Patria (Patria Finance)
Investice  |  02.05.2018 16:08:51

Čeho by se měli vyvarovat hodnotoví investoři


Hodnotoví investoři se na trhu snaží hledat podhodnocené akcie s nízkými valuacemi a k tomu často používají násobek tržní ceny akcie a její účetní hodnoty (PBV). John Stepek na stránkách Moneyweek ovšem poukazuje na nový výzkum, který takovou strategii zpochybňuje.

Účetní hodnota vlastního jmění a tudíž i akcií je dána rozdílem mezi účetní hodnotou aktiv společnosti a jejími závazky. Teoreticky by mělo platit, že atraktivní jsou společnosti s cenou akcií nižší, než je jejich účetní hodnota (poměrem PBV nižším než jedna). Podle této logiky jsou naopak akcie s PBV vysoko nad jednou příliš drahé. Travis Fairchild z O’Shaughnessy Asset Management ale tvrdí, že podle jeho analýzy jsou taková hodnocení poněkud zavádějící. Podle dat z let 1993–2017 se totiž zdá, že návratnost investic znatelně zvyšují akcie, které jsou podle PBV drahé, ale levné podle jiných měřítek. A také akcie, které mají negativní účetní hodnotu (jejich závazky převyšují účetní hodnotu jejich aktiv).

Příčinou tohoto jevu jsou podle Fairchilda často účetně podhodnocená nehmotná aktiva, jako je značka či investice do výzkumu a vývoje. Například značka McDonald’s má účetní hodnotu kolem 2 miliard dolarů, ale analytici její skutečnou hodnotu odhadují na 40 miliard dolarů. K tomu se přidává efekt odpisů hmotných aktiv. Ty totiž často snižují účetní hodnotu aktiv hluboko pod jejich hodnotu tržní. Celkově tak dochází k tomu, že účetní hodnoty aktiv některých firem se ve srovnání s jejich skutečnými hodnotami nacházejí velmi nízko a PBV je pak zavádějícím měřítkem.

„Pokud investujete do jednotlivých akcií, nikdy se nespoléhejte na jeden valuační indikátor. Je třeba zvážit, kolik hotovosti firma generuje, jak je zisková, jak udržitelný je její podnikatelský model a podobné oblasti,“ radí Stepek. U účetních hodnot a následně používání PBV pak zdůrazňuje zmíněný vliv odpisů. Odpisovou politiku si totiž firma může zvolit podle své daňové politiky nebo podle toho, jak chce ovlivnit svou ziskovost a vykazovaná čísla. To mimo jiné vysvětluje, proč je na trhu i mimo něj tak populární ziskovost měřená na základě ukazatele EBITDA, tedy zisků před úrokovými náklady, daněmi a odpisy. Právě valuační měřítka založená na EBITDA, jako na poměru tržní hodnoty společnosti k těmto ziskům, se totiž vyhýbají problematickému dopadu odpisů.

Zdroj: Moneyweek


 

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688