Příspěvky nebo odpovědi uživatele Schumacher









Příspěvky nebo odpovědi uživatele Schumacher. Výpis příspěvků 1 až 11 (11)


přečíst (1) 23.09.20 16:45  Schumacher  (186092)

Před lety prý že jsme zaostalí že příliš vyrábíme že základem jsou služby...

Tak jsme přestali být zaostalí a stali se závislými na tom, že Číňani si k nám létají nechat drbat záda, zatím co sami vyrábějí a po celém světě prodávají kde co. A aby měli z čeho vyrábět, obchodně obsazují světové zdroje surovin. A sílí, aby si je ochránili i vojenskou silou. Zatím co my s výdělkem založeným na drbání zad máme utrum, protože ono se velmi obtížně vyváží, Číňani vyrábějí o sto šest dál. No to dá rozum, že výhodnější je expedovat zboží za lidmi než lidi za zbožím. Být moderní není zadarmo. Tak sice do žlabu máme výš, nekoupíme si automobil s pořádným motorem, ani vyasavč s pořádným výkonem, žárovku snad už jen od drogového dýlera,  ale zato jsme moderní. A když k tomu přidáme omezení emisí CO2, křivení trhu dotacemi, olupováním přičinlivých a živení líných, čekají nás, jak to Číňané pro takový pád říkají, "Zajímavé časy". Pád říše Římské v přímém přenosu. Kolikátá že už to je? Čtvrtá?

Dosavadní doporučení: přečíst (1)
Vaše doporučení:

určitě přečíst (9) 23.08.20 18:55  Schumacher  (214014)

Ano zatím se to tak jeví. Jenže příčina krize je fundamentální.

Co se týče Covidu, není spouštěčem nynější krize, ale urychlujícím a prohlubujícím faktorem. Skutečnou příčinou krize v Evropě a USA je ztráta produkční schonopsti přenesením produkce do Asie. Nejde jen o samotnou výrobu, ale o s tím spojený úpadek kvalifikace a vzdělání využitelných k produkci užitečnných statků, úpadek motivace, obecné kultury práce a života vůbec. Současný vysoký standard je udržován vnitřní zadlužeností, která nemůže růst do nekonečna. Nynější "Covidová krize" odhalila slabost ekonomiky založené na vysokém podílu služeb vyžadujících pohyb lidí, nikoli zboží.

Euroamerická civilizace je založena na produkci užitečných statků a na všem co s tím je spojeno. Ve zkratce, na uhlí a železe (a protestantismu), ne na zlatě (a katolicismu). Proto, mimo jiné, jádrem průmyslové revoluce byla Anglie a ne Španělsko.

Export technologie do třetího světa, namísto jen exportu zboží, mající s tím spojené důsledky, byl výhodný jen dočasně. Později se začal obracet v neprospěch vývozců. Jenže až po generacích, proto bez zpětné vazby.

Představte si, že v roce 1936 by u nás někdo řekl, že zaniknou slavné automobilové značky, a že nejen budeme nakupovat automobily z Koreje, ale že zde budou korejské montovny korejských automobilů. Že většinu nejen technického zboží budeme nakupovat z Číny. Že vysoká a rostoucí kvalifikace obyvatelstva začne směřovat zpět ke"kočím a kuchařkám". Kteří přicházejí o práci, protože nepřiletěli turisté z Číny.

K tomu přistupují i nesmyslná omezení produkce CO2, na kterém se Evropa celosvětově podílí jen v procentech. Pozorujeme likvidaci naší civilizace v přímém přenosu. A když prozkoumáme, kdo tomu velí, zjistíme, že ti, které vyprodukovalo "vzdělání" nepoužitelné k produkci užitečných statků. Lidé s papírem na "nic". Vymýšlejících blaho slepic, ochranu chroustů,  a vymýšlejících desítky genderů. Za to si ovšem zboží z Číny nekoupí. Nechají si to zaplatit daňovými poplatníky, dokud je z čeho.

 

 

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (9)
Vaše doporučení:

přečíst (1) 14.08.19 15:11  Schumacher  (204055)

pokračování

Nedotýká se to těch nejchudších, ti na tom byli vždycky špatně. Mnozí z nich jsou vděčným elektorátem, demokratickým kanonenfutrem korumpovaným za peníze vydřené z jiných a dílem z jejich vlastních, což mnohé z nich udržuje v chudobě živobytí na příděl. Dotýká se to všech, kteří mají co ztratit a přitom relativní náklady pro ně činí ochranu nedostupnou. Protože významná část chráněného majetku a životního úsilí a času by byla spotřebována na ochranu.

 Mít kabát v cizí šatně je rizikem, které by mělo být ponecháno na svobodném uvážení majitele kabátu. Jenže jsme v situaci, že nám je nařízeno mít svůj kabát v cizí šatně. Protože kabát je velkým majetkem, který je nutno mít pod kontrolou. Proč? Protože velký majetek znamená velkou moc. Moc nad cizím majetkem znamená mít moc nad jeho majitelem. Jenže jestliže majitel nemá plnou moc nad svým majetkem, je jeho majitelem? Zatím se taková nařízení nevztahují na trenýrky a ponožky. Ale v dohledné době se vztahovat budou. Budou? Ano, jestliže to strpíme.

 Neoddělitelnou součástí svobody jsou svobodné peníze. Kdo má moc nad našimi penězi, má moc nad námi samými. Proto platí, že svoboda rovná se svobodné peníze.

Dosavadní doporučení: přečíst (1)
Vaše doporučení:

přečíst (2) 14.08.19 15:08  Schumacher  (204055)

Proč potřebujeme svobodné peníze

Zatím co se vášnivě diskutuje o hlučících náměstích, komediantských projevech a jiných nepodstatnostech, stranou pozornosti zůstává, že je omezována zbožně-peněžní transakce mezi osobou A a osobou B, bez zprostředkování osobou C. Po zrušení hotových (materializovaných) peněz bude platba bez kontroly nemožná. Bezhotovostní placení byl velký vynález snižující obchodní riziko a zvyšující pohodlí. Byla to užitečná služba, kterou rád využil obchodník na cestě z Hamburku do Padovy, protože nemusel převážet truhlu peněz. Mohl, ale nemusel. Jenže nyní, zatím při některých platbách je to služba vnucená.

 Hrozí, že v dohledné době hotovost nebude, a že nutné, prakticky zákonem nařízené zprostředkování osobou C bude i při nákupu v místní pekárně. S rizikem, že osoba C sama či pod vlivem dalších osob, především však státní moci bude rozhodovat co si za své peníze (které v důsledku toho už nebudou vaše, protože vaše je jen to nad čím máte plnou kontrolu) smíte koupit. Tak jak již nyní některé banky odpírají provést platby penězi u nich složenými za některé zboží. Ani ne na základě státního nařízení, ale s ohledem na své zájmy. Nemusí se to týkat jen nynějších experimentálních virtuálních měn. Příště vám banka odepře koupit si automobil na benzín, protože je neekologický, nákup paliva, nákup bůčku, protože je nezdravý a podle bankovní evidence či evidence za tím účelem zřízeného Ministerstva zdravého životního stylu, ho jíte přespříliš.

 Bezhotovostní placení má jednu výhodu a dvě velké nevýhody. Výhodou je rychlost. Nevýhodou technologická náročnost, vyžadující fungující infrastrukturu. Její přechodný výpadek může vést k civilizačnímu kolapsu, třebaže ne jen z té příčiny. Závislost na třetí osobě a její moc a jejím prostřednictvím i jiná moc nad platbami a evidovanou zásobou peněz, jsou zásadním ohrožením svobody, větším než jakýmkoli jiným.

