Online diskuse: Petr Hlaváč online

Foto Petr Hlaváč
Petr Hlaváč
V současnosti působí jako analytik ve společnosti X-Trade Brokers. Dříve pracoval jako risk analytik v GE Money Bank a jako redaktor portálu Měšec.cz. Vystudoval obor finance na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní zde studuje v doktorském studijním programu.

Téma chatu: Dolar jako rezervní měna

Zadávání otázek

Zadávání otázek skončilo 22.07.2009 16:00.
  • 1. Otázka od onyxKterá měna by mohla aspirovat na pozici dolaru jako rezervní měny č. 1?

    Foto Petr Hlaváč
    Odpověď: Padají návrhy, že by to mohla být tzv. zvláštní práva čerpání (SDR) Mezinárodního měnového fondu, nebo nadnárodní měna států BRIC (Brazílie, Rusko, Čína, Indie). Prvně zmíněná měna má v současnosti podíl menší než 1% na celosvětových devizových rezervách. Druhou zmíněnou možnost považuji také za nepravděpodobnou, protože státy BRIC jsou až příliš nejednotné a drží značné množství dolarů, přičemž kdyby se ho zbavovaly, mohly by spustit jeho velkou depreciaci, díky které by utrpěly kurzové ztráty. Proto jako poslední varianta zbývá euro. Od evropských představitelů jsme ale žádná vyjádření ve smyslu eura jako hlavní rezervní měny neslyšeli. Proto se domnívám, že dolar si svou hegemonii ještě minimálně 10-20 let podrží.
    Petr Hlaváč
  • 2. Otázka od KubrtExistuje ještě nějaká výhoda či přidané hodnota dolaru vůči ostatním světovým měnám? Proč je dosud dolar vnímán jako hlavní světová měna ?

    Foto Petr Hlaváč
    Odpověď: Na dolar byly v Bretton-Woodském měnovém systému navázány další světové měny. To znamenalo vysokou likviditu dolaru, která přetrvala až dodnes, zčásti díky setrvačnosti, zčásti díky flexibilitě a solidnosti amerických subjektů a dobrému instituciálnímu uspořádání amerických trhů. Dolar často stále slouží jako spojovací můstek při převodu měny X na měnu Y. Fakticky se dějí dvě operace. Nejdříve převod X na dolary a poté z dolarů na Y. Mám-li to shrnout, tak klíčová je likvidita dolaru, která je dána historicky.
    Petr Hlaváč
  • 3. Otázka od standaDobrý den, zajímal by mě Váš názor na komoditní tituly jako NWR, ČEZ, UNIPETROL a pak na finanční instituci Citigroup. Děkuju za odpověď

    Foto Petr Hlaváč
    Odpověď: V posledních týdnech lze pozorovat růst cen oceli a vůbec jisté oživení v ocelářském průmyslu (vzpomeňme na poslední dobrý výsledek německých průmyslových objednávek), který je velkým odběratelem koksovatelného uhlí od NWR. To samozřejmě může znamenat zvýšení tržeb a zisku NWR. Navíc oproti jiným obdobným firmám se tento titul obchoduje v současnosti levně (nízké P/E), takže věřím v růst cen akcií NWR. Jedná se však o poměrně riskantní investici. Co se týká ČEZu, tak ten je spojen s cenami ropy, které budou dle mého názoru pomalu růst. P/E je u tohoto titulu také poměrně nízké (v porovnání s konkurencí). Proto i ČEZ se mi jeví jako dobrá investice, která však nemá takový potenciál jako v případě NWR – přeci jen tento titul analyzují skoro všichni. Nižší potenciální titulu je ale vykoupen nižším rizikem této investice. O Unipetrolu toho mnoho nevím, ale jedná se dle mého názoru o dobrou investici pro toho, kdo sází na jistotu a jde mu o dividendy, nikoliv kapitálový zisk. Akcie Citigroup Vám s klidným svědomím nemohu doporučit. Jedná se o jednu z nejrozkolísanějších akcií vůbec, kde změna ceny v řádu desítek procent za den není nic zvláštního. Současná cena je sice lákává, ale nikde není psáno, že nemůže znovu klesnout třeba o 80%. V rozvaze banky se totiž možná ještě dočkáme některých kostlivců a budou jí v budoucnu trápit delikvence a odpisy úvěrů.
    Petr Hlaváč
  • 4. Otázka od DBJaké je ještě "zdravé" zadlužení státu k HDP v Evropě, Asii, J.Americe a jak jsou na tom USA ?

