Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lidé hledají nové cesty, jak investovat. Začínají půjčovat firmám

  1:00
Ekonomice se daří a lidé hledají nové cesty, jak investovat. Peníze v bankách téměř nic nenesou, investice do akcií či komodit zase vyžadují spoustu času. V poslední době získávají ve světě – a v menším měřítku i v Česku – popularitu crowdfundingové platformy. Ty umožní investovat po relativně malých částkách do rozvoje firem.
Lidé půjčili třeba na školu vaření Chefparade, která nabízí například kurz přípravy smoothies.

Lidé půjčili třeba na školu vaření Chefparade, která nabízí například kurz přípravy smoothies. | foto: Jana Černá

Kalkulačka investic

Zkuste si spočítat možné výnosy investic. Zadejte kolik chcete investovat, zvolte výši rizika a typ investice a získejte představu o výnosech.

„Jsme až překvapeni, jak rychle většina projektů získá financování,“ říká Radek Musil, šéf Fundlift, který je největší platformou tohoto druhu v Česku. Od svého spuštění loni v květnu už Fundlift pomohl 22 firmám získat na projekty dohromady téměř 125 milionů korun.

„Zatím asi nejvíc fungují projekty, které se točí kolem gastronomie. Lidé si dokážou přesně představit, do čeho investují. Je to emotivní investice,“ říká Musil. Peníze od lidí na Fundliftu získaly například vznikající projekt restaurací s grilovanými kuřaty Grils, Pivovar Zvíkov, či škola vaření Chefparade.

Jaký lze získat úrok

Lidé kromě pravidelného úrokového výnosu – který se pohybuje mezi šesti a osmi procenty ročně – totiž v těchto případech dostanou také „něco navíc“. Třeba jídlo, kurz vaření se slevou, nebo pivo zdarma.

A „něco navíc“ dostanou i firmy. Když si půjdou pro peníze do banky, těžko to viditelně „prodají“. Crowdfundingová kampaň oproti tomu přináší i marketingový rozměr. Vyjde však o něco dráž, protože firmy musí lidem nabídnout zajímavější, tedy vyšší úrok, než kolik si za úvěr naúčtuje banka.

„Tím, že je financování veřejné, vytváří se i aktivnější dialog mezi námi a lidmi, kteří nám půjčili. To vyžaduje více práce, ale dotazy investorů na náš byznysmodel zase poskytují velmi cennou zpětnou vazbu,“ dodává Boris Řezníček, ředitel sítě Regal Burger, která na Fundliftu získala 6,5 milionu korun.

Nezávislost, finanční stabilita, ale i marketing

V nejbližší době si o peníze od lidí na Fundliftu řekne například výrobce luxusních golfových vozíků Golf Geum, prodejce kokosových produktů Mladý kokos či společnost Patron Bohemia, která vyrábí kočárky pro handicapované děti.

„Financování přes Fundlift je pro nás doplněk, alternativa. Slibujeme si od něj získání větší nezávislosti na úvěrující bance a posílení finanční stability. A také propojení s marketingem, oslovení nových potenciálních zákazníků a budování širšího povědomí,“ říká Petr Kotík, šéf firmy Patron Bohemia.

Co je crowdfunding?

Alternativní způsob financování firem nebo projektů. Je založen na principu, kdy se větší počet lidí skládá zpravidla drobnějšími příspěvky na celkovou cílovou částku. Projekt obvykle finance získá jen v případě, kdy se dosáhne či překročí předem stanovená částka do určeného data. Jinak se peníze vrátí zpět. Celosvětově se tak vyberou odhadem desítky miliard dolarů ročně, v Česku jde o desítky milionů korun.

Jaké jsou typy crowdfundingu?

1. CHARITATIVNÍ
Využívají ho obvykle neziskové organizace k financování společensky prospěšných projektů. Lidé za svou „investici“ nedostanou zpět žádné peníze, investují pro svůj pocit podpořit dobrou věc (např. gofundme.com).

2. ODMĚNOVÝ
Obvykle ho používají umělecky zaměřené projekty, například začínající kapely nebo fotografové. Odměnou pro investory mohou být podepsaná cédéčka nebo různé zážitky, jako účast na zkoušce. V Česku se odměnovému crowdfundingu věnují portály Hithit.cz nebo Startovač.cz.