 Kdo ovládá peníze, ovládá všechno. Jak by se vám líbilo, kdyby někdo cizí měl z moci úřední klíč od vašeho domu, od všech místností, skříní a šuplat? Kdykoli mohl sáhnout do vaší peněženky, kdykoli ji s penězi v ní učinit nepoužitelnou? Právě tím směrem směřuje vývoj.

V době pravých, plnohodnotných peněz, především panovníci prováděli různé kejkle, vydávali nařízení hrozící vysokými tresty, ale jedno nemohli. Fakticky zrušit fungování takových peněz. I později, třebaže držba příkladmo zlata a stříbra nad nějakou hranici byla zákonem zakázána, neztratily praktickou směnnou hodnotu a především funkci pokladu. Zakopané zlato neztratilo hodnotu a především nešlo ji zrušit. Na rozdíl od bankovek později státovek, které úředním výnosem bylo možno změnit v bezcennou vycpávku slamníku. Nyní je to ještě snazší. Zatím co dříve bylo nutno vyslat biřice, aby se pídili po majetku, všechno zobraceli vzhůru nohama a v nejhorším použili práva útrpného, nyní stačí jediné nařízení a nezaplatíte ani rohlík. Jste totálně švorc. Protože nemáte čím platit, neplatíte. Narůstají vám dluhy. Dlužíte za spoustu toho, co máte na úvěr. Za nutné služby. Pak přijdou exekuce. A najednou nemáte nic a jste i bez střechy nad hlavou. To samozřejmě jde i jinak, protože její vlastnictví je založené na zápisu v katastru. Jediným škrtnutím pera, nyní kliknutím klávesnice nejste vlastníkem. Že máte klíče, je vám k ničemu.

 Jednou z možností jak se pojistit proti takovému nejhoršímu, je virtuální měna nezávislá na jediné autoritě, jediné moci. Má dvě zásadní nevýhody. Z principu je závislá na infrastruktuře, je plně „fiat money“, a pro transakci vyžaduje třetího, třebaže globalizovaného. Navíc historie virtuálních měn, jejich vytvoření, například Bitcoinu, je neznámá. Virtuální měny současné době nepřekročily fázi experimentu.

Je možné, že v budoucnu bude globální virtuální měna. Jejímu vzniku a rozšíření budou, tak jak už nyní brání ti, kteří nechtějí ztratit vládu nad nástrojem na ovládání lidí. Nad penězi. Naopak, daří se jim mít větší moc nad penězi v rukou jiných v daleko větší míře než dříve. Ano, platit kartou je pohodlné. Tak jako mít kabát v cizí šatně. Šatnář rozhoduje, kdy a jestli vůbec si kabát lze vyzvednout, kdo si kabát vyzvedne, a jestli kabát zůstane v šatně, či kabátem, či jestli bude vůbec.

Tak jak se svět zmenšuje, jak kontinentálně mizí mocenská rozmanitost a rozdělenost, jak se propojuje, zmenšuje se možnost ochrany před zásahy lačnících po cizím majetku, který pro ochranu nestačí přesunout do sousedství, ani o kus dál, ale pokud vůbec, na jiný kontinent. Mít majetek v mnoha podobách. Takto ho zabezpečit lze. Ovšem je to nákladné, platit takové výpalné si může dovolit málokdo, tak jako způsob života s tím spojený. Třebaže to nikomu, zatím není zakázáno. Protože to nejde zakázat. Zatím. Jen se zvyšuje práh dostupnosti takových možností. Nakonec, právě ti, pro které takové možnosti jsou dostupné a běžně užívané, jsou vládnoucími tohoto světa. Na druhou stranu jsou prakticky nedostupné pro většinu občanů, poddaných. N ...

Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:

přečíst (4) 28.03.19 09:50  Schumacher  (186092)

poručík Hamáček zase perlil :-))

Pijacku, neřeš to. Životnost ministra je kratší než investiční cykl. Aktuálně je důležitá dividenda, pozice na trhu, jestli v dohledné investiční době přibude další operátor (asi ne),  jestli a jak většinový zas začne vydrbávat s menšinovými. Jde o dráty a bezdráty. Ne o to jaká data po nich běhají. Jestli něco o koťátkách nebo státně aktuálně protisrstného. Jde o to aby po nich běhalo co nejvíc dat co nejvíce zákazníků. Třeba bychom za regulaci měli být rádi. Jako podílníci na v něčem monopolním podníku. Jedna dvě dividendy, které jsou příjemným protilékem proti nutkání rozhlašovat, že "císařpán je vůl", kteréžto je naprosto neúčinné a navíc nějak postihované, a bude jiný ministr, i jiná vláda. Která, tak jako naprostá většina všeho co s ní je spojeno, pouští data skrze roury téhle dojící krávy.  Hubování Hamáčka je ztrátou času. Jde o to jestli koupit, držet, dojit, či kdy za za kolik prodat.

Dosavadní doporučení: přečíst (4)
Vaše doporučení:

spíše nečíst (1) 24.04.18 15:31  Schumacher  (186092)

Proč ne na dluh když je to tutovka?

Na tutovku bych dal do frcu i vlastní játra. Jenomže...Ano. Já také ne na dluh a jen do výše ztráty, kterou si můžu dovolit.

Dosavadní doporučení: spíše nečíst (1)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie FORTUNA
přečíst (2) 13.04.18 09:59  Schumacher  (186092)

A ještě něco k tobě Nepřejici

Ale jistěže. Proto jsem psal o stimulaci, multiplikaci... Jenže více je to hra v casinu než pečení housek. Není to vytváření užitečných statků, je to jen relokace jinými vytvořeného kapitálu, který by byl reinvestován tak jako tak. Třebaže jinými, trochu jinak a trochu jinde. Proto ty životodárné peníze nejsou pouštěny do ekonomiky. Ty v ní jsou. Nevznikají přerozdělováním.  Jejich tvorba a oběh jsou na jinou a velkou diskusi. Když jdu po ulici, jdu tak nějak normálně. Výdělek je příjemný, jen si nenamlouvám, že účastí ve hře někomu jinému poskytuju dobro.  Může být, jestliže mě baví, jestliže se tím něčemu učím, jestliže se mi navíc daří, užitečná pro mě.  Na druhou stranu, není to tak jak píše Nepřející, že je to bezpracný zisk. Vyžaduje to hodně práce. Ale jiné než například štípání dříví. Myšlení je  sice neviditelná, ale velmi náročná práce. Není třeba se vymlouvat, není třeba se omlouvat. Dá se k tomu přistupovat třeba "Jaké je to být uhlobaronem?" Mě to baví..."  Tak jako když někdo kope do nafouknutého kulatého a bere za to nesmysl. Baví ho kopání a navíc vydělávání peněz. Jiné baví se na kopání dívat a platit za to ten nesmysl ze svých výdělků, místo aby utáceli za něco jiného. Je to dobrovolná směna. Nevidím v tom morální téma.  

Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:

přečíst (2) 12.02.18 11:20  Schumacher  (186092)

To je typický chybný závěr na základě chybných předpokladů.

"Pokud má tedy Indie dohánět Čínu i na poli ekonomické výkonnosti, musí vedle zvýšení zaměstnanosti a produktivity zvýšit i míru svých úspor, a tím omezit závislost na vrtkavém toku zahraničního kapitálu." Jenže to jsou technikálie.

