Ražba z ryzího zlata jako špičkové umělecké dílo - Online chat

Foto Miroslav Schovanec, mistr Pražské mincovny Miroslav Schovanec, mistr Pražské mincovny
Sedmatřicetiletý Miroslav Schovanec patří k mladší generaci českých výtvarníků specializujících se na numizmatiku. Talent v něm objevil akademický malíř Zbyněk Kubánek, k němuž Miroslav v posledním roce základní školy docházel na soukromé hodiny kreslení. Profesní dráhu začínal jako rytec v České mincovně, kde později pracoval také jako designer a operátor CNC strojů sloužících pro frézování razidel. Přesto, že s medailí začínal později, má už na svém kontě řadu povedených realizací. Patří mezi ně například tituly Karel May, Richard Wagner, Vojtěch Sucharda a další. Nedávno na sebe upozornil unikátní pamětní medailí věnovanou Zdeňku Milerovi a jeho kreslenému Krtkovi, kterou z ryzího zlata a čistého stříbra vyrazila Pražská mincovna. Jako rytec se také podílel na dokončení pamětní medaile k 50. výročí první nahrávky Václava Neckáře u Supraphonu, kterou navrhl Jaromír Švejdík. Zajímavostí je, slavný zpěvák sám vyryl část reliéfu do modelu této mimořádné ražby, a to právě pod odborným dohledem Miroslava Schovance.



Pražská mincovna
Logo Pražská mincovna Pražská mincovna vstoupila na numismatickou scénu v druhé polovině roku 2011, přesto už si díky originálním a vysoce kvalitním ražbám dokázala vydobýt uznání doma i v zahraničí. Pod jejími produkty jsou podepsaní nejvýznamnější čeští medailéři, jejichž um je zárukou vysoké umělecké hodnoty. Pražská mincovna se ve svých ražbách tematicky vrací především k osobnostem a událostem dávné i moderní české historie. V jejím sortimentu však nechybí ani dárkové ražby k různým slavnostním příležitostem. www.prazska-mincovna.cz

Téma chatu: Ražba z ryzího zlata jako špičkové umělecké dílo

Zadávání otázek

Zadávání otázek skončilo 12.11.2014 14:30.
  • 1. Otázka od Klára S.Dobrý den,Když bych uvažovala o vyražení nějaké mince jako dárek - jde to u Vás, i v případě, že by to byl 1 kus? Jaká by byla případně cena?A motiv si zákazník musí dodat sám? Na fotce, CD apod? Případně děláte i návrhy dle požadavků klienta? Díky za odpověď,Klára

    Foto Miroslav Schovanec
    Odpověď: Dobrý den Klárko. Možné to je, ale je to dost drahá záležitost. Uvědomte si, že dva měsíce práce týmu odborníků se musí zaplatit v ceně jedné medaile. Takže její cena by byla astronomická. Proto je nejčastější náklad (počet vydaných kusů) ve stovkách až tisících exemplářů. Možná i proto si vlastní medaile u nás nechávají razit spíše podniky, než soukromé osoby. I když jedna z prvních ražeb byla objednaná soukromníkem a nesla portrét jeho přítelkyně. Pokud se přesto rozhodnete si u nás nechat medaili vyrazit, je možné se dohodnout na způsobu zpracování jak z dodané fotografie nebo podkladu na CD. Pro začátek stačí nápad zaslat e-mailem, abychom ho mohli společně konzultovat.
    Miroslav Schovanec
  • 2. Otázka od Karel P.Dobry den, rad bych se zeptal, jak vůbec probiha proces vyberu motivu na minci k urcitemu vyroci a kdo motivy schvaluje?

    Foto Miroslav Schovanec
    Odpověď: Dobrý den Karle. Témata vybírá a schvaluje mincovní rada Pražské mincovny. Témata se pečlivě vybírají vždy na rok dopředu podle výročí daných událostí, objevů, narození, či úmrtí významných osobností a podobně. Každý rok přináší stovky atraktivních námětů, takže vybrat z nich třicet titulů, které za rok zhruba vydáváme, je oříšek. Témata se musí doplňovat, snažíme se, aby byly pokryty rovnoměrně všechny oblasti lidské činnosti, a kontrolujeme, abychom neopakovali podobná témata zpracovaná v nedávné minulosti. Ke každému tématu emisní rada rovněž hledá vhodného autora pro realizaci návrhů.
    Miroslav Schovanec
  • 3. Otázka od TomášDobrý den,Jak je to vůbec s produkcí mincí u nás? Kolik je mincoven, které je mohou razit? Je nutné nějaké zvláštní povolení? Díky Tomáš

    Foto Miroslav Schovanec
    Odpověď: Dobrý den Tomáši. V Čechách jsou mincovny dvě: Česká a Pražská. Obě jsou soukromé mincovny. Státní mincovna v České republice není žádná, což je pro mnoho lidí stále překvapivé. Pokud jde o produkci českých mincí, jedná se o výlučnou pravomoc České národní banky. Ta rozhoduje o všem. O podobě mincí, počtu, provedení, nominální hodnotě, atd. Mimochodem, právě před několika dny ČNB zveřejnila svůj emisní plán mincí na období let 2016 až 2020. Určitě si ho prohlédněte, je tam spousta zajímavých titulů. Mincovna, která od ČNB zakázku na ražbu mincí získá, má pouze roli zhotovitele.Povolení, na které se ptáte, musí tedy mít od ČNB ke každé jednotlivé ražbě. Pokud je realizována ražba mincí pro jiný stát, záleží zase na dané konkrétní zemi, jaké podmínky si stanovuje a jaké musí mincovna splnit.
    Miroslav Schovanec
  • 4. Otázka od VK46Dobrý den,trochu mám v těch mincovnách zmatek. Vy jste jiný subjekt než Česká mincovna? A pokud ano, můžete taky razit mince – oběživo, nebo jen mince – sběratelské? A taky by mne zajímalo, kde se mince razí, je to někde v Česku?

    Foto Miroslav Schovanec
    Odpověď: Pražská mincovna vznikla jako nový subjekt, který má konkurovat České mincovně. Ta doposud české mince razí. Já sám jsem vlastně svoji kariéru začínal právě v České mincovně, kde jsem pracoval celkem šest let, než jsem odešel do Pražské mincovny. Takže váš zmatek chápu. S výsledky mé práce se tedy můžete setkat u obou jmenovaných českých producentů. Obě mincovny razí v České republice.
    Miroslav Schovanec
  • 5. Otázka od marcusJaké jsou aktuální "trendy" v mincovnictví? Míněno z uměleckého pohledu.

    Foto Miroslav Schovanec
    Odpověď: Ahoj Marcusi. V minulosti bylo obvyklé zobrazovat hodně realisticky. Dnes je vedle klasického zobrazení možné používat prakticky cokoliv, pokud jsou splněny technické podmínky pro ražbu. V poslední době se používají i vyloženě moderní techniky jako barvení nebo smaltování. Mimochodem, právě včera jednu smaltovanou medaili z naší produkce v Praze představil Václav Neckář. Dá se říct, že dnes nepodléháme žádnému vyhraněnému standardu, atmosféra je, co se týká uměleckých návrhů mincí a medailí, velmi liberální.
    Miroslav Schovanec
  • 6. Otázka od DavidObčas mi v e-mailu přistane nějaká nabídka na odkup unikátní mince. Obvykle je nabídka provázena tak neuvěřitelně podezřelým dopisem o výjimečné přiležitosti k nákupu, že mě to zatím vždy od nákupu odradilo. Podle čeho bych mohl poznat, že se jedná o solidní nabídku? Jaké informace by si měl člověk o nabízené ražbě ověřit?

    Foto Miroslav Schovanec
    Odpověď: Ahoj Davide. Na první pohled může být skutečně složité rozpoznat, zda se jedná o seriózní nabídku. Když si ale nastuduješ parametry dané mince, neměl bys naletět. Velmi důležité je, aby na medaili byla vyražena puncovní značka. Ta potvrzuje, že se jedná o výrobek z drahého kovu. Především se tedy zajímej, z jakého kovu byla mince, či medaile vyrobena. Prodejci bohužel často nabízejí předražené zboží z materiálu, který je prakticky bezcenný. Jeho hodnotu příliš nezvýší ani pozlacení nebo postříbření, protože se jedná o zanedbatelné množství drahého kovu. Věty jako: „Pozlaceno ryzím zlatem“ jsou jen prodejním trikem. Sleduj tedy ryzost celé medaile. Ta se udává ve zlomcích, například ryzí stříbro se označuje 999/1000 Ag. Dalším důležitým parametrem je počet vydaných kusů, tedy emisní náklad. Obecně platí: čím méně medailí mincovna vyrazila, tím větší je šance na jejich budoucí zhodnocení. Z tohoto pohledu jsou určitě zajímavé raritní číslované ražby. Ty se razí od jednotek nebo desítek kusů a každá má obvykle své unikátní číslo, vyražené obvykle na hraně. Pokud to se sbíráním myslíš vážně, měl by ses zajímat o původ konkrétní mince nebo medaile. Brzy poznáš, který výrobce je seriózní a nabízí skutečnou kvalitu.
    Miroslav Schovanec
  • 7. Otázka od MaruškaZajímalo by mě, jaký je postup při vzniku např. medaile. Nejprve vznikne návrh - na papíře nebo je počítačový? A jaké kroky následují? Děkuji.