    Foto Petr Hlaváč
    Odpověď: Například tvůrci Maastrichtských kritérií jsou evidentně toho názoru, že zdravé je zadlužení takové, pokud poměr veřejného dluhu k HDP nepřekračuje 60%. Tento ukazatel však nepovažuji za úplně nejvhodnější pro hodnocení dlužnické pozice země. Některé státy jsou totiž brány jako tak důvěryhodné, že úroky, které platí ze svých dluhů, jsou na tolik nízké, že si mohou dovolit i vyšší poměr veřejných dluhů k HDP. Vhodnější je proto hodnotit dluhovou službu státu vůči HDP. Po pravdě řečeno jsem toho názoru, že stát by se měl zadlužovat jen cyklicky, nikoliv strukturálně, a pokud se tak v minulosti přes to stalo, měl by udělat vše pro to, aby dluh nenarůstal.
    Petr Hlaváč
  • 5. Otázka od DBV jaké fázi dle Vás se asi nacházejí akciové trhy (DJ, SaP, Nasdaq) z pohledu Eliotových vln ?

    Foto Petr Hlaváč
    Odpověď: Bohužel na tuto otázku Vám asi neodpovím tak, jak si představujete, protože technickou analýzou se nezabývám. Doporučuji však i Vám jí nepřikládat zbytečně velkou váhu, Eliotovy vlny jsou natolik známé, že jakýkoliv potenciál zisku díky jejich použití je trhem ve většině případů okamžitě zlikvidován. Jestli chcete technickou analýzu skutečně používat, najděte si nějakou méně známou metodu.
    Petr Hlaváč
  • 6. Otázka od KarlosVeškeré diskuse o pozici USD jsou dle mého zbytečné, neboť si vše určí velcí hráči. Rusko a Čína by možná chtěli USD nahradit, ale kdo ví, kolik v USD aktivech mají a za co to mají. Skončí to dohodou a nebo bojem-doufejme ekonomickým-USA, Eurozony a Východního bloku. Je to hra vládních představitelů a "nezávislých" centrálních bank s námi se všemi. Souhlasíte?

    Foto Petr Hlaváč
    Odpověď: Budoucí pozice dolaru bude samozřejmě záviset hlavně na velkých hráčích, to však neznamená, že diskuze je zbytečná.
    Petr Hlaváč
  • 7. Otázka od Jan SkoupýJe možné, že nastane default dolaru? Pokud nikoliv, jak bude řešena nafouknutá bilance FEDu?

    Foto Petr Hlaváč
    Odpověď: Americké vládě v nejhorším vždy někdo půjčí, aby mohla staré dluhy splatit novými. Zadlužení USA nebude ani za pár let dosahovat např. japonského zadlužení, kde default také nenastal. Americké státní dluhopisy proto nezdefaultují, je jen možné, že nové budou investory nakupovány jen se stále vyšším výnosem. Bilance FEDu se více než zdvojnásobila, pro americkou ekonomiku to znamená hrozbu velké inflace, pokud se přebytečné bankovní rezervy přetaví ve zvýšenou peněžní zásobu. FED si to samozřejmě uvědomuje a plánuje v budoucnu prodávat cenné papíry, které od komerčních bank v rámci kvantitativního uvolňování nakoupil. Otázkou je, jak moc se mu do toho bude chtít, protože je možná bude muset prodávat pod cenou. Navíc ve FEDu je to samý antideflacionista, který se raději smíří se značnou inflací, než s deflací, a proto si nemyslím, že by se bilance FEDu smrštila zpět na hodnoty, které měla před krizí.
    Petr Hlaváč
  • 8. Otázka od Martin KadlecAmeričtí brokeři mluví na CNBC a na dalších US televizních stanicích stále častěji o tom, že jsou US akciové trhy už delší dobu téměř každý den uměle manipulované. S manipulacemi spojují vládní skupinu Plunge Protection Team, nebo také President´s Working Grup. Dále je prý také uměle stlačována cena zlata a stříbra,což má podpořit indexy ničím nekrytých papírových měn, zejména US dolaru,cenu údajně stlačují velké US banky, jako Goldman Sachs a JP Morgan Chase a to tak že prodávají gigantické objemy zlata a stříbra na krátko,američtí brokeři tomu říkají-naked shorting.Děkuji za váš názor.

