – 2020. MŠMT přijalo svůj Akční plán rozvoje lidských zdrojů pro výzkum, vývoj a inovace a genderové rovnosti ve výzkumu, vývoji a inovacích v ČR na léta 2018 až 2020.

V rámci přílohy Zprávy 2017 jsou navrženy úkoly, které jsou každoročně ukládány jednotlivým resortům z důvodu důsledného prosazování rovnosti žen a mužů a tzv. gender mainstreamingu na úrovni vlády ČR. Úkoly pro rok 2018 byly racionalizovány – došlo ke snížení celkového počtu na 22, dále ke stanovení konkrétních a měřitelných. Vláda se dle Aktualizovaných opatření bude letos věnovat např. snižování rozdílu v průměrných příjmech žen a mužů, zvyšování nejnižších důchodů, rozvoji dostupnosti služeb péče o děti, seniory a seniorky a další závislé osoby, opatřením ke sladění pracovního a soukromého života v rámci soudnictví, otázce rovnosti žen a mužů v Rámcových vzdělávacích programech a učebnicích, návrhu zákona o zálohovaném výživném či prevenci sexuálního obtěžování ve veřejné dopravě.


Zařazenočt 07.06.2018 14:06:00
ZdrojVláda
Originálvlada.cz/cz/ppov/rovne-prilezitosti-zen-a-muzu/aktuality/vlada-schvalila-zpravu-za-rok-2017-o-rovnos...
Přílohy
KategorieAktuality

Označení stránky: zpráva za rok 2017 o rovnosti žen a mužů

Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Koronavirus

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2020

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies