Příspěvky nebo odpovědi uživatele jaroslav patocka









Příspěvky nebo odpovědi uživatele jaroslav patocka. Výpis příspěvků 1 až 20 (497)


určitě přečíst (1) 08.12.21 16:23  jaroslav patocka Jméno 'jaroslav patocka' používá stále stejný uživatel  ja_ro_slavzavinaccentrum.cz  (236183)

Díky

Děkuji, skvělý článek. 

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (1)
Vaše doporučení:

přečíst (0) 09.08.17 16:16  jaroslav patocka Jméno 'jaroslav patocka' používá stále stejný uživatel  ja_ro_slavzavinaccentrum.cz  (187850)

Ach ta novinarina

Od kdy je ministr zahranici Rex Tillerson ministrem vnitra? To vazne nikdo po sobe necte clanky, takze mohou vznikat takove pitomosti?

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie NWR
určitě přečíst (8) 04.09.08 23:11  jaroslav patocka Jméno 'jaroslav patocka' používá stále stejný uživatel  ja_ro_slavzavinaccentrum.cz  (63878)

to: Sad (k rope)

To, ze na tomto serveru, stejne jako na Patrii - a to cervenym pismem - hlasaji, ze zasoby ropy stejne jako zasoby benzinu klesaji o vice jak milion barelu, jeste nutne neznamena, ze je to pravda.

http://sweb.cz/JaroslavPatocka/QM_2008_09_04.gif  Tady jsem udelal malou ukazku, abyste mohli snadno videt jak je tak na prvni pohled relativne snadna zalezitost, jako je prosty soucet ropy a ropnych produktu, ve skutecnosti komplikovana vec.

Jak jsem doufam udelal prehledne popisky, tak by melo byt zretelne videt jak trh nejdriv reagoval na zpravu o propadu ropnych zasob a i jejich derivatu rustem, ktery pak vystridal propad po zprave a velkem narustu zasob ropy a benzinu :-) Pochopitelne to uz na ceskych serverech nenapsali.

Ropa je obecne nesmirne adrenalinova komodita, ktera je schopna delat neuveritelne veletoce v tom kratickem case, kdy ma sve hlavni obchodni hodiny (16:00 - 20:30 naseho casu). Ale v den, kdy jsou zverejnovany oboje americke ropne statistiky, to jsou ty pohyby nejvic videt. Obzvlast, kdyz se statistiky mirne receno ... neshoduji. Ono, kdyz jedna statisika rika narust zasob pres 4 miliony a druha rika propad bez desetniku 2 miliony, tak si clovek rika, jak dalece muze verit i dalsim americkym statistickym udajum .. (napriklad ja jim neverim vubec nic :-) ... a z ropnych udajum jim verim jen tem, kdy se obe statistiky shoduji, ale to jsou pomerne ridke pripady posledni dobou.

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (8)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ
určitě přečíst (14) 02.09.08 23:13  jaroslav patocka Jméno 'jaroslav patocka' používá stále stejný uživatel  ja_ro_slavzavinaccentrum.cz  (63878)

ceny plynu

Bylo by zajimave vedet jak moc uplatku na to padlo ...  Kazdej kdo se pohybuje na trhu s energiema vi, ze zasoby ropy jsou proti zasobam plynu nesmirne male. Plyn nam vydrzi jeste mnoho mnoho let, zatimco zasoby ropy jsou znacne omezene a prevazne v nestabilnich zemich. Takze to musel byt uplny Einstein, kdo by jen tak kyvnul na odvozovani cen plynu (ktereho je ohromne mnozstvi) od cen ropy.

Je mi spatne, kdyz vidim, jak takove loupezi za bileho dne stat jen tak prihlizi a nic nedela. Navic to dal bude pusobit na inflaci, protoze az CEZ uvidi co RWE tady prochazi, tak proc by mel zdrazovat jen o 10% rocne, kdyz bude moct zdrazovat treba o 30 - 40% rocne, tak jako to dela RWE s velkym uspechem. A duchodci a svobodne matky se stanou cleny klubu otuzilcu s pokojovou teplotou 10 stupnu Celsia. Dobre to vidim u kamarada, ktery bude mit za mesic prvni dite. Jeho manzelka jeste dodelava vysokou a tak je on jedinej kdo vydelava. Vetsina platu spadne na hypoteku a energie a skoro nic jim nezbyva. A co teprve po vsech tehle "upravach cen"

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (14)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ
určitě přečíst (17) 02.09.08 22:49  jaroslav patocka Jméno 'jaroslav patocka' používá stále stejný uživatel  ja_ro_slavzavinaccentrum.cz  (63878)

ceny plynu

I sam Goebles by se mel od mluvciho RWE co ucit. To co predvadi Chalupecky, to je mistrovska ukazka lzi a demagogie. Urcite si zaslouzi kazdou korunu co mu davaji z Nemecka. Zajimave, ze na Slovensku, kdyz se tamnejsi plynarenska skupina pokusila navrhnout zdrazeni plynu, tak jim logicky odpovedeli, ze neexistuje sebemensi duvod proc zvedat ceny plynu. Ale my zijeme v nasi krasne bananove republice, kde si firmy mohou stanovovat ceny bez ohledu na zdravej rozum a jakekoliv ekonomicka hlediska.

http://sweb.cz/JaroslavPatocka/Plyn_Ropa_Topny%20olej.gif   nas ceskej Goebles, pan Chalupecky, vzdycky zduraznoval jak je dulezite pro ceny plynu mix cen ropy, topnych oleju a samotneho zemniho plynu. Tady na obrazku jsou vsechny vedle sebe. Na Slovensku spravne urady poznaly, ze cena vsech dulezitych komodit pro vypocet cen plynu se dramaticky propadly, takze zadne zdrazovani nepovolily. V Cechach si toho nikdo zrejme nevsimnul. RWE je velice dulezity inzerent a nase media jsou v rukou Nemcu, takze diky teto kombinaci tady ani nikdo nedostane prostor pro poukazani takvych absurdit. Az na cestnou vyjimku verejnopravniho rozhlasu. Takze kdyz shrneme logiku RWE - kdyz cena zemniho plynu padne o 40% dolu, zdrazi o 10,4% .. kdyz plyn nedejboze propadne v tomto ctvrtleti treba jen o 20% tak to bude znamenat zdrazeni v novem roce o 20,8%? Koho by to prekvapilo po tom vsem co nam nas dodavatel plynu predvadi od prvni chvile kdy se dostal do soukromych rukou.

