Komise, výsledky jejíhož zkoumání jsou pro Evropskou komisi zásadní, také vyvrací některé zásadní argumenty ekologických organizací proti výstavbě jaderných elektráren. JCR uvádí, že pokud se jaderný odpad skladuje v geologickém podloží, nepředstavuje žádné významné riziko. Připouští však, že pro potvrzení tohoto vědeckého názoru by byla třeba ještě delší doba skladování jaderného odpadu.

 

Vláda odvolala zmocněnce pro jádro Míla. Prý neměl bezpečnostní prověrkuPŘEČÍST ČLÁNEK ›

 

Zpráva JCR sice také sice připouští, že něco takového jako stoprocentní bezpečnost jaderných elektráren není možné. Ale pravděpodobnost jaderné havárie je extrémně nízká, také proto, že se v nových jaderných elektrárnách u EU už výhradně používají jen vyspělé reaktory třetí generace.

Atom je povolený, ale nepodporovaný

Podle serveru Euractiv Evropská komise od loňska pracuje na podrobnostech tzv. taxonomie udržitelných investic, která je součástí zelené politiky EU. Legislativa má přinést větší transparentnost do investičního prostředí a zabránit tzv. greenwashingu, tedy klamnému označování produktů a činností za šetrné k životnímu prostředí.  V současné době vzniká seznam „zelených“ produktů, činností a technologií. Aby mohly být označené za šetrné k životnímu prostředí, musí splnit alespoň jedno ze šestice environmentálních kritérií a zároveň nečinit výrazné škody životnímu prostředí. Jak uvádí server za čisté zdroje energie jsou považovány ty obnovitelné, jmenovitě slunce, vítr či voda. Naopak uhlí a lignit jsou špinavými zdroji. V případě jádra a zemního plynu však ještě není úplně jasno a názory členských států na ně se liší.

České republice se však podařilo koncem roku 2019 prosadit do závěrů summitu EU, že Evropská unie pohlíží na jadernou energetiku jako na součást „energetického mixu“ jednotlivých členských států, který je v kompetenci zemí Unie. To v praxi znamená, že Evropská komise ani evrop ...

Dosavadní doporučení: spíše nečíst (5)
Vaše doporučení: