Nový internetový projekt v ČR „SWbazar.cz“ – bazar s použitými licencemi - Online chat

Foto - JUDr. Lukáš Jansa
Logo SWbazar JUDr. Lukáš Jansa

Právník specializující se na softwarové právo, který je spoluautorem odborné publikace "Softwarové právo" vydané v roce 2011 vydavatelstvím Computer Press. Publikoval více než 120 odborných článků z oblasti práva IT v odborných časopisech (zejména v IT systems) a na stránkách www.pravoit.cz, působil jako externí vyučující obchodního práva na právnické fakultě UP v Olomouci, inicioval vznik předmětu "Právo informačních technologií" na právnické fakultě UP v Olomouci, přednáší na konferencích a odborných seminářích problematiku licencí, tvorby a implementace softwaru a Cloud Computingu.
V roce 2012 vydal Evropský soudní dvůr rozhodnutí, kterým umožnil prodej "použitého" SW (licencí). Současně prohlásil, že ustanovení licenčních podmínek, které zakazují prodej licencí, je neplatné.
SWbazar.cz umožňuje prodej již nepoužívaných licencí, a to jak pro podnikatele, tak pro domácnosti a uživatele počítačových her. Jedná se zejména o licence na operační systémy (MS Windows, Linux), kancelářský SW (např. MS office), Antivirové programy a firewally (např. Avast, Eset, Symantec, AVG), databáze (např. Microsoft, Oracle, Sybase), podnikové systémy ERP, CRM a jiné (např. Abra, Helios, Microsoft, Oracle, SAP), účetní programy (např. Pohoda, Money), CAD systémy a grafické programy (např. Adobe, Corel, Pinnacle), OEM verze programů s hardwarem, počítačové hry a výukové programy.
SWbazar chce firmám umožnit získat finanční prostředky z prodeje nepotřebných licencí, které by pak firmy mohly využít na nákup nových licencí od výrobců softwaru. Snahou SWbazaru je také legalizovat licenční prostředí a snížit míru softwarového pirátství tím, že uživatelé budou mít možnost si za podstatně nižší ceny koupit staré legální licence.

Téma chatu: Nový internetový projekt v ČR "SWbazar.cz" – bazar s použitými licencemi.

Zadávání otázek

Zadávání otázek skončilo 17.10.2013 14:30.
 • 1. Otázka od jeronymZdravim, prekvapila me vase nabidka, ale uznavam, ze to muze byt velmi atraktivni nakoupit SW levneji. Mate predstavu o tom, jak se dari podobnym sluzbam v zahranici?

  Foto JUDr. Lukáš Jansa
  Odpověď: Děkuji za ocenění nabídky a věříme, že spousta firem, domácností nebo hráčů počítačových her využije naší možnosti si za zlomek ceny nových licencí pořídit software, který jim zcela postačuje. Nemám představu, jak se daří podobným službám v zahraničí. Rozsudek Evropského soudního dvora, z něhož tento nápad SWbazaru vznikl je poměrně nový.
  JUDr. Lukáš Jansa
 • 2. Otázka od HonzaDobrý den, za kolik procent pořizovací ceny se tři až pět let staré licence SW prodávají? Má smysl si kvůli následnému prodeji licence koupit místo OEM licence plnou verzi?

  Foto JUDr. Lukáš Jansa
  Odpověď: Prodejní cenu lze pouze odhadovat, protože dosud zde neexistoval trh s použitými licencemi. Nicméně stáří licence má samozřejmě vliv na cenu a nakonec sám trh tuto cenu po určité době stanoví. Lze však odhadnout, že takto staré licence se budou prodávat za 20-40 % původní ceny. Nicméně každá licence bude svou cenu tvořit dle různých kritérií. Zejména podle poptávky, podle dostatečné funkcionality atd.
  JUDr. Lukáš Jansa
 • 3. Otázka od JarkaDobrý den, jak je to tedy s licencí pro počítačovou hru? Mám to tedy chápat tak, že jakožto zákazník jsem majitel licence? To se mi nějak nezdá.