Rozhodne je to nesmirne citlive tema a me silne irituje, ze uz kdyz se debatovala privatizace plynarenstvi, tak rada z nas schopna racionalniho mysleni, si uvedomovala, ze v tomto oboru nelze vest zadnou soutez, protoze vzdy je tady jeden monopolni hrac a ostatni jsou jen do poctu, pokud vubec nejaky ostatni najdou misto pod sluncem na tak relativne malem trhu jako je nas. Presto vlada rozhodla o privatizaci. Tak prisly na radu argumenty odpurcu, ze ten kdo ziska plynarenstvi si s cenou bude delat co chce, pokud mozno dohnat velmi rychle ceny plynu v Nemecku bez ohledu na to, jaka tam je kupni sila a jaka u nas.

Na Slovensku stale na ceny plynu dohlizi urady a tak nenechavaji volny pruchod tomu arogantnimu jednani jaky nam ukazuje u nas RWE. Minuly rok u nas zvednul cisty zisk o 60% .. kolik to asi bude letos? Ceny plynu ve svete jsou velmi nizko a u nas Nemci nastavili ceny plynu nejvyse v historii tehle zeme. Nedovedu si predstavit jak tohle nase vlada s usmevem prehlizi. Toto posledni zdrazeni bylo tak moc nesmyslne, ze se ozvala uz i dokonce Hospodarska komora CR. Samozrejme, ze to RWE nechava ledove chladnym a urcite uz pracuje na dalsim velkem zdrazeni pro dalsi ctvrtleti. A Chalupecky uz nacvicuje dalsi varku naprostych nesmyslu a lzi. V tom je vazne dobrej.

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (17)
Vaše doporučení:

určitě přečíst (3) 25.08.08 00:00  jaroslav patocka Jméno 'jaroslav patocka' používá stále stejný uživatel  ja_ro_slavzavinaccentrum.cz  (63878)

to: Sad

CL pouzivaji prevazne velci hraci, nikoliv pouze jen velci hraci. Sam jsem zacinal s pitovym Brentem a pak s americkou WTI (CL) a to nejsem zadna Goldman Sachs :-)

QM neni jen o polovinu mensi jak CL, ale je to hlavne zcela elektronicky trh narozdil od pitove ropy CL. Takze retail na QM ma aspon tu vyhodu, ze muze prodat ve zlomku vteriny, stejne tak koupit. Velci hraci na CL zase maji vyhodu, ze jsou primo na parketu v centru deni. Kdyz nejste na parketu a obchodujete CL, tak mate konkurencni nevyhodu. Sam jsem zazil situace, kdy jsem treba ve velmi vypjate situaci, kdy probihaly tisice obchodu, nedostal pulhodiny potvrzenï o obchodu, protoze parketovi obchodnici byli v jednom ohni. A to nemluvim o ohromnych skluzech v plneni prikazu (realizace na absolutne jinych cenach nez zadani), ze CL jsem radeji nechal jinym.

To, ze by setreni CFTC dopadlo jinak nez usmevne, snad nikdo soudny ani necekal :-)

Nemyslim si, ze by si nabehla rada silnych subjektu. Par ano, ale ne moc. Vetsinou v naproste shode hnaly nahoru ceny ropy a vsichni na tom vydelavali. Tu party jsme platili my z pozice spotrebitelu. Mozne problemy mohly nastat v poslednim mesici, kdy to mohl odnest nekdo, kdo vcas neopustil lod, neboli, kdo jako posledni pochopil, ze jde o vetsi korekci ropy a vcas neprodal longy nebo nesel rovnou short.

Take Vam preji uspesne obchody a hodne stesti.

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (3)
Vaše doporučení:

určitě přečíst (11) 24.08.08 16:17  jaroslav patocka Jméno 'jaroslav patocka' používá stále stejný uživatel  ja_ro_slavzavinaccentrum.cz  (63878)

to: Sad

Ano byl jsem byk od ledna 2007, kdy od mnou predikovane ceny 50 USD (kam to mimochodem opravdu spadlo) se ropa v pro mnohe prekvapujicim rustu  dostala az nad 147 USD (dne 11.7.2008). http://sweb.cz/JaroslavPatocka/ropa.gif Nyni priblizne mesic po vrcholu si prochazi zaslouzenou korekci. Na ten vrchol ji pomohla jista spolecnost, ktera byla predcasne medvedem na rope a jako vy uz pred nekolika mesici neverila rope a pravdepodobne na rozdil od vas ji ke sve skode shortovala. Skoncila tusim trimilarodvou ztratou a pokud me pamet neklame, tak uz neexistuje. Jeji jmeno mi bohuzel vypadlo z pameti, ale nebude tezke ji dohledat na internetu.

To uvadim jako odstrasujici priklad pred podcenovanim hloupych penez. Ono jestli penize jsou hloupe nebo chytre rozhoduje pouze a jedine vysledek. I hloupe penize mohou vydelat a chytre penize mohou prijit na buben, kdyz se postavi trendu. A trend na rope byl zcela jasne byci podporovany celou radou duvodu. At od ciste fundamentalnich, tak pres technicke az po psychologicke (ropa byla v mode, hodne se o ni psalo)

Mozna to bude znit podivne, ale domnivam se, ze soucasna hloubka korekce, krome ciste fundamentalnich duvodu zapricinenych koncem subvencovani pohonych hnot v Asii, coz vedlo konecne k poklesu poptavky po rope ze strany Asie, je vedena i tak trosku nucenou likvidaci dlouhych pozic ze strany nejvetsich hracu jako soucast neverejne dohody z CFTC a americkou administrativou. Vim, ze se orientujete ve svete futures, takze Vam urcite neuniklo zahajeni setreni CFTC proti rade subjektu z titulu prosetreni potencialnich machinacich na energetickem trhu. Myslim, ze CFTC a americka vlada (potazmo FED) souhlasili s tim, ze tuto kauzu zahrajou do autu vymenou za vyznamny pokles tlaku ze strany komoditnich trhu. FED i vlada potrebuji nizsi inflaci, aby americti spotrebitele zacali zase verit ekonomice a vic utracet a dostat tak nejvetsi svetovou ekonomiku z utlumu a na druhou stranu velci financni hraci maji na krku tezke ztraty a radu zalob (a uz i mimosoudnich vyrovnani). Takze pokud by neco takoveho existovalo (a asi nebudu jediny, kdo si to mysli), bylo by to vyhodne pro obe strany. Obzvlast, kdyz skutecne posledni mesic byly duvody pro pokles cen ropy a i dalsich komodit, takze vyber zisku ze zavrenych dlouhych pozic by prisel tak jako tak, ale zrejme v mensi mire.

