Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Poradna: Jsem těhotná, co všechno se pro mě v práci mění?

Těhotenství řadu věcí mění. Nejen v osobním životě, ale i v zaměstnání. Ať už jste ve firmě nováčkem či zkušenou pracovnicí, ať pracujete na smlouvu či na dohodu, přinášíme vám přehled o tom, jaká máte v jiném stavu práva a povinnosti.

Ochranná doba neplatí pro ženy, které mají pracovní poměr na dobu určitou. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Záleží především na tom, jaký máte pracovní poměr. 

1. Těhotenství v pracovním poměru na dobu neurčitou

Pracovní poměr na dobu neurčitou přináší pro budoucí maminky řadu výhod. Jednou z nich je institut takzvané ochranné doby, což je období, kdy je zaměstnanec z nějakého důvodu „ohrožen“. Těhotné ženy jsou v ochranné lhůtě po celou dobu těhotenství včetně času, kdy čerpají mateřskou a následně rodičovskou dovolenou. Zákon je tak až do okamžiku řádného návratu zpět do práce chrání před případným vyhazovem.

Zákon drží nad ženami ochrannou ruku navíc ještě předtím, než bylo těhotenství zjištěno. To platí i při výpovědi. „Pokud zpětně dokážete, že jste byla v době doručení výpovědi těhotná, výpověď z pracovního poměru bude neplatná,“ uvádí Ondřej Wysoglad, ředitel personální agentury Adecco ČR, a dodává, že ať už narození potomka plánujete, nebo naopak ještě vůbec netušíte, že jste „v tom“, ztráta pracovního místa vám nehrozí.

V případě, že byste ještě před zjištěním těhotenství na nátlak zaměstnavatele podepsala výpověď dohodou a následně ji chtěla vzít zpět, můžete dohodu napadnout a celou věc nechat právně ošetřit. Ohledně zákazu výpovědi v ochranné době z důvodu těhotenství však existují dvě výjimky. 

Čtěte také

„Jde o případy, kdy vám zaměstnavatel dá v ochranné době výpověď pro organizační změny. To může nastat, pokud se ruší zaměstnavatel nebo jeho část, či přemísťuje-li se zaměstnavatel či jeho část,“ uvádí Ondřej Wysoglad. V případě přemístění vám však výpověď nehrozí, pokud k němu došlo v mezích místa či míst, kde má být podle pracovní smlouvy práce vykonávána. 

Pokud se pracoviště přemístilo například pouze v rámci budov pracovního komplexu, nebude tato změna důvodem k propuštění. Při stěhování v rámci obce už ale může být rozhodující specifikace místa výkonu práce v pracovní smlouvě. 

„Pokud se zaměstnavatel bude stěhovat například z Prahy 1 na Prahu 3 a ve smlouvě bude jako místo výkonu práce uvedena obecně Praha, nebude to dostatečným důvodem pro propuštění. Jinak tomu ale může být v případě, kdy smlouva uvádí konkrétně Václavské náměstí. Pak už by stejné stěhování mohlo být důvodem k oprávněnému ukončení pracovního poměru,“ vysvětluje personalista.

2. Pracovní poměr na dobu určitou

Ochranná doba neplatí pro ženy, které mají pracovní poměr na dobu určitou. Pokud vám tedy neskončí pracovní poměr z jiných důvodů (například dohodou, okamžitým zrušením pracovního místa či výpovědí), ani se zaměstnavatelem neuzavřete dohodu o změně pracovního poměru na dobu neurčitou, spolu se smlouvou skončí také vaše práce. 

Ačkoli je těhotenství a čerpání mateřské i rodičovské dovolené dobou, kdy má zaměstnavatel při rozvázání pracovního poměru velmi svázané ruce, ani jedno neovlivní skončení pracovního poměru uplynutím doby sjednané ve smlouvě.

3. Co když jsem ve zkušební době

V případě, že jste zrovna nastoupily do nové práce a jste ve zkušební době, nejste chráněna ochrannou lhůtou a zaměstnavatel ani nemá povinnost vám oznámit důvod zrušení pracovního poměru, pokud se k němu rozhodne.

Musím jít v práci s pravdou ven?

„Neexistuje žádný zákonný předpis, který by stanovil, kdy musíte těhotenství svému zaměstnavateli oznámit. Zákon vám nicméně uděluje povinnosti ohlásit mu svůj odchod na mateřskou dovolenou, což je zpravidla 6 až 8 týdnů před plánovaným porodem,“ říká Ondřej Wysoglad. 

Doporučuje ale, aby ženy tuto pracovní překážku zaměstnavateli sdělily s dostatečným předstihem. Ideálně 2 až 3 měsíce dopředu tak, aby měl zaměstnavatel čas se připravit na nepřítomnost, případně mohl ženu přeřadit na jinou pracovní pozici, pokud například pracuje v nepřetržitém provozu nebo v provozu se zvýšeným rizikem (například v chemickém průmyslu), a těhotná nemůže nadále pracovat v původním režimu.

