Minulost Janečkových firem na těžbu lithia je spojená s Rittigem

Reportéři ČT: Od Rittiga k Janečkovi (zdroj: ČT24)

Známý bojovník proti korupci a miliardář Karel Janeček je spojován i s těžbou lithia v Krušných horách. Jeho investiční fond ovládl dvě firmy, které se o lithium zajímaly dříve než on. Reportéři ČT zjistili, že minulost obou podniků je spojená s Ivo Rittigem. S kontroverzním mužem přitom Janečkův Nadační fond proti korupci vede dlouholeté právní spory. Tématu se věnoval David Havlík.

Lithium je považováno za kov budoucnosti, používá se například při výrobě baterií pro elektromobily. V Česku jsou podle odhadů zhruba tři procenta světových zdrojů. Na oblast Horního Slavkova se zaměřila soukromá firma Sanaka Industry, která tam chce začít těžit.

Od roku 2013 patří společnost Sanaka investorům kolem miliardáře Karla Janečka, který založil Nadační fond proti korupci. Propaguje průhlednou politiku a veřejné zakázky. Podrobné zkoumání jeho investic do lithia ale ukazuje přinejmenším zvláštní věci. 

Firmu, která se teď jmenuje Sanaka Industry, založila obchodní společnost Akmes v roce 2006. Jednal za ni právník Peter Kmeť. Ten je známý z kauz lobbisty Ivo Rittiga, figuruje v takzvané solární kauze kolem firmy Amun Re, ale také v takzvané jízdenkové aféře čili tunelování pražského dopravního podniku, kterou se zabýval i Janečkův protikorupční fond.

Peter Kmeť ani Ivo Rittig se k minulosti Sanaky nevyjádřili, za Karla Janečka reagoval mediální zástupce finanční skupiny RSJ Martin Frýdl. „Společnost Sanaka Industry založil Peter Kmeť, který byl v roce 2006 standardním právníkem, a zakládání firem pro klienty (kterých měl vedle pana Rittiga určitě celou řadu) byla pravděpodobně běžná služba,“ uvedl Frýdl.

Podle analytika Transparency International Milana Eibla je tak ale Janečkův nadační fond v tuto chvíli trochu diskreditován. „Naprosto zbytečně tím, že existují tyto skutečnosti, které navazují byznys Karla Janečka na jeho protikorupční ražení, snižují věrohodnost jakýchkoliv akcí, které provedl Nadační fond proti korupci,“ řekl Eibl.

Zmíněná jízdenková kauza předminulý týden vyústila v obžalobu osmnácti lidí. Podle dřívějších informací jsou mezi stíhanými i Rittig s Kmetěm.

Lidé, kteří měli vyhodnocovat investiční akci v rámci povrchové těžby lithia, nebrali v potaz další aktivity Karla Janečka. Především jeho zakladatelskou pozici v rámci nadačního fondu proti korupci, a tak nevyhodnocovali reputační riziko, které představuje tato akvizice.
Milan Eibl
analytik Transparency International

„Musíme souhlasit, že tyto nepřímé souvislosti nám samozřejmě nejsou příjemné. Jsme nicméně přesvědčeni, že se vše vyjasní a ukáže se, že s Ivo Rittigem skupina RSJ v žádném případě nemá nic společného,“ dodal mediální zástupce RSJ Frýdl.

  • Plánovaný dobývací prostor se rozprostírá na území o velikosti 44 hektarů. Lithia je tolik, že se zde může těžit nejméně třináct let.
  • Vzácné kovy se v lesích Horního Slavkova těžily už od středověku. Důl tady byl uzavřen v roce 1991.

Proč vycouvala firma řízená Rittigovými právníky?

Sanaka ale není jedinou lithiovou investicí Janečka. Další spřízněnou firmou je Cínovecká deponie, které patří odkaliště na Cínovci. Malá osada v Krušných horách nedaleko Dubí u Teplic je jedním z vůbec největších světových nalezišť lithia. Odkaliště získala od státu v roce 2008 firma Cínovecká deponie, a to za pozoruhodně nízkou cenu 866 tisíc korun.

Zcela nová je informace, že odkaliště získala proto, že od nákupu odstoupila firma, která ve veřejné soutěži nabídla nejvíc. Odstoupivší firma se jmenuje Wilsea a řídili ji Rittigovi právníci Karolína Babáková a David Michal. Oba velmi dobře známí z reportáží o jízdenkové kauze pražského dopravního podniku.

Advokáti Karolína Babákova a David Michal stojí s Ivo Rittigem před soudem v několika kauzách. Na otázku, proč přenechali odkaliště jiné firmě, odpovídají s ironií.

Michal napsal, že „Rittig přepustil tyto cenné pozemky panu Janečkovi, aby měl z čeho financovat NFPK“. A doplnil své vyjádření o smajlík.

Za Karla Janečka reagoval mediální zástupce. „Skupině RSJ byla investice do Cínovecké deponie nabídnuta v roce 2013. S prodejem pozemku šest let předtím tedy neměla nic společného,“ uvedl Frýdl.

„Pokud si já jako investor, který participuje v protikorupčním boji, nezhodnotím, kdo stojí za investiční akcí, odkud pochází společnosti, tak v tu chvíli vytvářím špatnou pověst i toho, jak vedu svůj protikorupční boj,“ míní analytik Transparency International Eibl.

Karel Janeček sice vstoupil do lithiového byznysu až šest let po prodeji, nicméně Cínoveckou deponii vede od roku 2007 dodnes stejný manažer – Petr Šedý, který propojuje Ivo Rittiga s Karlem Janečkem. Petr Šedý jako manažer totiž vede i zmíněnou firmu Sanaka Industry, která chce těžit lithium v Horním Slavkově. Do vedení slavkovské firmy ho přímo jmenoval Rittigův blízký spolupracovník Peter Kmeť.

„Pokud se týká pana Kmetě, využili jsme, dávno před tím, než pan Kmeť začal být mediálně známou osobou, standardních služeb advokátní kanceláře. Nejsem s panem Kmetěm v žádném osobním vztahu, a dokonce jsem se s ním osobně ani nikdy neviděl,“ řekl Petr Šedý. Tvrdí, že s Rittigem nikdy nejednal a že Rittig neměl a nemá se Sanaka Industry ani Cínoveckou deponií nic společného.

  • Před sněmovními volbami vyvolalo lithium roztržku mezi politickými stranami po podpisu memoranda o hlubinné těžbě lithia s australskou firmou EMH. Kvůli kauze lithium se na mimořádné schůzi sešli i poslanci. Po devítihodinové debatě sněmovna požádala vládu, aby platnost memoranda zrušila.
  • Předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš memorandum několikrát označil za krádež spáchanou ČSSD. Sociální demokraté označovali kauzu kolem těžby lithia za vykonstruovanou a umělou a za útok vedený hnutím ANO a KSČM.