Jeste jedna poznamka k hloupym penezum. Pri te prvni bubline na rope z roku 2006 bylo tech hloupych penez (pokud mluvime o retailu) nesrovnatelne vic. Retail obchoduje mini ropu QM a tehdy volume na teto rope pro chudsi byvalo pres 100 000 kontraktu za den. Nyni v roce 2008 prumerne objemy na teto rope bylo kolem 20 000 kontraktu a pouze v hodne vypjate dny to presahlo 30 000 kontraktu.

Pitova ropa CL je domacim hristem hlavne pro velke silne subjekty. A ty mely celou radu duvodu proc ji hnaly nahoru takovym tempem jakym to delaly. At uz pro duvody primo spojene s ropou jako takovou, nebo pro vyvoj eurodolaroveho trhu. Jen ony dokazi ropu, plyn, zlato a jakoukoliv dalsi komoditu nebo financni instrument poslat kam chteji, bez ohledu na to, zda nam to z fundamentalnich duvodu prijde jako "chytre" nebo "hloupe."

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (11)
Vaše doporučení:

určitě přečíst (5) 24.08.08 10:32  jaroslav patocka Jméno 'jaroslav patocka' používá stále stejný uživatel  ja_ro_slavzavinaccentrum.cz  (63878)

oprava

Omlouvam se, necetl jsem to po sobe, takze jsem omylem napsal nepresne rolovani indexu. Indexy expiruji treti patek v mesici a k rolovani dochazi ve ctvrtek - tyden pred expiraci, tedy nikoliv treti ctvrtek v mesici, jak jsem nespravne uvedl.
Dosavadní doporučení: určitě přečíst (5)
Vaše doporučení:

určitě přečíst (8) 23.08.08 20:19  jaroslav patocka Jméno 'jaroslav patocka' používá stále stejný uživatel  ja_ro_slavzavinaccentrum.cz  (63878)

to: Sad

Obavam se, ze jste si popletl ropu s indexy. Na indexech se roluje kazde ctvrtleti a to treti ctvrtek. U ropy konci obchodovani tri pracovni dny pred dvacatympatym dnem mesice. Pokud je tim dnem den volny, tak se to posouva o jeden den dopredu.

K tomu "ficaku" bych snad mohl rict, ze prvotni pohyb smerem dolu byl zapricinen neocekavanym narustem zasob ropy v rozmerech, ktere jsou az skoro neuveritelne. DOE rekly bez par drobnych + 10 milionu barelu ropy za tyden. To cislo bylo z rise snu, takze ten bezprostredni pad nebyl zdaleka takovy silny jak by asi lidi ocekavali, protoze mu trh neveril tak uplne. Ale kdyz pak po chvili API vydali cislo dokonce pres + 12 milionu barelu, tak ten pad byl uz skutecne slusny. Ovsem krome teto pozitivni kolonky cisla ukazala dalsi alarmujici propad zasob benzinu .. DOE pres 6 milionu barelu, API pak neco pres 2 miliony propad. Auta na ropu nejezdi, porad potrebuji benzin, takze uz ve stredu nasledoval logicky ke konci dne slusny narust ceny, ktery ve ctvrtek gradoval. Ja i nekteri pratele jsme toho radi vyuzili. Hloubka patecniho propadu byla pro me prekvapenim. Pochopitelne ze to bylo vedeno hlavne eurodolarovym posunem, ale ta hloubka byla az moc znacna. Domnivam se, ze pokud i pristi tyden vyjdou DOE a API s dalsimi alarmujicimi propady benzinu, tak dno na rope uz zustane neohrozene. Pokud ale benziny se konecne vzchopi, tak nas zakazniky ceka jeste nekolik tydnu a mozna i dele klidu na ropnem poli.

Mimochodem zemni plyn oslabil za posledni mesic a pul o nejakych 40% .. zajimalo by me o kolik teda zase RWE zdrazi ... zatim totiz co nase plynarenstvi koupili Nemci, tak temer ve 100% pripadu kazdickej pohyb ve svete nahoru okamzite na nas prenesli a casto nam nalozili i daleko vic (urcite si vzpominate na tu kauzu, kdy nam meli vratit neopravnene predrazenej plyn) .. ale temer vsechny pohyby dolu uspesne ignoruji. Pouze kdyz plyn propadnul o 75% dolu, tak nam museli zlevnit ... sice jen to bylo v radu jednotek procent .. a hned dalsi ctvrtleti to jenim skokem nahoru cele vymazali. Bohuzel at se snazim jak se snazim, v nasem plynarenstvi neviditelnou ruku trhu nevidim. Snad na zaver bych moh dodat, ze v USA vic jak polovina domacnosti topi na zemni plyn, zrejme nejekologictejsi druh vytapeni, protoze v USA se k - mozna prekvapeni ceskeho zakaznika - ceny plynu pohybuji obema smery. Nejen nahoru jak je to u nas v Ceske republice.

