Summers krotí optimismus: Jsme jen v přechodném ekonomickém opojení

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa je u moci zhruba rok. Z trhu práce přicházejí i nadále pozitivní informace, akciový trh stoupá na nová maxima, ale dostupná data naznačují, že tato ekonomická síla nijak zvlášť nesouvisí s vládní politikou. Tahounem růstu jsou zejména přechodné faktory, zatímco strukturální základ americké ekonomiky strádá. A plánované snížení daní je na tento stav špatným receptem, píše na stránkách Financial Times jeden z předních světových ekonomů Lawrence Summers.

Ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku dosáhne růst americké ekonomiky pravděpodobně 2,3 %, což je jen mírně nad konsenzem z doby před prezidentskými volbami. Pro příští rok se také neočekává tempo růstu výrazně vyšší než z doby před volebním vítězství Donalda Trumpa. Takže z tohoto pohledu k žádnému ekonomickému zlepšení díky současné vládě nedošlo. Faktem je i to, že americká ekonomika si vede podobně jako zbytek světa a zejména Evropa, kde se růstová očekávání zvedají více. Pochybnosti ohledně zlepšování fundamentu americké ekonomiky budí i oslabení dolaru. Podle Summerse totiž platí, že kdyby skutečně došlo k fundamentálnímu zlepšení, nastal by příliv kapitálu do USA a dolar by naopak posiloval. 

Jak dlouho bude ještě současný boom pokračovat? „Na nabídkové straně je těžké si představit, že ekonomika se 4,1% nezaměstnaností může i nadále vytvářet asi 200 000 pracovních míst měsíčně, když se růst pracovní síly pohybuje kolem 60 000. Na poptávkové straně byl letošní růst tažen rally akciového trhu, která vytvořila bohatství ve výši 6 bilionů dolarů. I kdyby si trh své současné úrovně udržel, podobnou rally v budoucnu čekat nelze,“ míní ekonom, podle kterého tedy výhled nijak povzbudivý není. 

Pro udržení současného tempa růstu by bylo třeba dosáhnout vyššího růstu produktivity. A pokud má být dosaženo skutečně zdravého růstu, musí z něj těžit celá společnost, nejen ti nejbohatší tak, jako tomu často je. Bez toho, aby se zvýšila produktivita a klesla příjmová nerovnost, si lidé nebudou ze zaměstnání odnášet vyšší odměny, které jsou ale pro zdravý ekonomický růst klíčové. 

Podle Summerse jsou současné návrhy na změny daňového systému kontraproduktivní v tom, že sníží výběr daní a tudíž i zdroje na veřejné investice do infrastruktury, lidského kapitálu a vědy. Pravděpodobně také povedou ke snížení sociální podpory. Vyšší deficity a následně náklady dluhu pak podle jeho názoru pravděpodobně povedou i k tomu, že se sníží dostupnost zdrojů i pro soukromý sektor a následně klesnou rovněž jeho investice. Summers tak své pesimistické hodnocení budoucnosti uzavírá následujícím: „Snížení daní může prodloužit dobu přechodného opojení, ale to nic nemění na tom, že ekonomika zoufale potřebuje pevnější základy.“ 

 

Zařazenopá 15.12.2017 12:12:00
ZdrojPatria
Originálpatria.cz/zpravodajstvi/3705628/summers-kroti-optimismus-jsme-jen-v-prechodnem-ekonomickem-opojeni.h...
Přílohy
KategorieUdálosti
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V