Co by spustilo dluhovou krizi vyspělých zemí? Nejspíše ropa

Vyspělé země tíží dluhy. Jak poukazuje hlavní ekonom banky Natixis Patrick Artus, míra zadlužení neklesla ani po roce 2008, „přestože tehdy proběhla dluhová krize.“ Ekonom ale dodává, že ani současná výše dluhů není problémem v případě, že se sazby budou dál držet na nízkých úrovních. Konkrétně na úrovních, které se nacházejí pod tempem růstu nominálního produktu. Pokud tedy uvažujeme o tom, co by mohlo vyvolat dluhovou krizi v zemích OECD, měli bychom uvažovat zejména o možnosti prudkého růstu sazeb.

Následující graf dokumentuje vývoj celkového zadlužení zemí OECD, zadlužení veřejného a soukromého sektoru (domácností a firem). Zatímco zadlužení soukromého sektoru po roce 2008 dosáhlo svého vrcholu a následně přišel jeho pokles, veřejné dluhy v poměru k HDP nadále rostly a až v poslední době se tempo jejich růstu znatelně zmírnilo:

001

Natixis poukazuje na to, že centrální banky mají nyní pod kontrolou celou výnosovou křivku – tedy jak sazby krátkodobé, tak sazby dlouhodobé. Této kontroly se podle banky nevzdají a z tohoto pohledu je tudíž riziko prudkého růstu dlouhodobých sazeb malé. Je možné, že by ekonomické oživení a změna fungování trhu práce vedly k rychlejšímu růstu mezd a následně k vyšší inflaci. To by se projevilo vyšším růstem produktu a také vyššími sazbami. Podle Artuse by se v takovém případě mohla v některých zemích objevit krize likvidity, ale celkově by nedocházelo k insolvenci (s předpokladem, že by se sazby stále držely pod tempem růstu nominálního produktu).

Skutečným rizikem by naopak byl růst cen ropy, který by se na jedné straně projevil vyšší inflací a vyššími sazbami, na straně druhé by ale brzdil ekonomický růst. Trhy by se tak měly obávat prudkého růstu poptávky po ropě, který by celý proces mohl spustit. Znatelný růst cen ropy by totiž mohl vyvolat dluhovou krizi vyspělých zemí.

Druhý obrázek ukazuje, že úrokové náklady u veřejného dluhu, dluhu domácností a dluhu firemního sektoru (v poměru k nominálnímu produktu) i přes výše popsaný vývoj dluhů klesají. Příčinou je zmíněný výhodný poměr mezi výší sazeb a tempem nominálního růstu. U veřejného dluhu se tak nyní úrokové náklady zemí OECD pohybují nad 2,5 % HDP, zatímco v polovině devadesátých let to bylo téměř 5 % HDP:

001 

 

 

Zařazenost 18.10.2017 06:10:00
ZdrojPatria
Originálpatria.cz/zpravodajstvi/3653629/co-by-spustilo-dluhovou-krizi-vyspelych-zemi-nejspise-ropa.html
Přílohy
KategorieUdálosti
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.