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (8)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ
určitě přečíst (5) 02.08.08 22:25  jaroslav patocka Jméno 'jaroslav patocka' používá stále stejný uživatel  ja_ro_slavzavinaccentrum.cz  (63878)

to: Comodity

Je dost dobre mozne, ze jedna vase apliakce brala data pro zlato z COMEXu (GC) a druha z CBOTu (ZG). To by vysvetlovalo odlisne grafy pro zlato.
Dosavadní doporučení: určitě přečíst (5)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ
určitě přečíst (14) 07.07.08 23:42  jaroslav patocka Jméno 'jaroslav patocka' používá stále stejný uživatel  ja_ro_slavzavinaccentrum.cz  (63878)

ropa

Dekuji Martine. Podle meho nazoru 200 dolarovou metu do roka nedame. USA budou menit prezidenta a soucasny prezident by si zadny dalsi konflikt nemel dovolit, obzvlast, kdyz armadni spicky otevrene mluvi o tom, ze nemaji kapacity na tri velke konflikty najedou. Afganistan a Irak jsou uz nyni vic nez co USA jsou schopny zvladnout, takze maji uz nyni velke problemy s rotaci vojaku. Iran take pres silacke reci o konflikt nestoji. Jediny Israel ma schopnosti, kapacity a politickou vuli k provedeni znicujiciho utoku na Iran a vratit jeho jaderny projekt o radu let nazpatek, tak jak to udelal pred lety v pripade Iraku. Bez ticheho souhlasu, popripade urcite logisticke podpory USA by si to ale nemel dovolit. A novy americky prezident - pokud by jim byl demokraticky kandidat - by jen tezko k tomu dal souhlas. Ropa ma proto v cene znacnou rizikovou premii (Israel ma jen par mesicu na to provest utok). Ta muze s blizici se hurikanovou sezonou jeste vice narustat. Je prakticky jiste ze se dostaneme pres 150 az nekam k 175, ale nekam vyse bychom meli dojit jen v pripade poskozeni zarizeni v Mexickem zalivu. Hranice 200 dolaru by byla velky problem. Politicky a i ekonomicky. Proto uz kdyby trh se k te hranici blizil, tak by byla zavedena rada opatreni pro regulaci trhu s ropou. Napriklad by bylo uvedeno do praxe, ze na long strane ropy mohou byt jen subjekty realne zpracovavajici velke mnozstvi ropy, cimz by vypadly ze hry spekulanti.

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (14)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ
určitě přečíst (6) 07.07.08 22:55  jaroslav patocka Jméno 'jaroslav patocka' používá stále stejný uživatel  ja_ro_slavzavinaccentrum.cz  (63878)

par velmi zajimavych poznamek

Dekuju. Obavam se, ze se urednikum v Bruselu rozsviti az ve chvili, kdy otoci vypinacem a nic se nestane.

Mam opravdu spatny pocit z dalsiho smerovani Evropy. Uz nyni diky filosofii co stat, to jeden komisar, jsme v situaci, kdy si horkotezko vymyslime nejaky obor cinnosti, ktery by novi komisari mohli zastresovat. Kdyz je v zasadnich vecech pravidlo konsensu, staci jediny hlas proti aby zablokoval cely proces, tak jsme v situaci, kdy je zhola nemozne uvadet do zivota odvazne projekty. A tak vidim soucasnou Evropu jako sice (zatim porad) hospodarskeho obra, ale se svazanyma rukama. Politicky jsme velice slaby, nejsme schopni zadne pruzne reakce. Nedej boze aby prisla nejaka krize, ktera by vyzadovala okamzitou reakci Bruselu. Staci si vzpomenout na Jugoslavii .. a jen trpne prihlizeni Evropy s bezzubyma rezulucema masakrum na obou stranach konfliktu.

Kdyz k tomu pridam az obsedantni sledovani preferenci drtive vetsiny politiku, tak si na skutecne seriozni reseni energeticke krize pockame pekne dlouho. Mozna az do doby, kdy se nekolik milionu Evropanu vrati k petrolejkam. Nedobrovolne. Pak si mozna reknou, ze ty reci o energeticke krizi nejsou jen akademickou debatou.

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (6)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ
určitě přečíst (16) 06.07.08 12:26  jaroslav patocka Jméno 'jaroslav patocka' používá stále stejný uživatel  ja_ro_slavzavinaccentrum.cz  (63878)

par poznamek

Takove informace ale ovsem do mainstreamovych medii nemaji sanci proniknout, takze zustavaji ukryty ve vedeckych publikacich. Popripade v databazich meteorologickych uradu, kam prumerny clovek jen tezko zabloudi, aby se seznamil s daty tak jak jsou. Ono ostatne i s tema cislama jde krasne kouzlit. Prumyslova loby by mohla ukazat tisice grafu sahajici od roku 1930 do dneska, kde by bylo videt jak teplota bud v globalu klesa nebo stagbuje. Naopak razantni zastanci teorie globalniho oteplovani by s radosti vam ukazali tisice grafu sahajici od poloviny 70. let do dneska, kde by bylo krasne videt jak se otepluje. Kazdy z tech grafu by byl zcela spravny. Akorat ze ucelovy. Kdyz totiz sahname po cele datove rade, kterou mame k dispozici, coz pro nejvetsi presne zmapovane uzemi sveta – Spojene staty – mame v prumeru od roku 1826, tak je jasne videt, ze jsme prosli celou radou epoch oteplovani a ochlazovani. Obzvlast je to videt na hrubych neupravovanych udajich pro poustni oblasti nebo pro ridce osidlena uzemi. Udaje pro velka mesta dramaticky se menici v case, jako je treba New Yorku, jsou problamaticka a upravovana.

 

Michael Crichton, svetoznamy autor Jurskeho parku a dalsich hitu, venoval nekolik let sveho casu studiu mnoha desitek ruznych studii, mluvil s celou radou profesoru z ruznych univerzit, kteri mu doporucili dalsi materialy a vysledkem byla kniha Rise strachu (State of Fear). Kdyz jsem ji ted docetl, tak jsem si pripadal jak za univeritnich studii :-) Velice rozsahly poznamkovy aparat, presne citace vcetne stranek. Kde je moznost odkazat na studie umistene na webu, tak tak cini. V knizce je spousta teplotnich grafu, aby si kazdy mohl udelat vlastni predstavu. Jeden graf je za tisic slov .. .

 

Proc dal nazev zrovna Rise strachu? Protoze dosel po urcitem medialnim vyzkumu k velice zajimavemu zaveru. Pred rokem 1989 bylo v hlavnich mediich NBC, ABS a CBS slovo katastrofa nebo pohroma uzivano velmi uvazlive, vyskytovalo se stejne casto jako treba slovo rozpocet. Ovsem na podzim 1989 (pred!!! padem Berlinske zdi) se jeho frekvence zacala vyrazneji zvysovat. A tak podzim 1989 je medialnim zlomem. Pred timto datem se vubec neobjevovala v televizi nebo novinach adjektiva katastrofalni, strasny a podobne. V roce 1995 bylo podstatne jmeno katastrofa, drive uzivane velmi uvazlive, pektrat casteji v mediich nez driv. Pritom v roce 1995 byl svet zbaven hrozby treti svetove valky, nikde zadnej terorista .. zvlastni, ze? No a pokud jde o vyskyt alarmujicich slov po 11.9.2001 to snad ani nema cenu zminovat. Autor tak dochazi k zaveru, ze politicko-ekonomicke spicky spolecnosti si za strasaka v podobe komunismu potrebovali najit jinou hrozbu. Protoze jen strach drzi spolecnost v lajne. Drive to byli komunisti, po nich to byla hrozba prakticky zaniku Zeme v dusledku nahlych klimatickych zmen (na ktere si skvele namasti kapsy, at uz vyrobou veci v ramci ekoprumyslu, nebo velke fabriky zabudovanim novych technologii prirode more-friendly a v dusledku toho mohou pekne zvysit ceny zbozi). Ta zelena hrozba ale az tak moc nezabirala, tak prislo 11.9.2001 a tak tu mame hrozbu terorismu. Spolecnost zije ve strachu. Drive spolecnost na obou stranach zelezne opony ovladal vojensko – prumyslovy komplex, nyni je to daleko dumyslnejsi PPM = politicko pravne-medialni komplex. Media potrebuji strach, aby mohli dobre prodavat pribehy. Ty desive kauzy pak vedou pravnici, kteri si namasti kapsi. A politici maji pak snazsi praci, protoze vedou spolecnost ovladanou strachem. Diky strachu nas snadno zbavuji rady osobnich svobod. Mohou nas snadno kontrolovat. Dyt v ramci boje proti terorismu zachycuji a mohou si precist kazdy nas email, kazdy nas telefonat, kamery nas sleduji na kazdem kroku (v Londyne, NY... k nam ta moda dorazi brzo taky). Uzasne.

Media vzdycky vytvori najakou kauzu nebo jeste spise se chyti neceho co jim nekdo predhodi a drzi se toho. Cim desivejsi, tim lip se to prodava. Navic to odvadi pozornost verejnosti od veci, do kterych politici nechteji aby jim mluvili. Takhle napriklad v USA vznikla ohromna kauza kolem prsnich implatatu zpusobujicich udajne rakovinu. Firma Dow Corning zaplatila 3,2 mld USD odskodneni a zkrachovala na zaklade novinovych zprav ... 4 roky na to reprezentativni epidemiologicka studie jasne prokazala, ze prsni implataty rakovinu nezpusobuji. Ale to uz bylo pozde, firma byla mrtva. A takovych pripadu „medialni reality“ je cela rada. To je ten nas novy skvely svet.

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (16)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ
určitě přečíst (17) 06.07.08 12:25  jaroslav patocka Jméno 'jaroslav patocka' používá stále stejný uživatel  ja_ro_slavzavinaccentrum.cz  (63878)

par poznamek

Zelenym fandi hlavne „ekoprumysl“ .. vite kolik desitek miliard dolaru se protocilo a jeste protoci pri stavbe vetrnych elektraren, solarnich elektraren .. kolik se vynalozi na vyzkum a vyvoj .. ? Pritom nejekologictejsi a nejsmysluplnejsi elektrarny – jaderne – zatracuji? Kolik tisic vetrniku je treba postavit na jeden reaktor? .. no neni to nadhera? Kdyz prodavate a stavite vetrniky? Mate zajisten odbyt na mnoho let dopredu. Sen kazdeho podnikatele. Navic jako tresnicka na dortu se vyjima to, ze elektrinu vyrabite draz a stejne ji udate, protoze ji od vas odkoupi. Vse v konecnem dusledku zaplati spotrebitel ve jmenu boje za nizsi podil CO2 v atmosfere.

 

Evropa je v tomhle smeru neobycejne agilni. V ramci boje za nejdrazsi elektrinu na svete jsme zavedli emisni povolenky, zavirame si elektrarny, komplikujeme vystavbu novych jak to jenom jde. Vsechno co delame musi odpovidat nekolika milionum eurosmernicim a euronormam. Kdyz pujdeme dal timto smerem, budou moct byt komisari velmi brzo spokojeni, protoze Evropa bude mit nulove emise protoze tady nezustane nikdo, kdo by mel co vypoustet. Asie nas uplne prevalcuje.

 

Kdyz uz jsem u tech emisich CO2 .. tak jejich podil v atmosfere neustale stoupa po celou dobu, co jsme to schopni merit. Zatimco teploty tak necini. Napriklad ve tricatych letech bylo stejne teplo jako dnes nebo i tepleji. Pak prislo ochlazeni ve 40. letech po kterem nasledovalo oteplovani, ktere vystridalo ochlazovani v 70. letech, kdy se dokonce mluvilo o moznosti prichodu nove doby ledove. Od 80. let se otepluje. Jak je videt, mnozstvi CO2 a vyvoj teplot nejdou ruku v ruce. Navic diky presnym druzicovym merenim vime, ze ve vyssich vrstvach atmosfery, ktere by se mely podle teorie globalniho oteplovani zahrivat tim, jak funguji jako urcita poklicka zamezujici uniku tepla ze Zeme do okolniho vesmiru, tak k tomu nedochazi.

 

Pokud jde o mereni teplot ve mestech, tak to je kapitola sama pro sebe. Mesta se za dobu mereni velmi vyrazne zmenila. Napriklad New Yorku roku 1826 mel jen 150 000 obyvatel, zadne mrakodrapy, zadne desitky milionu tun betonu, mala energeticka spotreba a vydej. Dneska ma New York pres 10 milionu obyvatel, je nesmirne energeticky narocny, vytvari vyrazny teplotni ostrov. Prumerna teplota v New Yorku tak od roku 1826 do dneska stoupla o 5 stupnu Farenheita. Zatimco male sidlo West Point u New Yorku ve stejne obdobi zadnou zmenu teplot nezaznamenal, je stejne teplo jako v roce 1826. A v Syracusach u NY je dokonce o 2 stupne chladneji nez bylo. Vedci si uvedomuji vliv teplotnich ostrovu mest na mereni, takze vymysleli algoritmus, ktery v zavislosti na zmene poctu obyvatel upravuje namerene hodnoty dolu. Ovsem nedostatecne .. velmi vtipne v tomto ohledu pusobi priklad Vidne, ktera se po dobu zaznamenanych mereni nezmenila pokud jde o obyvatele, za to se zmenila pokud jde o energetickou narocnost. Tudiz u ni algoritmus neodecita teploty, proto teploty ve Vidni vytvari zajimavy graf jasne ukazujici na absurdnost zmineneho algoritmu.