  Foto JUDr. Lukáš Jansa
  Odpověď: Přesně tak, pokud jste si koupil licenci k počítačové hře či jinému softwaru, pak jste jejím majitelem. Ačkoliv licence znamená právo užívat dle autorského zákona, tak dle rozsudku Evropského soudního dvora se jedná v podstatě o zboží, jehož jste vlastníkem. S tímto zbožím pak můžete volně nakládat a také prodat. Ale rozumím Vám, že se Vám to nezdá, protože do vynesení rozsudku ze strany Evropského soudního dvora v tomto jasno nebylo. Je tedy jen otázkou, kdy všichni pochopí, že toto možné je. Více informací najdete na stránkách swbazaru - legálnost prodeje.
  JUDr. Lukáš Jansa
 • 4. Otázka od IT manazerDobry den.Muzu prodavat nepouzity SW ve firme? Treba Microsoft SQL server? Nase firma ma dale 200 licenci Office 2010, muzeme je nabidnout k prodeji?Dekuji.KB

  Foto JUDr. Lukáš Jansa
  Odpověď: Určitě můžete prodávat nepoužívané firemní licence. K těmto licencím daňové doklady každá firma eviduje, což je dokladem o legálnosti licencí. Licence typu Microsoft SQL na SWbazaru můžete nabídnout k prodeji. Jsme schopni Vám i sdělit jakou lze očekávat cenu, jelikož cena komodity použitých licencí zatím zde neexistuje. Stejně tak můžete prodat stovky licencí MS Office, které už nevyužíváte a tím získat volné finanční prostředky.
  JUDr. Lukáš Jansa
 • 5. Otázka od BrunoZajimavy napad, zatim ale vsude vidim (0) nevyplneno. Chystate se web rozsirit take o Slovenskou verzi?

  Foto JUDr. Lukáš Jansa
  Odpověď: Děkuji za ocenění zajímavého nápadu. Stránky jsme spustili teprve v pondělí 14.10. a pomalu se začínají licence na prodej objevovat. Nepředpokládali jsme, že za týden budeme prodávat tisíce licencí. Zatím této možnosti legálního prodeje moc lidí nevěří, takže je na nás, abychom je přesvědčili o tom, že takto na SWbazaru mohou zpeněžit to, co mají doma a o čem si celé roky mysleli, že nemohou prodat. Jsme na úplném začátku. Expanzi na Slovensko připravujeme s novou verzí aplikace a designu, takže v dohledné době otevřeme i trh s použitými licencemi na Slovensku.
  JUDr. Lukáš Jansa
 • 6. Otázka od radekpdobrý den, myslíte že je řešením kupovat licence třebas i 5let staré? No nevím, snad u některého sw je to reálné ale třebas OS ? to by bylo něco jiného.. :)

  Foto JUDr. Lukáš Jansa
  Odpověď: Domnívám se, že 5 let staré licence budou podstatně levnější než nové licence. Navíc ne každý si může dovolit koupit nové licence a ne každý využívá všech funkcí nového softwaru. Pro ty, kteří mají obavy z toho, že mají pirátský software a hrozí jim trestní stíhání, tak toto může být cesta k jeho legalizaci. Pro začínající podnikatele může být zakoupení potřebných licencí např. za 20% hodnoty nových velkou pomocí.
  JUDr. Lukáš Jansa
 • 7. Otázka od TomasDobrý den, pokud bych na SWBazaru koupil použitou licenci například pro Office, jakou mám záruku že ta licence je v pořádku? Čím to budu prokazovat "berňáku" nebo BSA? A co v případě že se licenci nepodaří aktivovat? Děkuji, TK.

  Foto JUDr. Lukáš Jansa
  Odpověď: Pokud byste nakoupil použitou licenci např. MS office, pak dokladem legálnosti je doklad o nabytí (např. faktura, dodací list) nebo licenční smlouva. Jinak ne vždy je potřeba aktivovat licenci u výrobce softwaru. Pokud ano, pak musí výrobce aktivaci povolit. V opačném případě SWbazar je připraven tuto aktivaci vymáhat.
  JUDr. Lukáš Jansa
 • 8. Otázka od AntonínJe možné na SW bazaru nakupovat/prodávat i OEM či jinak vázané licence, nebo lze obchodovat pouze s plnými licencemi software?

  Foto JUDr. Lukáš Jansa
  Odpověď: OEM verze lze prodávat či nakupovat pouze s hardwarem, ke kterému patří. Takže určitě lze prodávat OEM verze, ale nikoliv samostatně.
  JUDr. Lukáš Jansa
 • 9. Otázka od PetrDíval jsem se na váš web. To je opravdu nový projket? Připadá mi minimálně po stránce vzhledu hodně zastaralý. V čem bude váš server lepší, než už zavedené bazarové weby se samostatnou kategorií na prodej software?

  Foto JUDr. Lukáš Jansa
  Odpověď: Je to nový projekt. Bohužel původní dodavatel aplikace neuměl nabídnout a přizpůsobit našim představám vzhled a projekt bylo nutné spustit co nejdříve. Nicméně v nejbližší době bude spuštěna zcela nová uživatelsky přívětivější a designově zcela atraktivnější aplikace. Náš server se bude výlučně portálem určeným pro prodej licencí. Nechceme vedle licencí prodávat auta, oblečení a cokoliv jiného. Chceme navíc poskytovat poradenství spojené s prodejem licencí, ať už právní, kdy nabízíme smlouvy o převodu licencí, nebo odborné. Každý má možnost se tak dotázat na to, který software může prodat nebo koupit. Jsme připraveni poskytnout doplňkové služby jako je softwarový audit ve firmách atd. Těch odlišností od běžného bazarového portálu bude celá řada. Chceme být víc než pouze nabídkovým a poptávkovým portálem.
  JUDr. Lukáš Jansa
 • 10. Otázka od PMDobrý den, co v případě že k software nemám nosič, ale pouze product key (nejedná se o OEM verzi)? Postačí, abych kupujícímu nabídl pouze product key k zaslání s tím, že si program stáhne samostatně ze stránek poskytovatele?

  Foto JUDr. Lukáš Jansa
  Odpověď: Podmínkou pro prodej licencí není mít k dispozici nosič, na kterém je software umístěn. Důležité je, abyste měl doklad o legálnosti nabytí licence, např. fakturu nebo kupní či licenční smlouvu. Pak kupujícímu poskytnete product key a ten si může stáhnout software přímo od výrobce nebo prodejce.
  JUDr. Lukáš Jansa
 • 11. Otázka od Michal OstravaJaké reakce očekávate od výrobců a prodejců softwaru? Nehrozí při tomto přeprodeji sankce?

  Foto JUDr. Lukáš Jansa
  Odpověď: Reakce od výrobců nebo vendorů určitě přijdou. Pokud to budou žaloby, pak jsem jako právník připraven se úspěšně bránit. Nicméně rádi bychom v tomto směru hledali spolupráci ať už v podobě jejich možnosti prodávat na swbazaru nové licence nebo například umožnit výrobcům, aby poskytli přímo na našich stránkách možnost upgradu na vyšší verzi, pokud si kdokoliv zakoupí starší licence.
  JUDr. Lukáš Jansa
 • 12. Otázka od Kamil P.Dobrý den, měl bych dotazů více a předem děkuji za odpovědi.1.Který software můžu prodávat na softwarovém bazaru?2.Který naopak prodávat nelze?3.Má uživatel nárok na podporu, pokud nakoupí SW?4.Jakou ochranu má uživatel, kdyby byl přece jenom výrobcem SW právně napaden, že porušil licenční podmínky, které, jak říkáte, dnes neplatí.Děkuji.Kamil P.