    Foto Petr Hlaváč
    Odpověď: V manipulaci amerických akciových trhů nevěřím. Obecně nejsem příznivcem všelijakých konspiračních teorií. Nicméně v případě toho zlata by na tom mohla být trocha pravdy.
    Petr Hlaváč
  • 9. Otázka od ŠpaldaDobrý den, mě by zajímalo kam až se může dostat propad ceny dolaru vůči koruně a popřípadě jaké jsou dlouhodobé vyhlídky vyhlídky. Jestli má cenu rychle dolar prodat nebo třeba přes rok počkat.Děkuji

    Foto Petr Hlaváč
    Odpověď: Je zde několik faktorů, které je třeba zvážit. Naše měna by mohla proti americké depreciovat v případě, že by se v našem regionu objevil státní bankrot např. v Lotyšsku. To by mohlo investory donutit přestat rozlišovat mezi jednotlivými státy CEE a prodávat naší měnu. Svou roli hraje i fakt, že hospodářství USA se pravděpodobně postaví na nohy rychleji, než to naše. Na druhou stranu je zde samozřejmě všeobecná tendence české ekonomiky k reálné konvergenci k USA, a to mimo jiné skrze nominální kurz. Velkou roli hraje i rapidní měnová expanze FEDu. Z těchto důvodů se domnívám, že v období budoucího půl roku bude koruna vůči dolaru na podobných úrovních, kde je, případně i mírně oslabí, avšak z dlouhodobějšího hlediska věřím v posilování naší měny.
    Petr Hlaváč
  • 10. Otázka od DannyDobrý den, chtěl bych se zeptat na Váš názor vývoje kurzu dolaru k EUR a CZK v období 6 měsíců až 1 roku. Děkuji

    Foto Petr Hlaváč
    Odpověď: Dolar versus koruna viz předchozí odpověď. Stejně jako vůči USA, i vůči EMU má česká ekonomika tendenci reálně konvergovat, což se projevuje v tlaku na apreciaci české měny vůči euru. Z fundamentálního hlediska je zkrátka koruna podhodnocená. Postupné opadání rizikové averze bude také nahrávat koruně. Úrokový diferenciál podle mě příliš velkou roli v tomto případě nehraje. Ke konci roku očekávám kurz okolo 25,3 EUR/CZK, za rok pak kolem 24,7 EUR/CZK.
    Petr Hlaváč
  • 11. Otázka od JirkaDobrý den, chtěl by jsem se zeptat na váš názor na vývoj kurzu dolaru z krátkodobého i dlouhodobého hlediska? Myslíte, že by dolar mohl začít posilovat koncem roku, kdy možná i FED bude zvyšovat úrokové sazby?

    Foto Petr Hlaváč
    Odpověď: Domnívám se, že kurz dolaru k euru i české koruně se budě vyvíjet obdobně, respektive k české koruně bude zejména dlouhodobě oslabovat o něco více. Domnívám se, že FED na konci roku ke zvýšení úrokové sazby nepřistoupí, jak naznačil včera Ben Bernanke. Předpokládám ke konci roku kurz okolo 17,8 USD/CZK a za rok kurz okolo 16 USD/CZK.
    Petr Hlaváč
  • 12. Otázka od PafkoDobrý den, jaký je váš názor na euro, euro na Slovensku a případné přijetí eura v Česku - kdy a proč? Také co říkáte současnému "plnění" maastrichtských kritérií, nejen námi...

    Foto Petr Hlaváč
    Odpověď: Domnívám se, že euro je zbytečně uspěchaný projekt, který se zejména menším zemím, které nemají plně slazené hospodářské cykly se starými zeměmi EMU, může nevyplatit. Na Slovensku doplácejí na nevhodný konverzní kurz. V Lotyšsku je vstoupení do systému ERM-II jednou z hlavních příčin současných problémů. Je třeba si uvědomit, že integrace států do jedné měnové unie je ekonomicky stejné, jako systém fixních měnových kurzů. Kurz je však pouze jednou z cen v ekonomice. Fixování kurzů znamená fixování jedné z cen. Jak víme, regulace cen k ničemu dobrému nevede. Můžeme být rádi, že euro nemáme a tak do roku 2017 ho ani mít nebudeme.
    Petr Hlaváč
  • 13. Otázka od FRANTAMyslite si,že je vhodna doba na koupi akcii nebo raději na nějaký pokles počkat

    Foto Petr Hlaváč
    Odpověď: Franto, na Vaší otázku se odpovídá špatně. Záleží totiž, kdo se ptá. Jde o to, jaký máte investiční horizont (za jak dlouho budete své peníze zase potřebovat), vztah k riziku apod. Pokud chcete investovat na méně než několik let a nemáte příliš rád riziko, pak vhodná doba na investování do akcií pro Vás nebude nikdy. Pokud naopak jste ochoten investovat dlouhodobě a riziko Vám nevadí, pak se zase příliš nemusíte starat o to, jestli investovat teď nebo v září, protože existuje dobrá metoda, jak ponechat tuto otázku zcela stranou – investujte pravidelně několik menších částek, tím se vyhnete riziku, že netrefíte dno současného cyklu. To se Vám totiž nejspíše stejně nepodaří, spolehlivě to neumí nikdo, ani Warren Buffet.
    Petr Hlaváč
  • 14. Otázka od MichalDobrý den, chtěl bych se zeptat na Váš názor vývoje kurzu Britske libry k EUR a CZK v období 6 měsíců až 1 roku. Děkuji

    Foto Petr Hlaváč
    Odpověď: Fundamentálně je v současnosti britská libra podhodnocená. Dále britské hospodářství se začíná docela zmáhat, a to mnohem více, než jak mu bylo prorokováno ještě před pár měsíci. Tento pátek bude zveřejněn předběžný odhad HDP za druhý kvartál, mezikvartálně se možná dočkáme stagnace. To jsou faktory, které hovoří pro posílení libry proti euru. Na druhou stranu měnová expanze Bank of England je poměrně silná, což na trhu generuje nové libry a britskou měnu to bude do budoucna naopak spíše podkopávat. Proto se domnívám, že vůči euru se britská libra bude za půl roku až rok obchodovat na nezměněných úrovních. Co se týká kurzu oproti české koruně, pak vzhledem k tomu, že předpokládám mírné posilování koruny vůči euru, tak se z křížového pravidla dá dovodit, že předpokládám i mírnou apreciaci naší měny vůči britské libře.
    Petr Hlaváč
  • 15. Otázka od Tomáš SyrovýKdyž se zamyslíme, jak státy sekají dluhy (http://www.brillig.com/debt_clock/history.gif) je hodně otázek: (1) Kdo všechny ty dluhy zaplatí?, (2) Jak se to dotkne úspor v penzijních fondech denominovaných ve státních dluhopisech?, (3) Není finanční systém fundamentálně špatný? - Pokud ano proč? Pokud ne, proč? Díky za odpovědi.

    Foto Petr Hlaváč
    Odpověď: Dluhy zaplatí daňoví poplatníci, tedy ti, co budou ještě živí. Zvýšená emise státních dluhopisů bude tlačit na pokles jejich cen, což se penzijních fondů může samozřejmě dotknout, pokud nebudou včas reagovat nebo pokud jim to neumožní regulace. Systém, kde si stát půjčuje z jedné kapsy občanů, přičemž zároveň jim bere z druhé kapsy peníze na daních (připomínám, že zohledníme-li vše, co lze považovat za daň, pak je celková daňová sazba vyšší než 50%), aby měl na zaplacení pozdějších úroků pro první kapsu, je absurdní. Finanční systém má i další problémy jako frakční bankovní rezervy a neustálou měnovou expanzi centrálních bank.
    Petr Hlaváč
  • 16. Otázka od xiluoduVelice seriozní propočty ukazují, že roku 2018 bude HDP dle kurzů Číny větší, jak HDP USA. Bude praktické za této situace držet i nadále USD jako světovou rezervní měnu ???

    Foto Petr Hlaváč
    Odpověď: Výpočty, které uvádíte, nepovažuji za seriózní. Nominální HDP za rok 2008 v případě Číny byl zhruba 4 bilióny dolarů, v případě USA zhruba 14 biliónů. Jestliže by se v USA do roku 2018 nominální HDP nezměnil, musel by v Číně růst v průměru ročně zhruba tempem 15%, aby Čína USA do roku 2018 alespoň dohnala. To považuji za nereálné. Připusťme však, že by se to Číně povedlo. Neznamenalo by to však automaticky stejnou likviditu juanu jako dolaru. A likvidita dolaru je právě určujícím faktorem, který způsobuje, že většina devizových rezerv je a bude v americké měně.
    Petr Hlaváč
  • 17. Otázka od xiluoduDošlo skutečně ve čtvrtek 18.září 2008 v USA k tzv. "RUNU NA BANKU" ?? Prý nastal po pádu Lehman Brothers a Merill Lynch - 15. září a zestátnění pojišťovny AIG - 17. září. Kolem 11.00 N.Y.Time prý běžely výběry hotovosti z US bank takovým tempem, že do odpoledne by bylo vybráno 5 500 miliard USD a USA by se tak toho dne ekonomicky zcela zhroutily. V naprosto zoufalé situaci této supervelmoci "zabrala" až garance všech vkladů v bankách do 250 000 USD ! Může mít dolar za takovéto situace ještě vůbec nějakou "autoritu" ??A co říkáte kolísání kurzu USA loni mezi 1,60 a 1,22 k Euru ??? - taková volalitida poškozuje všechny obchodníky ! Rezervní měna by se jí určitě měla dokázat vystříhat !

