Metodický list

Metodický list

Zdroj: databáze časových řad ARAD. Copyright(c) Česká národní banka

 

Metodický list

 

Příjmy a výdaje vládního sektoru v metodice ESA2010

                        (S.13) I.          Definice a obsah

 

Jedná se o statistiku příjmů a výdajů vládního sektoru včetně ukazatele vládní spotřeby  a  dalších  vybraných  ukazatelů  pro  kompletní  posouzení  vývoje a hospodaření vládního sektoru (S.13) v metodice ESA2010. Schodek je vykázán za vládní sektor celkem i po jednotlivých subsektorech (ústřední vláda  S.1311; místní vlády S.1313 a fondy sociálního zabezpečení S.1314). Statistika je doplněna o časovou řadu za HDP v běžných i stálých cenách a o vládní dluh. Schodek a dluh v metodice ESA2010 představují dva z pěti ukazatelů nominální konvergence,  které  jsou  sledovány  a  pravidelně  hodnoceny  institucemi  EU a jejich plnění (kredibilním a dlouhodobě udržitelným způsobem) je nezbytnou podmínkou pro zavedení jednotné měny/eura.

 

II.            Zdroje a metodika zjišťování

Zdrojem dat je ČSÚ – Roční národní účty a Notifikační tabulky zpracovávané ČSÚ pro Eurostat dvakrát ročně (tzv. jarní a podzimní notifikace).

 

III.           Členění

Ukazatele jsou vyjádřeny v časové řadě od roku 1995 vždy do období t-1, a to v běžných  cenách  a  v mil.  Kč.  Za  poslední  tři  roky  mohou  být  ukazatele revidovány v rámci plánovaných revizí ČSÚ.

 

IV.          Způsob výpočtu

Vládní finanční statistika vychází z mezinárodně platného manuálu Evropského systému národních účtů (ESA 2010) schváleného Nařízením Rady (EU) č. 549/2013 ze dne 21. května 2013 o Evropském systému národních a regionálních účtů ve Společenství v platném znění a dále z platného manuálu ESA 2010 o vládním deficitu a dluhu schváleného Evropskou komisí v listopadu 2013 v platném znění a také z pokynů ECB.

 

V.            Vykazující subjekty

            Vykazujícími subjekty jsou ústřední vládní instituce (státní rozpočet včetně operací Národního fondu a fondů privatizace a příspěvkových organizací ústředně             řízených a dále organizace jako Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond,

Vinařský fond, ČKA včetně jejich dceřiných společností, veřejné vysoké školy, Správa železniční a dopravní cesty a veřejné výzkumné organizace), místní vládní instituce (územní samosprávní celky, dobrovolné svazky obcí, příspěvkové organizace místně řízené) a Fondy sociálního zabezpečení (zdravotní pojišťovny, jejich asociace a centrum mezistátních úhrad). 

 

Ve vládní finanční statistice jsou následující institucionální jednotky klasifikovány

ČSÚ jako součást ústřední vlády (S.1311): Česká exportní banka, Českomoravská záruční a rozvojová banka a Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). V ostatních statistikách ČNB, tj. v měnové a finanční statistice, statistice platební bilance a statistice čtvrtletních finančních účtů, jsou tyto instituce klasifikovány jako součást finančního sektoru (měnových a finančních institucí).

 

 

Časové řady pro metodiku

Ke dni/ŘadŘada
- Příjmy a výdaje vládního sektoru v metodice ESA 2010 (S.13) (Vládní finanční statistika > Příjmy a výdaje vládního sektoru (ESA 2010))
Ke dni/ŘadŘada
31.12.2016 (32) Sestava Příjmy a výdaje vládního sektoru (ESA 2010) (Příjmy a výdaje vládního sektoru (ESA 2010) > Příjmy a výdaje vládního sektoru v metodice ESA 2010 (S.13))
31.12.2016 (11) Sestava c - Vládní spotřeba a ostatní nefinanční kategorie (Příjmy a výdaje vládního sektoru (ESA 2010) > Příjmy a výdaje vládního sektoru v metodice ESA 2010 (S.13))
31.12.2016 (10) Sestava Příjmy a výdaje vládního sektoru (ESA 2010) (Příjmy a výdaje vládního sektoru (ESA 2010) > Příjmy a výdaje vládního sektoru v metodice ESA 2010 (S.13))


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů