Petr Kalina online - Online chat

Foto Petr Kalina
Petr Kalina
pracuje v RSJ Invest na pozici Portfolio Manager. V této funkci je zodpovědný za fond RSJ NewMarkets, který se zaměřuje na vyhledávání investičních příležitostí do menších firem na rozvíjejících se trzích. Regionálně se fond zaměřuje na východní Evropu, a to zejména Rusko a ostatní post-sovětské země. Před příchodem do RSJ pracoval Petr Kalina téměř 5 let v PPF, kde zastával seniorní analytické pozice ve společnostech PPF Asset Management a PPF Investments. Předtím pracoval jako Portfolio Manager akciových portfolií podílových fondů spravovaných investiční společností Newton. Makléřskou zkoušku absolvoval v roce 1995, od té doby se pohybuje na kapitálových trzích. Vystudoval finance a právo na VŠE v Praze.

Téma chatu: Kapitálové trhy a investiční příležitosti

Zadávání otázek

Zadávání otázek skončilo 18.09.2008 15:00.
 • 1. Otázka od KarelDobrý den, chtěl bych vědět, z jakých zdrojů získáváte informace o investičních příležitostí v regionu, který uvádí úvodní otázka?

  Foto Petr Kalina
  Odpověď: Dobrý den, zdrojů je několik. Vzhledem k tomu, že obchodujeme s cennými papíry, Bloomberg a Reuters jsou pro nás základní zdroje. Jelikož však nejsou pro podrobnou analýzu investičních příležitostí v regionu postsovětských zemí (dále používám zkratku CIS) dostačující, používáme také Internet Securities pro sběr dat a novinových článků o podnicích. Jsme v kontaktu s přibližně deseti významnými brokerskými firmami operujícími v CIS. Tyto firmy nám zasílají své analýzy a informační memoranda, z těch si lze udělat obrázek nejen o konkrétní investiční příležitosti, ale i o trhu obecně. Veřejně obchodované firmy mají navíc čtvrtletní reportovací povinnost. Jelikož umíme rusky, není problém tyto reporty nebo lokální zdroje analyzovat. Když potřebujeme doplňující informaci, zavoláme brokerovi nebo přímo vedení firmy, jejíž akcie máme (nebo chceme mít) v portfoliu. Nejlepší informace však získáváme na základě osobní vazeb s brokery a schůzek se zástupci firem.
  Petr Kalina
 • 2. Otázka od Petr KalinaDá se region bývalého SSSR poažovat za bezpečný ve smyslu zajištění soukromých investic do budoucna před zestátněním...atd?

  Foto Petr Kalina
  Odpověď: Ekonomiky některých zemí regionu CIS jsou již v pohledu rizika zestátnění srovnatelné s vyspělými zeměmi, například Gruzie je z tohoto pohledu velmi vyspělá, bohužel nyní její investiční atraktivita utrpěla v souvislosti s konfliktem. V Rusku jsou rizika nacionalizace nebo zásahu politického rozhodnutí do chodu firem vyšší a investor musí toto riziko zohlednit v rizikové prémii, se kterou počítá při vstupu do této země. Toto riziko je podle mého názoru více než vyváženo fundamentální podhodnoceností místních příležitostí. Rusové jsou si dobře vědomi, že bez zahraničních investic a know how bude jejich další rozvoj pomalý. Tržní prostředí v samotném Rusku se vyvíjí, za zmínku stojí nedávná pokuta FAS (obdoba našeho UOHS) státnímu Gazpromu za to, že nedovolil konkurentovi přístup do jím vlastněné sítě. V každém případě nepředpokládám, že v Rusku se může opakovat zestátnění dříve privatizovaných podniků ve formě, kterou známe z Venezuely. Dovolím si v této souvislosti také poznámku, že USA stojící na principech tržní ekonomiky, podnikání a soukromého kapitálu v případě zestátnění pojišťovny AIG popřela své vlastní principy.
  Petr Kalina
 • 3. Otázka od Pavel DanielDobrý den pane Kalino, chci se zeptat na aktuální věc - Domníváte se, že by mohl být region, kterým se zabýváte, v současných hodně turbulentních dobách pro investory, pro domácího investora zajímavý? A proč?

