Research (Proinvestory.cz)
Investice  |  11.03.2014 12:52:40

Hrozba deflace v EU nepolevuje

Počátkem týdne vydal Eurostat aktualizované měření inflace v eurozóně. Roční změna cen na úrovni 0,8 % je extrémně nízká hodnota a pod psychologickou hranicí 1 % se pohybuje již od října minulého roku. Inflace v eurozóně je dokonce aktuálně nižší než v Japonsku, a tak mezi investory roste přesvědčení, že eurozóna reálně balancuje nad propastí deflace.

Inflace v eurozóně se pohybuje extrémně nízko a hraničí s deflací

Počátkem týdne vydal Eurostat aktualizované měření inflace v Eurozóně. Roční změna cen na úrovni 0,8 % je extrémně nízká hodnota a pod psychologickou hranicí 1 % se pohybuje již od října minulého roku. Inflace v eurozóně je dokonce aktuálně nižší než v Japonsku, a tak mezi investory roste přesvědčení, že eurozóna reálně balancuje nad propastí deflace.

Viz graf 

K velmi slabým inflačním tlakům vede v první řadě silné euro, které se pohybuje na dvouletých maximech. Jedním z důvodů pro růst eura je rozdíl v úrokových sazbách mezi USA a eurozónou. Evropské banky kontinuálně splácejí mimořádnou pomoc LTRO, kterou dříve obdržely od ECB, a snižují tak množství dostupných peněz na mezibankovním trhu. Méně volných peněz pak zvyšuje efektivní úrokové míry. Zatímco v USA stále centrální banka pumpuje do systému 65 miliard nových dolarů měsíčně, v Evropě dochází naopak ke stahování peněz – krátkodobá úroková míra EONIA se za poslední tři měsíce vyšplhala z 0,08 % na 0,16 %. ECB tedy dovolila při padající inflaci nelogické utažení měnové politiky.

Dalším faktorem nízkého růstu cen je slabá domácí poptávka, která je zapříčiněna nízkým růstem mezd a také procesem oddlužování. Domácnosti i firmy stále preferují splácení starých dluhů, což signalizuje, že reálné úrokové míry jsou pro mnoho zemí nastaveny příliš vysoko. Růst úvěrů je přitom typický předpis pro zvýšení poptávky v ekonomikách, které čelí pomalejšímu růstu platů. Mzdy i přes postupné oživení evropských ekonomik stále stagnují, neboť extrémní přebytek volných pracovních sil vede k nízkým tlakům na zaměstnavatele, aby zvyšovaly platy. A jak se ukázalo v posledních dvou dekádách v Japonsku, strukturální změny ve mzdách mají hluboké deflační tlaky do ekonomiky a později je velmi těžké je vymýtit.

Cesta k evropskému QE otevřena

ECB se v minulosti vyjádřila, že pokud deflační hrozba přetrvá, bude velmi rázně jednat. Centrální banka má výběr nyní z několika možností. Další snížení úrokových sazeb z 0,25 % na 0,10 %, nastolení záporných depozitních sazeb či ukončení sterilizace nákupu vládních dluhopisů, a tedy efektivního zavedení programu tisku peněz – QE. ECB byla prozatím nečinná a pouze přihlížela kontinuálnímu kolapsu v inflaci a propadu nových půjček, to vše za současného růstu nezaměstnanosti a rekordně rostoucích špatných úvěrů na periferii eurozóny. Pokud by jestřábi v ECB dál pokračovali v odmítání uvolněnější měnové politiky, dočkáme se brzy naprostého kolapsu v inflačních očekáváních. V takovém případě se deflace zabuduje do chování spotřebitelů a na jakoukoliv akci bude příliš pozdě.

Dostáváme však pozitivní signály o změně smýšlení na klíčových rozhodovacích postech, neboť v pondělí německá Bundesbanka prohlásila, že je otevřena otázce ukončení sterilizace měnových operací. To v praxi znamená, že ECB může kupovat z trhu vládní dluhopisy a nemusí peníze dodané do trhu zpátky vysát a blokovat. Prohlášení Bundesbanky tedy naznačuje, že budoucí kroky ECB povedou právě cestou zavedení QE, což by mělo pevně ukotvit sazby peněžního trhu blízko nuly a dále uvolnit měnovou politiku.

Bude QE efektivní?

Myslíme si, že QE bude v Evropě méně efektivní než v USA, přesto svoji významnou roli sehraje. Klíčový kanál vidíme skrze slabší měnu a následně silnější exporty. Evropská ekonomika není totiž tolik citlivá na změnu ve výnosové křivce jako USA, kde dluhopisový trh i sekuritizace jsou mnohem více rozvinuty. V Evropě hrají klíčovou roli ve financování stále banky a ty budou rozhodovat o tom, zda levnější peníze do ekonomiky pustí. Pokud by ECB chtěla skutečně rozhýbat ekonomiku, mohla by se inspirovat u Bank of England a jejích cílených programů pro podporu úvěrování malých a středních podniků, což jsou ve finále motory ekonomického růstu.

 

 

Autoři: Jan Kaška, Jan Rohrbacher, Investiční výbor Charles Bridge Global Macro Fund

www.chbridge.com

Poučení o rizicích

Informace uvedené v této analýze (dále jen "Analýza) jsou pouze informativního a vzdělávacího charakteru a nejsou myšleny jako návrh nebo nabídka ke koupi či prodeji jakéhokoliv investičního nástroje. Rozhodnutí obchodovat s finančními instrumenty je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Hodnota finančních instrumentů v čase kolísá a návratnost investice není zaručena. Výsledky minulého období nejsou zárukou výnosů budoucích. Informace a data v Analýze mohou být čerpána z externích zdrojů. Autor neodpovídá a neručí za aktuálnost, úplnost, zákonnost, včasnost či správnost veškerých informací, dat a prohlášení.

 

Tyto zprávy pro vás vytváří server Proinvestory.cz
ve spolupráci se serverem SILVERUM.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688