Rozbřesk: Zasedání Fedu ve stínu konkurzu na jeho šéfa

Americká centrální banka se v následujících hodinách má stát středem finančního vesmíru, ale nemusí to být dnešní zasedání Fedu, které zvedne obchodníky ze židlí. Americký prezident Trump totiž ve stylu svých televizních reality show pořádá konkurz na příštího šéfa Fedu a jméno kandidáta hodlá oznámit zítra. Trumpova volba přitom nemusí nutně znamenat zachování statu quo ve vedení nejvlivnější centrální banky světa a proto je trhy očekávána více než dnešní výstupy z jednání FOMC.

Řekněme si, že výběr nové hlavy Fedu se zřejmě zúžil na tři hlavní favority, přičemž na tomto místě je třeba dodat, že Trump fakticky do washingtonského vedení centrální banky vybírá aktuálně dva lidi, neboť na svůj post viceprezidenta Rady guvernérů Fedu rezignoval Stanley Fischer. Ať tak či tak, třemi hlavními favority na místo jedna a dvě uvnitř Fedu jsou současný viceprezident Jerome Powell, nynější šéfka Fedu Yellenová a profesor stanfordské univerzity John Taylor. Těžko říct, kterou dvojici Trump nakonec zvolí, ale pokud je něco pravdy na tom, že Trumpovým favoritem na šéfa Fedu je ne-ekonom konsensuální praktik Powell, tak by z vedení vypadla Yellenová, která by dowgrade z pozice č. 1 na pozici č. 2 neakceptovala. Možná kombinace Powella jako kandidáta na šéfa americké centrální banky a Taylora na pozici jeho pravé ruky by zřejmě velké drama na trhy nepřinesla, byť v součtu by byla lehce jestřábí volbou. John Taylor se zapsal do makroekonomických učebnic konstrukcí formule, podle které centrální banky ať již vědomě či nevědomě řídí svoji úrokovou politiku. Pokud by se pak Taylor jakožto nový člen vedení Fedu (FOMC) řídil svým pravidlem, tak by musel prosazovat daleko vyšší oficiální sazby - dosazení aktuálních makrodat do originálního taylorova pravidla doporučuje stanovit sazby na 3,8 %. Tedy o nějakých 265 bazických bodů výše, než je Fed Funds rate nyní.

Tolik o personální situaci uvnitř vedení Fedu. A jaký dnes vlastně pustí americká centrální banka komentář do světa po svém měnově-politickém zasedání? Čekejme lehce jestřábí signál, jež vyzdvihne vybalancovaná makroekonomická rizika, která trhy utvrdí v tom, že prosincové zvýšení úroků o dalších 25 bazických bodů se blíží.

TRHY

CZK a dluhopisy

Česká koruna dál vyčkává na čtvrteční zasedání ČNB. Dnešní zasedání Fedu by ji nemělo příliš rozhodit. Měnový pár dál stagnuje v okolí 26,50 EUR/CZK - klíčové bude, jak se po vesměs očekávaném čtvrtečním zvýšení sazeb (o 25 bps) vyjádří k současné síle koruny guvernér Jiří Rusnok a jak celkově vyzní nová prognóza. Zatím nepočítáme s tím, že by ČNB začala znovu zveřejňovat implikovanou trajektorii kurzu, na které leží nová prognóza. Mohla by však leccos naznačit tím, když řekne, zda bankovní rada považuje korunu při dané trajektorii sazeb za proti-inflační riziko…

Zahraniční forex

Kurz eurodolaru v zásadě nijak nereagoval na data z eurozóny, neboť rychlejší než očekávaný růst HDP ve třetím kvartále kompenzoval nečekaný propad inflace v říjnu. Pro euro je nepříjemný zejména propad jádrové inflace z 1,1 % na 0,9 % tažený nízkou inflací v Itálii.

Dnešek bude o amerických událostech - ve hře jsou jak data (ISM, ADP report), tak Fed jakož i (fiskální) politika. Republikáni by totiž měli co nevidět zveřejnit v Kongresu detaily daňové reformy. To by spolu s mírně jestřábím Fedem a silnými americkými čísly mělo dolaru pomoci k dalším ziskům.

Britská centrální banka zřejmě ve čtvrtek zvýší úrokové sazby a libra před tímto krokem nabírá zisky. Krom toho jí pomáhá vyjádření vyjednavače o brexitu za EU, Michela Barniera, že je připraven zrychlit rozhovory s Británií. Malou podporu může pociťovat také euro.

Ropa

Cena ropy v úterý povylezla dále vzhůru a dostala se na nová dvouletá maxima. Večer ropné býky podpořila i data amerického petrolejářského institutu, která poukázala na poměrně razantní pokles zásob surové ropy v USA. Stejně tak se objevily i zprávy o stále vysoké disciplíně OPECu a spol. v dodržování dohody na omezení produkce; ta se v říjnu dokonce měla trochu vylepšit.

Dnes se pozornost soustředí na oficiální statistiky EIA. Kromě dat o zásobách bude zajímavé sledovat především odhad exportů. Ty v posledních týdnech vystřelily vzhůru poté, co se rozpětí mezi cenou americké ropy WTI a globálním benchmarkem Brentem významně rozšířilo.

 
 

Zařazenost 01.11.2017 09:11:00
ZdrojPatria
Originálpatria.cz/zpravodajstvi/3669149/rozbresk-zasedani-fedu-ve-stinu-konkurzu-na-jeho-sefa.html
Přílohy
KategorieDluhopisy
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.