 

Globalni oteplovani by melo zpusobovat vyraznejsi narust hladiny mori. Ovsem to se deje uz od pocatku holocenu v prumeru o 10 – 20 cm za sto let. Navic za dobu co jsme schopni presnych druzicovych mereni vyslo najevo ze prumerne zvyseni hladiny cinilo v poslednim desetileti 0,3 cm za rok. Zajimave je, ze jsou zde znacne rozdily. Napriklad v severni casti Ticheho oceanu hladina stoupla, v jizni naopak o nekolik milimetru klesla. Pokud jde o pocet hurikanu, ktery by mel podle teorie oteplovani razantne rust, tak ve skutecnosti klesa. Zdaleka nejvic jich bylo ve 40. letech, nejmene naopak v letech 2000 – 2004.

 

Antarktida jako celek tala poslednich 6 000 let. Podle druzicovych mereni ale v letech 1986 – 2000 doslo o ochlazovani zapadni casti Antarktidy a taky doslo podle radarovych mereni k prirustku ledovcu o 26,8 gigatuny za rok diky prumernemu ochlazeni o – 0,7 stupne Celsia. Naopak Antarkticky poloostrov tvorici 2% rozlohy kontinentu se oteplil o nekolik stupnu a odlamuji se z nej velke bloky ledu. Ledovych prikrovu ubyva, naopak morskeho ledu pribyva. Proti roku 1979 sezona morskeho ledu trva o 21 dnu dele oproti roku 1979.

 

Takove informace ale ovsem do mainstreamovych medii nemaji sanci proniknout, takze zustavaji ukryty ve vedeckych pu ...

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (17)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ
určitě přečíst (10) 01.07.08 22:44  jaroslav patocka Jméno 'jaroslav patocka' používá stále stejný uživatel  ja_ro_slavzavinaccentrum.cz  (63878)

to: Triceratops

Puvod futures a jejich pakovych obchodu ma koreny uz v 19. stoleti, kdy farmari v oblasti Chicaga zalozili prvni futures burzu v USA (CBOT). Prodavali tam svou jeste nesklizenou urodu, presneji prodavali zavazek dodat urcite mnozstvi komodity v dohodnute kvalite v danem terminu. Proc to delali? Protoze s predstihem vedeli kolik za svou urodu dostanou penez a mohli tak v klidu planovat rozvoj sveho podnikani. Nemuseli se strachovat kolik dostanou az prijde doba sklizne. Jak vime, agrarni byznys podleha znacym cyklum, kdy urodna leta (kdy nabidka stlaci ceny hodne dolu), stridaji horsi sklizne, kdy naopak dosahuji vynikajicich cen. Futures burza tak prisla jako dar z nebes, dala stabilitu a klid. Aspon na zacatku, kdy tam obchodovali skutecne jen farmari a jejich odberatele. To se postupne zacalo menit, kdyz na trh prichazeli banky a individualni spekulanti.

Jak jste se ptal, proc byla zavedena tak velika paka u futures, tak odpoved je jednoducha. Futures ze sve podstaty je ZAVAZEK jehoz splneni hlida burza. Proto ten vztah mezi kupujicim a prodavajicim je velmi deveryhodny, neni proto treba skladat prilis vysokou zalohu. Neplatice na trhu nikdo netoleruje :-) Proto od samych pocatku se skladal jen velmi maly obnos na dukaz vazneho zajmu o odber komodity (at uz to bylo obili, hovezi dobytek nebo treba drevo).

Blizi se doba dovolenych. Jestli si nekdo z vas v dobe volna rad otevre dobrou oddechovou knizku, ze ktere se zaroven neco dozvi nenasilnou formou, tak bych doporucil knizku od byvaleho pitoveho tradera na Chicagske futures burze Stephena Rhodese s nazvem Rychlost penez (v anglickem originale The Velocity of Money). Velmi zajimavy pribeh. To co tam popsal bylo v dobe vzniku knizky (polovina 90. let) temer tezko uveritelne. Na zacatku tohoto roku to pan Kerviel nechtene provedl v realu a krize nemovitosti tu taky je :-) Nebudu radsi nic dalsiho prozrazovat, kdyby nahodou si tu knizku chtel nekdo precist, aby nebyl ochuzen o napeti plynouci z pekne vystavene zapletky.

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (10)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ
určitě přečíst (16) 30.06.08 23:31  jaroslav patocka Jméno 'jaroslav patocka' používá stále stejný uživatel  ja_ro_slavzavinaccentrum.cz  (63878)

limity

Denni limity jsou na vetsine komodit pevne dane ve specifikaci kontraktu. Kde jsou limity tesnejsi, tam dochazi k takzvanemu limitnimu pohybu nahoru nebo dolu. Po jeho dosazeni a trvani trhu na te cene je obchodovani zastaveno do dalsiho dne. A nasledujici den trh muze pokracovat klidne opet danym smerem, jako jsme toho byli casto svedky na kukurici nebo obili. Proto burza rozsirila limity pro nektere agrarni komodity.

Limity pohybu nic neresi. Ani mozne zastavovani obchodovani v pripade dramatickeho pohybu. Kdo by navic stanovaval co je a co jeste neni "dramaticky pohyb"? Ropa nam zcela urcite jeste ukaze zcela neotrele pohyby, obzvlast v pripade zablokovani Hormuzke uziny.

Jedine smysluplne reseni je zmenit kontrakt ze stavajicich 1 000 barelu na kontrakt za nynejsich 12 000 USD marginu na podstatne vetsi blok barelu. Napriklad 50 000 barelu v kontraktu s marginem 5 000 000 USD. To vam garantuju, ze by z trhu zmizelo 9 z 10 ucastniku trhu a zustaly by jen producenti, konzumenti a nekolik malo fondu a bank. Tem by se navic ropa znacne znechutila, protoze by prisly o tu uzasnou paku na rope diky ktere vydelavaly ohromne penize.