  Foto Petr Kalina
  Odpověď: Vývoj ceny akcií může být krátkodobě neefektivní, v dlouhém období však sleduje fundamenty. Pokud fundamenty (v tomto případě výnosy a zisky firem) rostou, měla by růst také cena akcií. Je potřeba si uvědomit, že vyspělé ekonomiky USA, VB a západní Evropy projdou v nejbližších letech obdobím stagnace/recese provázené poklesem korporátních zisků. Zisky firem v Rusku případně dalších zemích CIS budou (v průměru) v tomto období růst.
  Petr Kalina
 • 4. Otázka od JarekPreji hezky den Petre,ve svem kratkem CV uvadite, ze se zamerujete na vyhledavani investicnich prilezitosti do mensich firem na rozvijejich trzich. Ma otazka smeruje na vasi uspesnost, jak se dari investovat do mensich ci rozvijejicich trhu a jak jsou s tim spojena rizika. Opravdu vyse vynosu odpovida mire rizika ? A jak jsou spokojeni vasi klienti.

  Foto Petr Kalina
  Odpověď: Existuje mnoho studií o tom, že v dlouhém období překonává výkonnost ceny akcií menších firem výkonnost těch větších. Je potřeba si však uvědomit, že menší firmou (z globálního pohledu) může být významný lokální nebo regionální hráč. Právě na tyto firmy se při investování zaměřujeme, počítáme s tím, že v minimálním investičním horizontu fondu RSJ NewMarkets(4-5 let) se projeví jejich výhody. V krátkem období (což je příkladem současných turbulencí) tyto akcie můžou být více zasaženy výprodeji díky jejich nižší likviditě, měly by to však více než nahradit v období růstu.
  Petr Kalina
 • 5. Otázka od knihovníkjaká je stabilita ruského kapitálového trhu z hlediska současných turbulencí a monstrózních propadů v porovnání se středoevropskými trhy (praha, varšava, budapešť)?

  Foto Petr Kalina
  Odpověď: Jako každý rozvíjející se trh je i ten ruský více zasažen v období globální nejistoty z důvodu rizikové "nálepky" emerging markets a zejména jejich nižší likvidity. Primárním zdrojem poklesů cen akcií v Rusku jsou odkupy zahraničních fondů a brokerů, jejichž investorům kleslo bohatství z důvodu propadu cen aktiv v USA a jinde ve světě. Ruský konflikt s Gruzií není prvotní příčinou propadů, pouze celý proces urychlil. Toto je vidět na případě Ukrajiny, která klesala v uplynulých měsících více než Rusko a přitom nebyla do konfliktu zapojena. Polský trh dokazuje v tomto období svou nejvyšší vyspělost v regionu nejnižšími zaznamenanými poklesy.
  Petr Kalina
 • 6. Otázka od PeterkaJaké sektory považujete v tomhle regionu za perspektivní a zajímavé?

  Foto Petr Kalina
  Odpověď: Ruská ekonomika musí silně diverzifikovat své hospodářství a snížit svoji závislost na vývoj cen ropy. Proto za nejvíce perspektivní považuji firmy napojené na obnovu infrastruktury (zejména výstavba a oprava plynovodů, mostů, silnic nebo železnic). Také komoditní sektory jsou po nedávném propadu zajímavé, vybral bych z nich např. Gazprom nebo uhelnou firmu Raspadskaya. Na výběr je také několik producentů obilí, cukru a dalších zemědělských plodin. Tito využívají úrodné černozemě v jižních oblastech Ruska/Ukrajiny. Obecně bych ale preferoval tzv. sektory služeb před výrobci nebo komoditami.
  Petr Kalina
 • 7. Otázka od JarolímPokud bych mel k dispozci volne financni prostredky, doporucil byste mi investovat na ruskem kapitalovem trhu ? Pokud ano, do jakych instrumentu ? Rusky kapitalovy trh nesleduji, tak ani nevim a neznam jeho chovani, zda se chova jako vyspely trh se vsemi jeho obvyklostmi, nebo je to stale jeste teprve rozvijejici se trh ?