  Foto JUDr. Lukáš Jansa
  Odpověď: Děkuji za dotazy. K prvnímu: Těch typů softwaru je dlouhá řada: Jen namátkově, antivirové programy, grafické programy, autocady, kancelářské programy typu MS office, operační programy jako je MS Windows, elektronické knihy, počítačové hry, ale zejména pak firemní software, jako např. systémy ERP, CRM, databázové systémy, systémy pro zálohování a obnovu dat, serverové operační systémy atd. Ke druhému dotazu: Určitě nelze prodávat části multilicencí, tu můžete prodat pouze jako celek, OEM bez souvisejícího HW, stejně tak cloudové licence nebo programy postavené a implementované na klíč, pokud to není dovoleno licenčními podmínkami. Třetí dotaz: Uživatel má nárok na podporu, pokud licence zahrnuje podporu nebo pokud ji nabízí výrobce veřejně k zakoupení. Výrobce nesmí diskriminovat kohokoliv, kdo by si zakoupil na SWbazaru starší licence tím, že by jemu odmítl podporu poskytnout a jiným umožnil. Ke čtvrtému dotazu: Za prvé, pokud by výrobce napadl uživatele za to, že prodal nebo si koupil na SWbazaru licence, pak my jako SWbazar jsme připraveni právně zastupovat jakéhokoliv uživatele. Za druhé výrobce bude hradit nemalé náklady řízení, jelikož 100% bude neúspěšný ve sporu, protože SWbazar se pohybuje v rámci mantinelů daných závazným rozsudkem Evropského soudního dvora. Za třetí bychom okamžitě takovou kauzu medializovali s tím, že medializace by měla negativní dopad na výrobce, který v podstatě by podal žalobu na vlastního zákazníka, který legálně zakoupil jeho licenci. A za čtvrté bychom jako SWbazar iniciovali u Evropské komise kroky k prošetření protiprávního postupu výrobce za účelem udělení pokuty, která může dosáhnout 10% ročního obratu výrobce.
  JUDr. Lukáš Jansa
 • 13. Otázka od Mirka P.Dobrý den, pokud budu teda prodávat použitý software na SW bazaru a velká korporace najde skulinku v rozhodnutí Evropského soudního dvoru a bude mne žalovat za porušování licenčních podmínek, ke kterým jsem se zavázala při nákupu softwaru. Postará se o mě SW bazar?

  Foto JUDr. Lukáš Jansa
  Odpověď: Děkuji za dotaz. Rozsudek ESD jasně říká, co a jak lze prodávat. Pokud by Vás výrobce SW žaloval, pak SWbazar bude samozřejmě uživatele zastupovat, a to velmi rádi. V podstatě takový rozsudek bude jen dalším precedentem a budeme za něj vděčni. Jak jsem již shora uvedl, existují 4 důvody proč neočekáváme takové kroky ze strany výrobců.
  JUDr. Lukáš Jansa
 • 14. Otázka od Pavel KoutnyJak je to s prodejem her z online ulozist, jako je Steam a Origin ? Jakym zpusobem muzu prodat takovou hru ?

  Foto JUDr. Lukáš Jansa
  Odpověď: Tady je situace trošku složitější, protože jde o licence na uložištích. Každopádně lze očekávat, že v dohledné době bude soudně rozhodnuto i o možnosti prodeje těchto her. Vývoj sledujeme na soudním případu v Německu, kdy Německá federace spotřebitelských organizací (VZBV)zažalovala právě Steam za porušování klíčového rozhodnutí Evropského soudního dvora. Situace je tedy taková, že Steam brání tomuto prodeji. Dle našeho názoru protiprávně, nicméně jakmile padne i v této souvislosti zásadní rozhodnutí, pak Steam i Origin budou muset respektovat tento právní fakt a prodej umožnit. Nicméně umístit k prodeji takovou licenci na SWbazar lze.
  JUDr. Lukáš Jansa
 • 15. Otázka od AlešPokud nebudeme se zakoupeným SW spokojeni, lze i v tomto případě uplatnit právo jej do 14 dnů od převzetí vrátit?

  Foto JUDr. Lukáš Jansa
  Odpověď: odpověď má z právního pohledu několik rovin. Za prvé SWbazar jako takový neprodává přímo licence. Toto prodává uživatel a kupuje jiný uživatel. Obchod tedy probíhá výlučně mezi uživateli. Právo odstoupit od smlouvy uzavřené na dálku je možný z právního pohledu pouze pokud by se na SWbazaru prodával nový či starší software a byl prodán v neporušeném orginálním obalu. Občanský zákoník obsahuje vyjímku právě u počítačových programů. Stejně tak je podstatné, aby na jedné straně stál spotřebitel ve smyslu § 52 odst. 3 občanského zákoníku a na druhé dodavatel (podnikatel, který se živí prodejem licencí) ve smyslu § 52 odst. 2 občanského zákoníku. Na SWbazaru však bude spíše probíhat obchod mimo tuto zákonnou definici, kdy se bude prodávat opravdu již použitý software.
  JUDr. Lukáš Jansa
 • 16. Otázka od JanJakým způsobem se ověřuje, nebo jak je zajištěno, že SW nabízený na SWbazaru je opravdu legální, (například, že se nejedná o nelegální rozmnoženiny)?