Mimochodem pred dvema mesici jsem mel to stesti mluvit s clovekem, ktery delal temer dve desitky let na parketu ropne burzy. Hezky jsme probrali ropu ze vsech uhlu. Mezi reci jsem se dozvedel pro me znacne prekvapivou zpravu, ze BP pouzila 60 milionu na spekulaci na rope a za rok z toho mela pres miliardu dolaru. Takze i producenti si zpestruji ten tezky zivot v ropnem prostredi i spekulacema na trhu. Jsou to vazne altruisti, tak jim to prejme. Oni tezi ropu za naklady mensi jak jeden dolar (v Perskem zalivu), pak to na trhu prodaji za 140 dolaru za barel, casto sami sobe. Pak ve svych rafienriich zpracuji ropu co sami vytezili a vysledny produkt prodavaji ve svych sitich cerpacich stanic (Exxon Mobile - Esso). Takze nejaka ta spekulace na trhu, kde zcela urcite nevyuzivaji vnitrnich informacich k vytvareni pozic, je zrejme v poradku. Byla urcite velka nahoda, ze zrovna BP spekulovala na long strane ropneho trhu, kdyz mela takove diry ve svem Aljaskem ropovodu dopravujici ropu ze severu do kontinentlaich USA, ze uniky presahly obyklou mez niceni prirody, takze se musel odstavit ne nejaky ten den. Nasledkem bylo veliky skok v cenach ropy ... a to nemluvim o bezvadnem stavu rafinerii BP na uzemi USA, kde pravidelne dochazi k eplozim a ztratam na zivotech. Zvlast jejich texaska rafinerie (treti nejvetsi v USA) v tomhle vynika. O dusledcich v podobe skoku v cene ropy neni treba mluvit.

Kdyz to zkratim, tak rozhodne resenim je zvednout pocet barelu v kontraktu mnohonasobne ruku v ruce se zvednutim marginu tak, aby paka byla velmi blizka nule. Tudiz by ropny trh pozbyl vsechnu svou pritazlivost a spekulanti by jednak nemeli dost penez na vstup do pozice a ty velky spekulanti by nemeli duvod pozici otvirat, kdyz mozny zisky by byly jen v radech procent.

Pro ilustraci, dneska je ropa za 142 USD, kontrakt je 1 000 barelu, takze hodnota pozice je 142 000 USD. K jejimu drzeni vam staci necelych 12 000 USD (jeste pred 10 dny to bylo 9 000 USD). Takze dneska margin je necelych 8,5%. Tak malo vam staci. Kdyz jste velky hrac a dokazete sunout trh svym smerem, tak neskutecne vydelavate. Napriklad ze 142 USD se trh posune na 150 USD, to znamena o 5,6% tak pro vas to znamena zisk 8 000 USD na kontrakt, neboli 66,66% zhodnoceni pouziteho kapitalu. A to byl jen zanedbatelny pohyb o pet a pul procenta .. co to je.... v porovnani s tema mnoha stovkama procent co trh udelal za posledni rok a pul respektive poslednich 6 let. Diky teto matematice je ropny trh velice popularni. Kdyby se ovsem pouzilo opatreni, ktere jsem uvedl vyse, tak by to prestalo platit, protoze co navrhuju je defakto obchodovani bez paky. Neboli zadne desitky procent zhodnoceni vlastniho kapitalu behem chvilky, ale maximalne deset dvacet procent zhodnoceni za cely rok .. a to uz by odradilo horke penize zcela jiste. Ovsem to nikdy odpovedne organy neudelaj, protoze by to znamenalo vypadek prijmu burzy a velke fondy a banky by prisly o svou v poslednich letech nejoblibenejsi hracku.

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (16)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ
určitě přečíst (6) 26.06.08 22:37  jaroslav patocka Jméno 'jaroslav patocka' používá stále stejný uživatel  ja_ro_slavzavinaccentrum.cz  (63878)

neni nad nezavisleho regulatora futures trhu

Nikdy jsem nesrovnaval ropu s palladiem :-) Jen jsem vzpomnel a ukazal co se stalo na palladiu po zvyseni marginu jako reakci na neochotu zvysit marginy na rope. Jako dalsi priklad tady Honza uvedl Unipetrol kdyz si na nem hrali brokeri s marginama a nasledne divoke pohyby. Mym cilem bylo ukazat, ze razantni zvyseni marginu by zcela jiste vedlo k ocisteni trhu. Vypadly by slabsi hraci a zustali jen silni. To znamena producenti a par nejsilnejsich investicnich bank a fondu.

Pokud jde o petinasobny narust ceny na paladiu za pouhe dva roky, tak podle meho nazoru zcela urcite splnuje kriteria bubliny. Ostatne pak nasledny prudky pad (aspon podle me) potvrzuje slova o bubline a jejimu splasknuti.

Kdybych mel rict sam za sebe co stoji za rustem cen ropy, tak je to kombinace fundamentalnich duvodu a pretlak horkych penez hledajici snadne zhodnoceni. K tomu se pridava podle meho odhadu v soucasnosti priblizne padesatidolarova rizikova premie v cene ropy, ktera vyjadruje obavy z pripadneho utoku na Iranske jaderne zarizeni at uz ze strany USA (velmi nepravdepodobne) nebo Izraele (temer jiste).

Ta rizikova premie v cene ropy je trnem v oku asi nam vsem a je to ta cast ceny ropy, kterou mnoho lidi povazuje za neadekvatni a proto povazuji ropu za velmi nadhodnocenou. A prave tato premie by mohla docasne zmizet pokud by se burza rozhodla dramaticky zvednout marginy a velmi tak ulevit svetove ekonomice.

PS: marginy na ropu se za posledni tyden zvedly o 20%

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (6)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ
určitě přečíst (4) 25.06.08 22:35  jaroslav patocka Jméno 'jaroslav patocka' používá stále stejný uživatel  ja_ro_slavzavinaccentrum.cz  (63878)

neni nad nezavisleho regulatora futures trhu

To zvyseni marginu na palladiu z nejakych cca 5 000 USD / kontrakt na hodnoty kolem 100 000 USD / kontrakt a nasledny pad cen tohoto kovu o temer 90% jasne ukazalo, ze to efekt melo a to presne ten, jaky si zakaznici prali.

Byl to bezprecedentni krok, ke kteremu se NYMEX od te doby neuchylil, pokud je mi znamo.