  Foto Petr Kalina
  Odpověď: Umožňujeme kvalifikovaným investorům investovat v tomto regionu prostřednictvím fondu RSJ NewMarkets. Trhy regionu CIS jsou v každém případě dosud rozvíjejícími se trhy se všemi výhodami a riziky s tímto spojenými. Tento region má proti většině vyspělých zemí několik výhod - zejména suroviny (z nichž se dá prosperovat i v období globální krize) a také nízkou životní úroveň (vyjádřeno v HDP na obyvatele) a tedy velký prostor k růstu.
  Petr Kalina
 • 8. Otázka od BrebendaDo jake miry ovlivnili rusky trh udalosti kolem vpadu Ruska do Gruzie ? Jak moc ovlivnuji podobna politicka rozhodnuti vyvoj na burze ?

  Foto Petr Kalina
  Odpověď: Již jsem odpověděl v předchozích otázkách. Doplním to prohlášením německé kancléřky Angely Merkel. Ještě před splněním všech kroků Ruska ohledně ústupu ozbrojených sil prohlásila, že ve vztahu mezi Německem a Ruskem je více věcí, které obě země spojují než těch, které je rozdělují. Když se nad tím zamyslíme v historických souvislostech, ukazuje to na dnešní význam Ruska pro západní Evropu.
  Petr Kalina
 • 9. Otázka od veličanahoj Petře, posílám ti pozdrav z rodné dědiny V.N.V.

  Foto Petr Kalina
  Odpověď: Ahoj, děkuji, ve Velké jsem byl ještě toto pondělí.
  Petr Kalina
 • 10. Otázka od alicedneska je to teda pořád hukot.Jak dlouho si myslíte, že bude současná krize trvat a jak moc se dotkne českých akcií?

  Foto Petr Kalina
  Odpověď: Myslím, že české akcie (s výjimkou developerů) byly zasaženy relativně méně než trhy více na východ. Je to dáno tím, že propady jsou iniciovány zejména dolarovými investory z USA a VB, kteří již (až na podíly v developerech) ve větší míře odešli z ČR v předchozích letech. České akcie proto propadly méně než jiné trhy, na druhé straně budou po obratu trendu také pravděpodobně pomaleji růst. Délka krize souvisí s počtem a velikostí ztrát západních (zejména US) finančních institucí a fondů, což je momentálně prakticky nemožné odhadnout.
  Petr Kalina
 • 11. Otázka od KarolkoJste přesvědčen, že zestátňování (což je i ruská móda) a státní podpora vůbec je nyní cesta z krize, nebo naopak cesta do pekel?

  Foto Petr Kalina
  Odpověď: V případě vyspělých tržních ekonomik by vliv státu měl být minimální. Proto do jisté míry odsuzuji zestátnění v případě pojišťovny AIG. Na druhé straně však chápu, že to bylo učiněno s úmyslem stabilizace situace. O zestátňování v Rusku jsem psal v předchozí odpovědi. V případě rozvíjejích se zemí je nutno počítat s větším vlivem státu. Je to vidět na vzniku tzv. sovereign welfare funds, kteří se staly významnými hráči na kapitálových trzích. V současné "krizi" se hodí mít stát za zády, obecně však nejsem příznivcem tohoto způsobu řešení problémů.
  Petr Kalina
Děkujeme za vaše dotazy a těšíme se na další online diskuze.


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies