Výhled OPEC: Souboj s břidlicemi vystřídá návrat globální hegemonie

Ropa z amerických břidlic potáhne v nejbližších letech globální produkci ropy, svého vrcholu však dosáhne již v polovině dvacátých let. Podíl OPEC na celosvětové produkci se následně bude zvyšovat minimálně do roku 2040, vyplývá z dnes zveřejněného výhledu této organizace.

Předpověď vývoje trhu s ropou ukazuje, že OPEC očekává, že její souboj s americkými břidlicovými producenty bude pokračovat i do budoucna. Břidlicová revoluce z velké části stála za stále trvajícím poklesem ropného trhu, kdy se ceny dostaly ze 100 dolarů v roce 2014 přes 30 dolarů na začátku roku 2016 na současných 60 USD. Nízké ceny vyvinuly velký tlak na členské státy OPEC, jejichž příjmy jsou na této komoditě extrémně závislé a donutily je snižovat svou produkci pro zachování akceptovatelné cenové hladiny.

Světová spotřeba ropy by měla v blízké době vzrůst z 95,4 milionů barelů denně v roce 2016 na 102,3 milionů b/d v roce 2022. V delším období by pak poptávka měla dosáhnout maximální úrovně okolo roku 2040 a to 111,1 mil. b/d.

Růst by však měl v tomto období zpomalovat. OPEC počítá  s nižším globálním růstem HDP kvůli nízkému růstu zaměstnanosti a produktivity. 

Výhled je ovšem i tak oproti minulému roku z pohledu OPEC optimističtější. Pro rok 2022 určují spotřebě ropy hladinu o 2,2 milionu b/d vyšší, než minulý rok. 

OPEC předpokládá, že velká část nárůstu ropné spotřeby bude pokryta rostoucí produkcí USA. Do roku 2022 by USA měly navýšit svou produkci o 3,8 milionu b/d, neboli 75 % veškerého nárůstu produkce mimo OPEC. Velká část tohoto růstu vzejde z břidlicové těžby, kde těžaři zužitkují technologický vývoj v oblasti hydraulického štěpení. 

Tento typ těžby čeká, podle odhadu OPEC, větší popularita globálně, mezi další významné producenty břidlicové ropy se zařadí Kanada, Rusko a Argentina.  Podle OPEC bude ovšem tento boom pouze krátkodobý, producenti se totiž soustředí na nejlepší lokality a těžba z tohoto zdroje oproti tradičním ropným vrtům poskytuje většinu dostupné suroviny na začátku těžby, výnos následně strmě padá. Svého vrcholu by tak měla produkce ropy z břidlic dosáhnout v roce 2025. 

OPEC předpokládá, že po začátku odchodu břidlicových producentů se těžiště globální produkce ropy vrátí zpět do jeho řad. Po letech stagnace okolo 33 milionů b/d bude moci organizace opět uvolnit svá vnitřní kvóta bez strachu z dopadu tohoto rozhodnutí na ceny ropy. Její produkce by měla po roce 2025 prudce vzrůst na 41,4 mil. b/d a podíl OPEC na globálním trhu s ropou a ropnými produkty ze současných 40 % na 46 %. 

Přes celosvětový posun od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům OPEC neočekává výrazný výpadek v ropné poptávce, ropa zůstane hlavním globálním zdrojem energie až téměř do poloviny tohoto století. Její podíl ovšem poklesne. Potenciální riziko však organizace vidí v rychlém nástupu elektromobility, který by ústup ropy mohl urychlit. 

Zdroje: CNBC, Reuters, FT

 
 

Zařazenoút 07.11.2017 16:11:00
ZdrojPatria
Originálpatria.cz/zpravodajstvi/3674502/vyhled-opec-souboj-s-bridlicemi-vystrida-navrat-globalni-hegemonie.h...
Přílohy
KategorieKomodity
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V