Ministerstvo financí uveřejňuje Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2018

V roce 2017 očekává Ministerstvo pokles podílu státního dluhu vůči HDP z loňské úrovně 33,8% na úroveň 32,4 % HDP, který tak dosáhne nejnižší úrovně od roku 2009. Ke snižování podílu státního dluhu vůči HDP dochází kontinuálně od roku 2013, oproti kterému se dluh snížil již o 8,7 procentního bodu.

V trendu snižování zadluženosti Ministerstvo plánuje pokračovat i v roce 2018, kdy se očekává další pokles až na 31,4%. Efektivnější správa státního dluhu je také hlavním důvodem proč patří Česká republika mezi nejméně zadlužené země Evropské unie.

Celková potřeba financování v roce 2018 činí 351,6 mld. Kč včetně schváleného schodku státního rozpočtu ve výši 50,0 mld. Kč. Tuto potřebu Ministerstvo plánuje pokrýt emisemi státních dluhopisů převážně se splatnostmi nad 5 let, čímž potvrzuje záměr prodlužovat splatnost dluhového portfolia, který započal již v roce 2017. Emise střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů na domácím trhu je plánována v celkové jmenovité hodnotě minimálně ve výši 150,0 mld. Kč.

V závislosti na vývoji na finančních trzích a setrvání záporných výnosů na krátkém konci výnosové křivky plánuje Ministerstvo vydávat také státní pokladniční poukázky včetně státních pokladničních poukázek splatných v roce 2018, které nebudou zapojeny do krytí potřeby financování, nýbrž takto získané peněžní prostředky budou dále investovány na peněžním trhu s pozitivním dopadem na hospodaření státního rozpočtu.

V roce 2017 zaplatila Česká republika na úrocích za státní dluh nejméně od roku 2010, meziročně tak dosáhla úspory o 1 mld. Kč. Oproti původní rozpočtované výši došlo k úspoře ve výši 6,5 mld. Kč, což umožnilo dále posílit výdajové priority vlády bez nutnosti změn v základních parametrech schváleného státního rozpočtu. „Tyto uspořené prostředky mohly být využity například na zvyšování tarifů příslušníků bezpečnostních sborů, zaměstnanců v kultuře, nepedagogických pracovníků ve školství, pracovníků v sociálních službách a všem zaměstnancům ve veřejném sektoru včetně učitelů již v průběhu letošního roku“, připomíná ministryně financí Alena Schillerová.

Uveřejněná Strategie financování a řízení státního dluhu České republiky na rok 2018 obsahuje základní rámec realizace financování státu a stanovuje výchozí limity a cíle pro jednotlivé sledované ukazatele portfolia státního dluhu pro rok 2018 a pro střednědobý výhled.

Z důvodu ponechání možnosti pružné reakce na aktuální vývoj potřeby financování a na vývoj situace na finančních trzích bude uveřejněna v červnu roku 2018 aktualizace Strategie financování a řízení státního dluhu České republiky pro druhé pololetí s možností provádění také čtvrtletních aktualizací.

Dokument ke stažení:

  • Strategie financování a řízení státního dluhu České republiky na rok 2018

Zařazenopá 22.12.2017 14:12:00
ZdrojMFČR - tiskové
Originálmfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2017/ministerstvo-financi-uverejnuje-strategi-30462/
Přílohy


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.