Změna náplně či časového harmonogramu práce

Zákon u budoucích maminek omezuje nebo úplně zakazuje celou řadu činností. Nesmí například vykonávat práci v noci, přesčas či fyzicky náročné úkony. Zákon jim nepovoluje ani práci v mrazech nebo s nebezpečnými látkami. Za takové situace je nutné ženu přeřadit na jinou práci. Stejně tak musí zaměstnavatel zajistit i změnu časového harmonogramu těhotné ženy pracující v noci, a to přeřazením na denní směny. 

Kompletní přehled zakázaných činností lze najít na webu ministerstva práce a sociálních věcí

Pokud přeřazení na jinou práci není možné, vzniká překážka na straně zaměstnavatele. Za její dobu vám náleží finanční kompenzace ve výši nejméně 60 % vašeho průměrného měsíčního výdělku. O samotném uplatnění této překážky včetně jejího zrušení pak rozhoduje zaměstnavatel.

Vstřícnější musí být zaměstnavatel také v situaci, kdy bude mít žena problém s nastavenou pracovní dobou například kvůli ranním nevolnostem. V takové situaci by jí měl umožnit práci v odpoledních směnách. Zaměstnavatel ovšem nemusí ženě vyhovět v případě, kdy její žádosti brání vážné provozní důvody.

Jak je to s návratem do práce?

Zaměstnavatel má povinnost ženám na rodičovské dovolené držet pracovní místo do tří let věku dítěte. V případě, že se zaměstnankyni narodí druhé dítě a plynule naváže z rodičovské znovu na mateřskou (a následně znovu na rodičovskou), platí stejná pravidla jako u prvního potomka. Tedy pracovní místo vám zaměstnavatel musí podržet do tří let věku dalšího dítěte.

„Pokud se do práce vrátíte hned po mateřské dovolené, tedy zhruba po 28 týdnech, máte ze zákona nárok na svou původní pozici. V případě jejího zrušení vám náleží adekvátní místo podle pracovní smlouvy,“ uvádí Ondřej Wysoglad a uvádí příklad: „Před čerpáním mateřské dovolené jste například pracovala v obchodním oddělení na sekretariátu a tato pozice byla mezitím zrušena. Tak budete odvolána na stejnou práci v jiném oddělení.“

I zde však existuje výjimka. Pokud by v době čerpání mateřské dovolené došlo k přestěhování firmy mimo místo výkonu dosavadní práce, po návratu do zaměstnání už žena nebude chráněna zákonem a zaměstnavatel by s ní mohl pracovní poměr ukončit.

V případě návratu po rodičovské dovolené sice ženy nemají nárok na své původní místo, ale měly by být zařazeny na pozice, které odpovídají druhu a náplni práce vymezené v pracovní smlouvě.

„Pokud jste před odchodem na mateřskou a rodičovskou dovolenou pracovala třeba na pozici hypoteční bankéřky a tato pozice byla mezitím zrušena, může vás zaměstnavatel zaměstnat na pozici bankéřky nebo hypoteční bankéřky na jiné pobočce. V případě přestěhování zaměstnavatele v době čerpání rodičovské dovolené platí stejná pravidla jako u mateřské dovolené,“ uvádí příklad personalista z Adecco ČR.

4. Jsem chráněna i když pracuji na dohodu?

Ochrana, ať již v otázce výpovědi, podržení pracovního místa a návratu na stejnou pozici po ukončení rodičovské dovolené, se vztahuje pouze na ženy pracující na hlavní pracovní poměr. 

Dohody o provedení práce (DPP), případně dohody o pracovní činnosti (DPČ), spadají mezi takzvané práce konané mimo pracovní poměr. Na ty se žádné ochranné lhůty ani prvky nevážou, ženy v těchto situacích tedy nejsou zákonem nijak chráněny. 

Nemají ani právo na přeřazení na jinou pozici nebo změnu výkonu práce z důvodu těhotenství. „Záleží pouze na vstřícnosti a ochotě zaměstnavatele, s nímž se nastávající maminka může na změně harmonogramu práce případně domluvit,“ říká Ondřej Wysoglad a dodává: „Ženy pracující na základě jedné z dohod již dopředu vědí, o jakou práci jde. Pakliže zjistí, že jsou těhotné a svou práci vykonávat nemohou, mají možnost kdykoliv ze zaměstnání odejít a najít si zaměstnání nové.“

Autor:
  • Nejčtenější

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Láska prochází peněženkou. Jak nastavit pravidla ve vztahu a co říkají průzkumy

11. dubna 2024

Společné bydlení znamená zpravidla i společné hospodaření. Zatímco v manželství určuje základní...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Podílové fondy jsou stále oblíbenější investicí. Experti radí, jak je dobře vybrat

17. dubna 2024

Premium Investování je důležitou součástí budování finanční stability a hraje hlavní roli v dosažení...

Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená?

17. dubna 2024

OBZP je zkratka, která v sobě skrývá osoby bez zdanitelných příjmů. Tento status se týká lidí ve...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...