Jak rychleji nahradit lidi stroji? Zvyšujme minimální mzdu

Nový výzkum ukazuje, že zvyšování minimální mzdy může poslat některé nízkopříjmové části obyvatelstva na úřad práce. Může za to pokračující automatizace, varuje dvojice akademiků.

Pro politiky je to skutečné dilema. Zvláště levicové strany si od zvyšování minimálních mezd slibují zvýšení životního standardu těch nejhůře placených a nejméně kvalifikovaných pracovníků. Mnoho studií však ukazuje, že zvyšování minimální mzdy často vede k spíše k propouštění a najímání brigádníků nebo k tomu, že jeden člověk nakonec dělá práci za dva.

S další kritickou studií se vytasila dvojice akademiků z London School of Economics a Kalifornské univerzity v Irvine. Věnovali se v ní souvislosti mezi minimální mzdou a jedním z nejčastěji skloňovaných důvodů za úbytkem pracovních míst na Západě – automatizací. Prodavačku v supermarketu totiž může stejně dobře jako brigádnice nahradit i samoobslužná pokladna.

Na základě statistik z let 1980 až 2015 dvojice akademiků ukázala, že zvýšení minimální mzdy podstatně snižuje podíl zaměstnanosti v odvětvích, kde je práce člověka snadno nahraditelná technologiemi. Tento fenomén je podle nich obzvláště silný, pokud se danou „automatizovatelnou“ prací živí starší lidé.

Zároveň však autoři studie upozorňují, že se rizika spojená s nezaměstnaností kvůli automatizaci značně liší napříč různými odvětvími. Dodávají však, že brzo budou automatizovatelná i další nízkopříjmová povolání, o kterých si to nyní ještě nedovedeme představit. Příkladem za všechny může být řidič taxi. Nejenže díky mobilním aplikacím typu Uber už přišli o práci dispečeři, ale samořiditelná auta, která se již testují v Asii a v několika amerických státech, brzo mohou připravit o obživu i samotné taxikáře (více ZDE).

Automatizace se samozřejmě nedotýká jen odvětví, kde mají lidé nízké příjmy. Ekonomové z McKinsey Global Institute už před časem dospěli k názoru, že důležitým faktorem za úbytkem pracovních míst v americkém zpracovatelském sektoru a snižováním reálných mezd je právě automatizace. Čína ztrácí kvůli západním technologiím výhodu spojenou s levnou pracovní silou – to ale neznamená, že se pracovní místa v průmyslu na Západě ještě někdy vrátí.

Optimisté však jedním dechem dodávají, že automatizace a demografické změny se sebou zase přinesou nová pracovní místa. Radikálním řešením změn na pracovním trhu v souvislosti s automatizací může být i základní příjem, který zkouší Finsko a podporují podnikatelé jako Elon Musk.

 
 

Zařazenočt 17.08.2017 13:08:00
ZdrojPatria
Originálpatria.cz/zpravodajstvi/3604418/jak-rychleji-nahradit-lidi-stroji-zvysujme-minimalni-mzdu.html
Přílohy
KategorieUdálosti

Související témata

Zvýšení nájemného

Výpocet cisté mzdy v roce 2023



Více zpráv k tématu Mzdy



Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V