  Foto JUDr. Lukáš Jansa
  Odpověď: Každý uživatel, který prodává SW na SWbazaru si musí být vědom, že pokud by na portál umístil nelegální SW, pak se může dopustit trestného činu. SWbazar samozřejmě na základě oznámení o této skutečnosti učiní všechny potřebné kroky k blokaci a bude spolupracovat při odhalení trestné činnosti. Je to stejný případ jako se může na jiných bazarových portálech objevovat zboží, které je padělkem nebo kradené. Nicméně to podstatné spočívá v tom, že prodávající by měl kupujícímu vždy legálnost nabytí SW prokázat, a to zejména dokladem o nabytí jako je faktura či jiný doklad. Je tedy na kupujícím dřív než koupí SWna SWbazaru, aby si takový doklad vyžádal.
  JUDr. Lukáš Jansa
 • 17. Otázka od LukášMám kamenný obchod s novýma hrama, prodávám tam i použité hry na CD v komisi, samozřejmě jen originály. Můžu je nabízet i přes váš bazar, nebo to máte zaměřeno jen na jednotlivé soukromé inzerenty?

  Foto JUDr. Lukáš Jansa
  Odpověď: Samozřejmě lze prodávat tyto hry i na SWbazaru. Jakýkoliv prodejce ať už provozující kamenný obchod nebo eshop může na SWbazaru umístit nový i starší software. SWbazar není zaměřen pouze na soukromé inzerenty.
  JUDr. Lukáš Jansa
 • 18. Otázka od IT specilast - PrahaDobrý den, naše společnost užívá CRM software, který vyžaduje speciálně vygenerovaný klíč závislý na hardware serveru, kde je serverová část systému instalována. Tento klíč nám byl vygenerovaný dodavatelem. Chtěli bychom současný CRM nahradit řešením v cloudu. Prosím Vás, v případě prodeje stávajícího CRM, má povinnost dodavatel CRM vygenerovat licenční klíč i novému majiteli dle jeho hardware? Děkuji za odpověď.

  Foto JUDr. Lukáš Jansa
  Odpověď: Děkuji za dotaz. Ano v případě, že se rozhodnete prodat CRM software, jehož užívání je podmíněno licenčním klíčem generovaným výrobcem softwaru, pak při prodeji licencí je povinen výrobce softwaru novému majiteli tento klíš vygenerovat. V opačném případě by porušil právo EU se všemi možnými sankcemi jak bylo uvedeno v otázce č. 12 - prohraný spor s uživatelem sankce pro porušení práva EU ze strany Evropské komise ve výši až 10 % ročního obratu, negativní mediální ohlas, náhrada škody atd.
  JUDr. Lukáš Jansa
 • 19. Otázka od Kamil OstravaDobrý den, mám zakoupených několik PC her, ke kterým mám uložena CD, ale nikoliv původní obaly. Prosím Vás, mohu tato CD prodat? Děkuji.

  Foto JUDr. Lukáš Jansa
  Odpověď: Jakékoliv licence i k počítačovým hrám je možné prodávat i na nepůvodních nosičích. Je však nutné, abyste měl doklad o legálním pořízení těchto her. Pokud byste prodával nelegální kopie, pak se dopustíte trestného činu. Nicméně je možné prodávat i licence stažené online a následně umístěné na vlastní CD nebo DVD. Po prodeji počítačových her jste povinen je odinstalovat ze svého počítače, jinak by opět jste se dopustil softwarového pirátství.
  JUDr. Lukáš Jansa
Děkujeme za vaše dotazy a těšíme se na další online diskuze.


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů