Patria (Patria Finance)
Kryptoměny  |  19.06.2019 13:55:42

Wired.com o plýtvání jménem bitcoin


„Provozovatelé jediného bitcoinového dolu v Missoula County v Montaně si mysleli, že vše udělali tak, jak se má. Zařízení umístili do opuštěné budovy na kraji města, měli plán na recyklaci rozbitých počítačů a uzavřeli smlouvu s blízkou vodní elektrárnou, která jim měla dodávat obnovitelnou energii. Chtěli tedy sice provozovat energeticky náročnou těžbu digitálních peněz, ale způsobem, který by vytvářel jen málo uhlíkových emisí,“ píše portál Wired.com. Dodává však, že vše nabralo nečekaný směr, který poukazuje na hlubší problémy spojené s těžbou kryptoměn.

Na problém poukázaly místní úřady. Měl formu uhelné elektrárny, která by musela zvýšit výrobu v případě, že by těžební zařízení začalo odebírat energii z elektrárny vodní. Úřady nakonec začaly vyžadovat, aby nové kryptoměnové doly budovaly své vlastní zdroje obnovitelných energií. Wired.com pak cituje vědce Christiana Stolla z technické univerzity v Mnichově. Podle jeho názoru „je bitcoin tažen uhlím“ a tento problém by měli řešit místní regulátoři.

Odhady toho, kolik energie těžba kryptoměn spotřebuje, se značně liší. Podle jedné studie by jen těžba bitcoinu mohla zvednout globální teploty o dva stupně Celsia. Jiné analýzy ale tvrdí, že jde o přemrštěný odhad, protože těžaři stále více využívají levné obnovitelné zdroje včetně vodních. Stoll analyzoval data zveřejněná třemi čínskými výrobci těžebního hardwaru, kteří minulý rok vstoupili na akciový trh. Vědec odhaduje, že emise oxidu uhličitého související s těžbou bitcoinu dosahují asi 22 milionů tun ročně. Podobně na tom je s emisemi Jordánsko či Srí Lanka.

Christopher Bendiksen z CoinShares ovšem tvrdí, že podobné odhady podceňují roli obnovitelných zdrojů energie a skutečnost, že těžaři se často shlukují tam, kde jsou tyto zdroje nejlevnější. Klíčový bod ale v celé věci představuje Čína. Stoll tvrdí, že na jihu země jsou skutečně využívány zejména vodní elektrárny, nicméně více na severu se používá elektřina z elektráren uhelných. Vědec ale uznává, že jeho vlastní odhady neukazují, že by bitcoin byl klíčovým faktorem v procesu oteplování planety. Nicméně je podle něj důležité, aby místní úřady sledovaly, jaká energie se k jeho těžbě skutečně využívá. A připomíná, že sama Čína v dubnu navrhla zákaz těžby bitcoinu. Proč? Protože to považuje za plýtvání.

Zdroj: The Wired.com

 

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

26.10.2020Peněžní socialismus a řešení jménem bitcoin Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)



Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688