3. PŮJČKOVÝ
Jde o obdobu investice, nákupu dluhopisu. Lidé se stávají věřiteli firmy, za příspěvek získají dluhopis s předem danou splatností. Během této doby vyplácí firma lidem za jejich půjčku kupony (s předem stanoveným úrokem, který se pohybuje obvykle mezi 5 až 10 procenty ročně). Tyto projekty nabízí například Fundlift, Fingood či Zonky.

4. PODÍLOVÝ
Lidé si za svůj příspěvek pořizují menší podíl ve společnosti či v projektu. Je to nejméně obvyklý typ crowdfundingu, je třeba počítat s vyššími částkami než u předchozích typů (nabízí ho např. Fundlift).

Pramen: Fundlift, Fingood

Podnik bude na Fundliftu upisovat dluhopisy za pět milionů, které chce využít na probíhající vývoj nového multifunkčního kočárku pro postižené děti, na němž spolupracuje s ČVUT. Tato částka se v případě velkého zájmu investorů může zvýšit až o 70 procent.

Pokud by se naopak nepodařilo částku vybrat, použije firma bankovní úvěr a vlastní zdroje. „Ale investice přes Fundlift nám umožní rychlejší realizaci projektu,“ dodává Kotík.

Podle Musila je nyní průměrný objem emise 5,5 milionu korun, postupně by se ale Fundlift chtěl dostat přes deset milionů. Průměrná výše investice dosahuje 35 tisíc korun. Na druhé tuzemské platformě Fingood se průměrná výše emise pohybuje kolem 1,5 milionu. Provozovatelé portálů shodně říkají, že pečlivě vybírají projekty, které do nabídky zařadí. Podle Musila odmítnou více než devět z deseti zájemců, kteří by si prostřednictvím portálu chtěli půjčit peníze.

„Až na výjimky, kdy šlo o opravdu ojedinělý začínající projekt, zařazujeme pouze fungující společnosti, jejichž produkt je na trhu a které mají platící zákazníky,“ říká Musil.

Pokud by projekt nedosáhl na předem stanovenou cílovou částku, financování nezíská a lidem se vrátí peníze zpět. A kdyby se to stávalo příliš často, platforma na půjčování peněz by přišla o dobrou reputaci. To pochopitelně platí i pro případ, že by firma, do níž lidé investovali, zkrachovala. V takovém případě by lidé své peníze získali zpět jen s obtížemi nebo vůbec.

Jinde jsou proto při výběru ještě přísnější. „K prověřování firem přistupujeme velmi konzervativně. Každá společnost projde podrobným hodnocením rizik a je dále průběžně sledována. Dostanou se k nám firmy, které doloží minimálně tříletou historii,“ říká šéf platformy Fingood David Kovalský.

Firmy, které budou potřebovat do 10 až 12 milionů korun, budou podle něj brzy brát crowdfunding jako jednu z běžných alternativ pro získání financí na rozvoj podniku. „Dá se lehce předvídat, že investorů bude dostatek. Jen v bankách na účtech a termínovaných vkladech leží lidem miliardy korun,“ dodává Kovalský.

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová vábnička pro miliardáře: ponorná superjachta jako pevnost plná luxusu

23. dubna 2024  20:16

Rakouská firma vyvíjí hračku pro super bohaté zájemce o cestování, bezpečnost a luxus. Je to 165...

K moři vyrazí víc lidí než loni. Kvůli davům Češi hledají méně okoukaná místa

25. dubna 2024

Premium Na potravinách a jiném zboží nebo na návštěvách restaurací jsou Češi ochotní šetřit, ale na...

Peníze jsou v IT nebo farmacii. V účetnictví moc nevyděláte, ukázal průzkum

25. dubna 2024

Zaměstnanci sektoru IT i mají v poslední době i kvůli umělé inteligenci hledání práce těžší. Když...

Švédsko se připravuje na válku. Investuje nejen do energetické infrastruktury

24. dubna 2024

Švédsko se připravuje na možný válečný střet s Ruskem. V současné době se zaměřuje zejména na...

Na léto jsme připraveni. Letiště Heathrow čeká nejrušnější sezonu v historii

24. dubna 2024

Největší londýnské letiště očekává letos historicky nejrušnější letní prázdninovou sezonu. Počet...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...