Silnější koruna zatím mnohé zboží nezlevnila, říká ekonom Sobíšek

Rozhovor

Koruna sice po ukončení intervencí České národní banky (ČNB) letos na jaře poměrně výrazně posílila, na cenách mnohého zboží z dovozu se to ovšem ještě neprojevilo. „Při silné poptávce domácností řada obchodníků se zlevňováním dovozového zboží nespěchá a raději si vylepšuje své marže,“ říká v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI.cz) hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Foto: Archiv

Od ukončení intervencí ČNB na začátku dubna posílila koruna vůči euru asi o 1,50 na současných 25,50 Kč. Myslíte, že česká měna bude ještě dále posilovat?
Koruna zřejmě ještě má nějaký prostor k posílení. Otázka je, jak velký.

A kde je podle vás hranice české koruny, kam až by mohla posilovat?
Osobně vidím úroveň 25 korun za euro jako silnou bariéru. Nemyslím si, že by se během příštího roku měl kurs systematicky pohybovat pod touto úrovní.

Co má vlastně největší vliv na posilování koruny?
Koruna posiluje kombinací tří vlivů, a to dobrých čísel z české ekonomiky, zvyšování sazeb ČNB a pohybu kursu euro – americký dolar vzhůru. Protisměrně naopak působí „překoupenost“ koruny. Aby koruna posilovala, musí zájem o ní u nových investorů převýšit přirozenou realizaci zisků dřívějšími držiteli. Toto zatím funguje.

Co by se muselo stát, aby koruna naopak opět nabrala opačný trend a vůči euru či dolaru by začala oslabovat?
Stačí, když se zadrhne něco ve výše uvedené kombinaci příznivých faktorů. Impuls ani nemusí vzejít zevnitř české ekonomiky. Stačí, když se rozšíří pochybnosti o udržitelnosti růstu v Eurozóně.

Promítla se silnější koruna do cen? Zlevnila například elektronika z dovozu nebo zahraniční dovolené?
Silnější koruna se do cen v určité míře promítá. Příkladem může být snížení cen oblečení a obuvi. Při silné poptávce domácností ale řada obchodníků se zlevňováním dovozového zboží nespěchá a raději si vylepšuje své marže.

Nebylo by v konečném důsledku lepší, kdyby ČR přijalo euro a skončilo by sledování kurzu a jeho vyvažování intervencemi ČNB?
Po mnoha letech sledování české ekonomiky jsem čím dál víc přesvědčený, že přijetí eura by jí neuškodilo, ale ani moc nepomohlo. Přijetí eura vidím jako odpověď na politickou otázku, zda chceme v Evropě hrát roli jádrové nebo periferní země.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Týden ve znamení předstihových indikátorů

Ve světě bylo klíčovou událostí týdne zveřejnění amerického hrubého domácího produktu (HDP) za první kvartál letošního roku. Ten vzrostl v mezičtvrtletním anualizovaném vyjádření o 1,6 procenta, zatímco trh očekával …

Konec půstu, vstříc růstu

Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.