ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Investice  |  23.05.2018 08:44:28

Ranní glosa: PMI ukážou nejnovější směr evropské ekonomiky

Evropské trhy nezažívají v posledních týdnech zrovna nejlepší chvíle, když se investoři museli nejprve vyrovnávat s potenciálními důsledky hrozící celní války, následované rostoucím napětím mezi USA a Íránem a v neposlední řadě i novým děním na politické scéně v Itálii. Původně nepříliš pravděpodobná varianta vládní koalice, která stále více získává reálné obrysy, vyvolává na trzích vzrušení nebo spíše obavy. Druhá nejzadluženější země eurozóny chce totiž především fiskálně expandovat. V situaci, kdy její dluh přesahuje hranici 130 % HDP, to není asi nejlepší nápad, zvlášť když si její dluhopisový trh zvykl na to, že část dluhu pravidelně odkupuje ECB. Společná centrální banka má ve svém portfoliu italské dluhopisy za více než 341 mld. EUR a s 15% podílem se tak stala největším individuálním věřitelem této jižní země. S perspektivou konce politiky kvantitativního uvolňování je otázkou, kdo by velkorysou fiskální expanzi financoval a především za kolik. A vlastně tento drobný dovětek se může brzy ukázat jako katalyzátor návratu do tvrdé ekonomické reality, podobně jako tomu bylo i jinde na jihu, a celá situace se poté bude moci zklidnit.

Do té doby mohou pozornost trhů rozptylovat zprávy odjinud, například dnes očekávané indexy nákupních manažerů (PMI) z Francie, Německa a eurozóny jako celku. První květnové výsledky napoví, jak vidí současnou situaci a především, jak se do blízké budoucnosti dívají evropské firmy. Prozatím se PMI nacházely relativně vysoko nad hranicí 50, která zjednodušeně dělí vývoj na pozitivní a negativní. Sice ustoupily ze svých maxim, nicméně „slibovaly“ pokračování konjunktury, i když s menší dynamikou než třeba v závěru loňského roku.

Trhy očekávají, že PMI za průmysl v květnu sice znovu mírně poklesly, nicméně pozitivní výhledy evropské ekonomiky tím nijak nezakalí. Jde sice o měkká data, avšak vzhledem k jejich předstihu před tvrdými čísly, která jsou zatím jen za březen, jde o solidní indikace nedávného vývoje. A nepochybně je bere v úvahu i společná centrální banka, které by se dobrá kondice evropské ekonomiky hodila do plánu podzimního konce nekonvenční měnové politiky. A nakonec pozitivní PMI by mohly pomoci zbrzdit dosavadní pád eura.
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688