Domnivam se, ze to probehlo tak, ze po oznamenem dramatickem narustu marginu vsichni longari zacali realizovat zisky a tudiz prodavali sve ciste long pozice. Velci hraci si uvedomili obrovskou prilezitost bezpracnych zisku a preklopili sve longy do shortu a tim jeste vic akcelerovali pad cen palladia. Shortari, kteri nebyli schopni dostat novym hodnotam marginu tak nemeli zadny problem zavrit na dobrych cenach.

To co Vam unika je jedna malickost. Prodana pozice palladia na trhu NEMUSI nutne byt spekulativni pozice, kterou je nutne zavrit nakupem, ale casto to byla realna prodana pozice producenta. On skutecne prodava fyzicke paladium protoze se mu libi cena. Tudiz neshortuje, jen prodava s tim, ze nebude kupovat zpet. To je obrovsky rozdil oproti kupcum, kteri na konci obchodu musi dorovnat pozici v penezich. Prodejci o kterych mluvim zadne penize vytahovat nebudou, jen vam dovezou nejaky ten kilogram / metrak palladia.

Uz chapete proc tehdy nastal kolaps trhu s paladiem? Na trhu nebyl vazny nedostatek fyzickeho palladia, to pouze spekulanti vytvorili bublinu, ktera praskla. Ano, byly drobne vypadky v zasobovani, protoze pokud si to dobre pamatuju, tak prakticky vsechno svetove palladium je v Rusku pod kridly firmy Norilsk, ktera schvalne pozdrzovala dodavky na trhy a tim prispivala k nafukovani bubliny. Pak prisla marginova katarze spolu s presunem zajmu od prilis volatilniho palladia k platine tam kde to slo.

Nejsem zadny expert na kovy, takze pripadne drobne nepresnosti berte prosim s rezervou.

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (4)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ
určitě přečíst (11) 24.06.08 22:43  jaroslav patocka Jméno 'jaroslav patocka' používá stále stejný uživatel  ja_ro_slavzavinaccentrum.cz  (63878)

neni nad nezavisleho regulatora futures trhu

Neni zadne tajemstvi, ze jsem dlouhodobe byk na rope. Kdyz medvedum pred par mesici nepomohly ani rekordni zasoby benzinu v USA (nejvyssi od zacatku devadesatych let), tak jim nepomuze uz nic. Uz i nektere politicke spicky se smiruji s vysokyma cenama ropy. Presto tu vsak existuje jeden zpusob jak drasticky srazit ceny ropy - minimalne kratkodobe. Zajimave je, ze ten kdo to muze udelat to udelat nechce s oduvodnenim, ze by to melo negativni dopady na energeticky trh. https://www.kurzy.cz/zpravy/148594-vysoke-ceny-ropy-predstavuji-riziko-dlouhodobeho-zpomaleni-paulson/ 

Mozna si pamatujete jak behem obdobi 1998 - 2000 cena paladia stoupla z cen 200 USD na cenu 1090 USD. http://sweb.cz/JaroslavPatocka/paladium.gif 

Paladium je dulezity kov, ktery se pridaval (mozna stale pridava) mimojine do katalyzatoru aut. Tehdy vsichni velci vyrobci aut se hlasite ozvaly a tak NYMEX drasticky zvednul marginy. Byl to tak ohromny sok, ze jsem si tehdy vytisknul list s marginy na pamatku :-) Bohuzel to nemuzu ted najit, takze neznam zcela presnou hodnotu, ale bylo to v radech desitek tisic dolaru za kontrakt. Bud lehce pod nebo na hranici 100 000 USD za kontrakt. A to tehdy dolar byl hodne tvrda mena ... A co se nestalo. Z trhu se vyparily vsechny nebo temer vsechny spekulativni pozice. A paladium, na kterem kazdy byl byk, najednou spadlo z tech 1090 USD na 145 USD .. velmi pusobive, ze? A tento nesmirne silny nastroj CTFC odmita pouzit nyni na rope s oduvodnenim ze by to melo negativni dopad na energeticke trhy. Ano, byla by to skutecna katastrofa. Ceny ropy, zemniho plynu, elektriny, topnych oleju, benzinu a dalsich pro zivot zcela nepodstatnych veci.. by dramaticky okamzite spadly a my spotrebitele bychom usetrili hromadu penez.

V delsim horizontu by se ropa vratila nahoru, ale podstatne pomalejsim tempem, tazena nahoru zdravou nabidkou a poptavkou a ne takovou spekulatvni lavinou jake jsme byly svedky zvlaste v poslednim roce.

Kazdopadne kazdy clovek zcela jasne muze videt kam az sahaji prsty XOMu a dalsich velkych ropnych hracu. Docela smutne.

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (11)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ
určitě přečíst (4) 31.05.08 19:27  jaroslav patocka Jméno 'jaroslav patocka' používá stále stejný uživatel  ja_ro_slavzavinaccentrum.cz  (63878)

komfortni energie

Pokud si cena plynu bude zachovavat soucasny pomer k cene ropy (jako ze zcela jiste bude), tak to za chvili nebudes vedet co s tema usetrenejma penezma budes delat :-)

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (4)
Vaše doporučení:


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Další »
stránkovat diskuzi po 10 | 20 | 50

 Burza Prime 16:29 
Název Kurz Změna
 COLT CZ GROUP SE  619.00  -0.16% 
 ČEZ  884.00  +1.03% 
 ERSTE GROUP BANK A  1 052.00  -1.73% 
 GEN DIGITAL  496.50  -1.49% 
 GEVORKYAN  260.00  +1.56% 
 KOFOLA CS  276.00  0.00% 
 KOMERČNÍ BANKA  869.00  -1.03% 
 MONETA MONEY BANK  102.80  -0.39% 
 PHILIP MORRIS ČR A  15 820.00  -0.75% 
 PHOTON ENERGY  45.25  -3.00% 
 PILULKA LÉKÁRNY  199.00  0.00% 
 PRIMOCO UAV SE  900.00  0.00% 
 VIG  720.00  -1.64% 
Komodity online
 Ropa 90.07 USD 18:48   
 Zlato 2395.28 USD 18:48   
 Stříbro 28.37 USD 18:48   
 Káva 234.06 USD 18:48   
 Cukr 19.73 USD 18:48   
 Bavlna 81.21 USD 18:48   
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.