    Foto Petr Hlaváč
    Odpověď: Máte pravdu, v září minulého roku skutečně obrovské množství klientů amerických bank vybíralo své prostředky. Přesné číslo ovšem neznám a myslím, že je téměř nemožné ho zjistit. Jak vidíte, tak dolar stále „autoritu“ má, nezaznamenal jsem nějaký velký posun v tom, v jakém množství ho drží centrální banky ve svých devizových rezervách. Volatilita dolaru v minulém roce byla zvýšená, nicméně dnes již není problém se proti kurzovému riziku zajistit termínovými obchody. Nevidím to proto jako zásadní překážku pro pokračování hegemonie dolaru.
    Petr Hlaváč
  • 18. Otázka od xiluoduV prosinci 1989 se japonský akciový trh NIKKEI dostal na 39 700 bodů. Od té doby se už této hodnotě ani nepřiblížil !! Dnes má kolem 9 000 bodů a to uplynulo už 20 let !! Nepopírá to všechny známé poučky o nutně trvalém růstu akciových trhů ??? 20 let je 20 let !! To člověk vyroste z dítěte i vystuduje ! Nepostihne nyní stejná situace i trhy v USA ?? Stagnace, deflace, kolísání, mizérie na pokračování jako v Japonsku ?? Já myslím, že asi ano ! Když se to mohlo přihodit druhé největší ekonomce světa, tak proč ne první ekonomice ???

    Foto Petr Hlaváč
    Odpověď: Ano, index Nikkei 225 má dnes skutečně méně než čtvrtinovou hodnotu než před 20 lety. Poučku o trvalém růstu akciových trhů je třeba brát s rezervou a to pro velmi dlouhé období. Kdybyste se např. díval nazpět ne 20 let, ale let 30, pak byste zjistil, že index Nikkei vzrostl, ačkoliv výnos by to byl mizerný. Ponaučení z toho je, že je třeba diverzifikovat i mezinárodně a mezi různými investičními instrumenty. V tom případě byste tak extrémní příklady nenašel. Domnívám se, že hlavním problémem USA byla a je permanentní peněžní expanze FEDu, která způsobila neudržitelné investice a spotřebu, které by správně měly být odbourány. Díky pokračování v emisi peněz ovšem FED problém jen odsunul do budoucna, kdy bude možná ještě větší. Otázka je, kdy se tak stane. Možná za dva roky, možná za pět let. Krátkodobě si myslím, že USA se vzpamatují, dlouhodobě se však mohou potýkat s vážnými problémy. S tak výrazným propadem indexu DJIA jako v případě Nikkei ale nepočítám ani v dlouhém období.
    Petr Hlaváč
  • 19. Otázka od KurtDobrý den , někde psali , že Čína má enormní zásoby dolarů může to nějak ohrozit dolar jako měnu č. 1 ?

    Foto Petr Hlaváč
    Odpověď: Čínské devizové rezervy jsou ve výši přes 2100 miliard dolarů, z toho asi dvě třetiny má Čína v amerických dolarech. Americkou měnu to může spíše podpořit, protože Čína by prodejem svých dolarových rezerv mohla spustit výraznou depreciaci americké měny, která by se jí nemusela vyplatit.
    Petr Hlaváč
  • 20. Otázka od lubomir.reich@seznam.czJAKTO ŽE KORUNA POSILUJE VUČI EURU KDYŽ NAŠE HOSPODAŘSTVÍ PADÁ NA HUBU.JEDNÁ SE JEN OSPEKULATIVNÍ POSILOVANÍ KORUNY.

    Foto Petr Hlaváč
    Odpověď: Viz odpověď na otázku 10.
    Petr Hlaváč
  • 21. Otázka od PetrCo si myslíte o novém portálu FXstreet.cz o FOREX tradingu ?

    Foto Petr Hlaváč
    Odpověď: S těmito stránkami nemám bohužel žádné zkušenosti. Využívám např. www.forexfactory.com.
    Petr Hlaváč
Děkujeme za vaše dotazy a těšíme se na další online diskuze.
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.