    Foto Miroslav Schovanec
    Odpověď: Dobrý den Maruško. U nás to funguje tak, že návrh vznikne nejprve na papíře, pak je předložen emisní radě Pražské mincovny, která ho připomínkuje. Ze schváleného návrhu potom vyrobím sádrový model a až nyní přichází ke slovu moderní technika. Speciální skener do nejmenšího detailu sejme sádrový reliéf a převede jej do jazyka srozumitelného numericky řízeným obráběcím strojům. Ty vyrobí originál razidla, který musí rytec za pomoci mikroskopu a speciálního nářadí přivést k dokonalosti. Tato práce je velmi náročná na soustředění a přesnost, chyby se v této fázi výroby neodpouštějí. Popsaný postup je ale hodně zjednodušený, ve skutečnosti těch úkonů je mnohem více. Vzniku krásné medaile nebo mince předchází týdny práce odborníků různých profesí. Pokud je motiv jednodušší, jedná-li se třeba o logo, dokážeme razidlo vyrobit i podle grafického podkladu.
    Miroslav Schovanec
  • 8. Otázka od Petr Foukaldobrý den, jak se vlastně zlato rozlišuje? Podle čeho se určí, že je takové či makové? A jak to pozna laik?

    Foto Miroslav Schovanec
    Odpověď: Dobrý den. Zlato se liší podle příměsí, které mění jeho barvu a další fyzikální vlastnosti. Od toho se odvíjí jeho ryzost, neboli čistota, což je jeden z nejdůležitějších parametrů, který dokládá punc vyražený na zlatém předmětu. Punc je úředně zavedená hodnota a vydává ho puncovní úřad. Dále je dobré vědět, že existuje zlato definované jako investiční, které je určeno pro obchodování a je osvobozeno od daně z přidané hodnoty. Investiční zlato je k dostání ve formě slitků a mincí a jejich ryzost je přísně hlídaná. Chcete-li zjistit, zda je nějaká mince ze zlata, můžete rovněž využít firem, které mají roentgenové spektrometry – přístroje schopné přesně vyhodnotit složení mince.
    Miroslav Schovanec
  • 9. Otázka od RostaJaky je rozdil mezi pametnimi mincemi a investicnimi mincemi? A co znamena oznaceni proof a standard? A ještě když si minci zakoupim a nekdy ji budu chtit prodat, jak se to dela, u koho a kde?

    Foto Miroslav Schovanec
    Odpověď: Základní rozdíl je v určení. Investiční mince slouží primárně k investicím, to znamená, že se razí prakticky v neomezeném počtu. K těm známějším patří například rakouské mince Wiener Philharmoniker, americké Eagl nebo čínské mince Panda. U investičních mincí je zajímavé rovněž to, že jejich hodnotu nijak nesnižuje opotřebení nebo poškození jejich povrchu. S tím, že ponesou známky oběhu, se počítá. Proto nebuďte překvapený, pokud si podobnou minci zakoupíte a ona zjevně nebude nová. Důležitý je zde pouze obsah zlata.Pamětní mince se razí k výročí určité události, k těm nejpopulárnějším u nás patří mince České národní banky. Zajímavé jsou tím, že se vyrábějí v omezeném počtu, takže je mají rádi také investoři. Jejich hodnota totiž může stoupnout více, než v případě investičních mincí. Musíte však pečlivě dbát na jejich zachovalost.Jako standard jsou označeny pamětní mince ražené běžným způsobem, kdy mincovní plocha i reliéf jsou matované. Jako proof nebo také špičková kvalita se označují ty mince, při jejichž ražbě se použijí speciální leštěná razidla. Vznikne tak působivý výrobek, jehož mincovní plocha je lesklá jako zrcátko, ale reliéf zůstává matován. Krásně tak vynikají všechny detaily umělcovy práce.
    Miroslav Schovanec
Děkujeme za vaše dotazy a těšíme se na další online diskuze.
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.