Eurozóna i USA se přehřívají, převažují ale pozitivní efekty

Silné globální oživení s sebou v některých ekonomikách přináší obavy z přehřívání, které by nakonec mohlo skončit prudkým ochlazením ekonomické aktivity, či dokonce recesí. Analytici francouzské banky Natixis ovšem poukazují na to, že existuje více způsobů, jakými se hospodářství může přehřívat, a ne všechny z nich jsou negativní.

V souvislosti s rychle rostoucí ekonomikou, která začíná narážet na svůj potenciál, se obvykle hovoří o hrozbě růstu inflace a sazeb. Jak ukazují následující dva grafy, tyto obavy by teoreticky mohly být namístě jak v případě Spojených států, tak v eurozóně. Obě ekonomiky se totiž nacházejí v situaci, kdy růst skutečného produktu (vyznačen šedou křivkou) převyšuje potenciální růst (vyznačen přerušovanou fialovou křivkou) daný vývojem produktivity a pracovní síly:



Jak ovšem ukazuje další graf, jádrová inflace v eurozóně a ve Spojených státech se zatím nechová způsobem, který je typický pro přehřívající se ekonomiku:



Natixis následně poukazuje na to, že přehřívání může mít také formu zhoršující se obchodní bilance. Takový případ nastává v situaci, kdy domácí ekonomika není schopna pokrýt silnou poptávku, a ta tak do země nasává zboží a služby ze zahraničí. Ve Spojených státech ke zhoršování obchodní bilance skutečně dochází, a to znatelně. Eurozóna se ale naopak těší růstu vnějších přebytků.

Natixis ovšem poukazuje i na to, že vedle zmíněných dvou „tradičních“ projevů přehřívání může ještě v ekonomice docházet k pozitivnímu vývoji. V takovém případě se firmy, které čelí nedostatku práce a výrobních kapacit, vydají směrem zvyšování produktivity. A zároveň může situace na trhu práce a vývoj mezd vyvolat růst míry participace, který uvolní tlaky na trhu práce.

Podle analytiků banky lze takový vývoj do určité míry pozorovat v obou ekonomikách. Ve Spojených státech dochází do určité míry k růstu participace a ke znatelnému zvýšení produktivity. V eurozóně je pokrok v oblasti produktivity menší, ovšem výraznější je zase růst participace. Natixis tak dochází k závěru, že negativní formy přehřívání zatím v eurozóně patrné nejsou a její ekonomika jen těží z pozitivních efektů boomu, které posouvají potenciál nahoru. Tyto efekty se projevují i ve Spojených státech, nicméně u nich je zřejmé rovněž prudké zhoršování obchodní bilance.

Zdroj: Natixis


Zařazenost 04.04.2018 15:04:00
ZdrojPatria
Originálpatria.cz/zpravodajstvi/3795827/eurozona-i-usa-se-prehrivaji-prevazuji-ale-pozitivni-efekty.html
Přílohy
KategorieUdálosti
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.