Příčinou odlišnosti relativní ekonomické výkonnosti je odlišnost  kultur. Uvedené rady jsou na úrovni rady slepému aby koukal, chromému aby chodil.Velmi obecně řečeno, jde o rozdíly ve vhodnosti kulturního substrátu pro implementaci komplexu faktorů zvyšujících produktivitu.Nejde o nominální a formální politické uspořádání, ale o reálnou kulturu všedního dne a společenské vztahy. To co způsobuje, že nejsme Švýcarskem či Švédskem, způsobuje, že Indie není Čínou. Velmi obecně, pozorovatelný rozdíl mezi Čínou a Indií spočívá vrozdílu mezi kulturou konfucianismu a hinduismu. Podobně jako jinde v menší  míře například mezi kulturamipravoslavnou, katolickou, protestantskou,  kulturami v nějaké míře konzervujícími feudální vztahy a vertikálními,a více horizontální měšťanskou svobodnou kulturou. To co funguje v rámci jedné kultury, je zcela nebo z části nepřenositelnédo odlišné kultury, v závislosti na míře odlišnosti. Tak jak je pozorovatelné na neúspěšnosti vnějších snah o změnu hospodářských a politických poměrů v odlišných kulturách, pro které hospodářské a politické poměrytakové jaké jsou, jsou příznačné. I kultura vhodná pro implementaci prvků vedoucích k hospodářskému růstu,může být omezující. Například zmíněný konfucianismus  a jeho odnože s ctnostmi jako disciplína, poslušnost, úcta ke starším, respektování autorit. Na jednu stranu pozitivní pro výkonnost a stabilitu, na druhou stranu konzervující aomezující kreativitu. Jen možňující zdokonalení jinde vymyšleného. Sice třeba úžasné zdokonalení, ale jen zdokonalení. Například automobily, IT, mobilní komunikace... To jsou především ideové produktypocházející z jiné kultury. Například nejde jen o to vyvinout prostředek masové mobilní komunikace, ale přijít s ideu masové mobilní komunikace.Toto je výsledkem nějakého způsobu života a je způsobilé měnit způsob života a tím kulturu, která se stává vhodným substrátem pro nové, přinášející prospěšné ale i neprospěšné.Jde o proces dlouhodobý, generační, který je třeba brát v úvahu a přizpůsobovat mu cíle a prostředky. Čistě technokratický a krátkodobý přístup nefunguje. To platí všeobecně.

 

 

Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie CETV
spíše nečíst (5) 16.08.17 19:06  Schumacher  (186092)

Že by spořka potřebovala prodat nějaké akcie?

Včera jsem kousek ďobnul. Kdybyste potřebovali aby to ještě spadlo, můžu přikoupit...

Dosavadní doporučení: spíše nečíst (5)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie FORTUNA
určitě přečíst (4) 05.04.17 10:33  Schumacher  (186092)

Listinné akcie

To je chytrý plán. Komplikuje prodejnost, snižuje přitažlivost, snížuje cenu. 

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (4)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie FORTUNA
přečíst (1) 05.04.17 10:28  Schumacher  (186092)

Samozřejmě že znehodnotím.

Když mám krávu na mlíko, nezáleží jaká je její cena na dobytčím trhu. Záleží ve dvou případech. Jestliže nejsem stoprocentním vlastníkem, a chci zbytek koupit co nejlevněji nebo jestli jsem stoprocentním vlastníkem a ... prodat. Pak ji organizačně a účetně změním na býka.

Dosavadní doporučení: přečíst (1)
Vaše doporučení:


1
stránkovat diskuzi po 10 | 20 | 50

 Burza Prime 16:14 
Název Kurz Změna
 COLT(CZG)  619.00  +0.16% 
 ČEZ  875.00  -0.91% 
 ERSTE  1 070.00  -0.60% 
 GEN(NORTON)  504.00  -2.14% 
 GEVORKYAN  256.00  0.00% 
 KB  876.50  +0.63% 
 KOFOLA  278.00  +1.83% 
 MONETA  103.60  0.00% 
 PHOTON  46.65  +1.86% 
 PILULKA  199.00  -0.50% 
 PM  15 800.00  +0.77% 
 PRIMOCO   900.00  -1.64% 
 VIG  732.00  +0.14% 
Komodity online
 Ropa 90.59 USD 08:10   
 Zlato 2387.55 USD 08:10   
 Stříbro 28.74 USD 08:10   
 Káva 229.10 USD 15.04   
 Cukr 20.03 USD 15.04   
 Bavlna 83.97 USD 08:10   
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste