Nezajímá mě, jestli má někdo chatu na Kajmanech, ale jestli je schopný řídit obec, tvrdí starosta

19. září 2017

První komunální politici skončili ve funkcích kvůli povinnosti zveřejňovat své majetkové poměry, příjmy i dluhy na internetu. Novinku zavedla novela zákona o střetu zájmů. Kritici normy varují, že komunální politiku by mohly opustit i stovky lidí. „Máme i jiné kontrolní mechanismy, veřejná zasedání zastupitelstva, zápisy, audity a podobně,“ uvedl v pořadu Pro a proti starosta Velkého Oseku a výkonný ředitel Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal.

Podle Drahovzala na komunální úrovni vazba mezi občanem a voleným politikem funguje lépe než nějaká elektronická podání.

„Nový zákon zavedl povinnost, že se musím v podstatě svléknout do naha, co se týče mé majetkové podstaty, a to za situace, kdy už jsem zvolený, a před voliči jsem osvědčil svou morální a politickou kredibilitu.“


Až půjdu k volbám, nebudu příliš zkoumat, jestli funkcionář má dva domy, tři auta a chatu na Kajmanech. To mě v tu chvíli nezajímá jako to, jestli je to morální a trestně bezúhonný člověk, má za sebou nějakou práci a je schopen obec řídit. Pavel Drahovzal

Ani jako volič nepovažuje Drahovzal za nutné, aby mu starosta, zastupitel nebo člen rady oznamovali své majetkové poměry. „Tím spíš, když jsou zvoleni a průběžné oznamování nevykazovalo chyby. Nevidím důvod, proč se při vstupu do funkce svlékám do naha, když už jsem to udělal při volbách.“

Řada starostových kolegů jsou prý poctiví, ale reagují na novelu velmi negativně. „Nevidí v tomto opatření smysl a účel. Řada z nich říká, že si připadají, že jsou automaticky kriminalizováni, když vstupují do politiky s nějakým majetkem.“

„Nemám problém s tím svůj majetek uveřejnit, ale vadí mi to z principu, nevidím žádný účel,“ shrnul Pavel Drahovzal.

Předseda protikorupční organizace Oživení Martin Kameník považuje opatření za nutné a žádoucí. „Patří ke standardu v moderní demokracii, aby občané mohli hlídat majetkové poměry svých zastupitelů.“

„Je to jednoduchý preventivní krok, který umožňuje větší důvěru občanů, že to jejich starosta myslí opravdu čestně a nic neskrývá.“


Jde jen o to, jak se k novele funkcionář postaví. Toto svlékání do naha je kontrolní nástroj pro občany, aby věděli, jestli se daný funkcionář doopravdy snaží vyvarovat střetu zájmů, nebo je v nějakém rozhodování podjatý. Martin Kameník

Zákon o střetu zájmu v takovémto rozsahu funguje od roku 2007. „A nikdy nebyl předložen nějaký důkaz, že by díky tomu samospráva ve své funkci selhávala,“ připomněl předseda.

„Získat legitimitu ve volbách je něco jiného než čelit střetu zájmů ve své funkci. Všichni zvolení ve volbách mohou rozhodovat o osudech svých spoluobčanů. Střet zájmů není nemoc, ale zcela přirozený stav.“

Kameník připomněl některé jevy v českém prostředí. „Běžná realita v české komunální politice je, že řada funkcionářů na úrovni starostů nebo radních má firmy, dostávají zakázky, případně zhodnocují svůj majetek například změnou úředního plánu.“

„Občané zde dostávají další nástroj, aby kontrolovali své volené funkcionáře, nic víc, nic míň,“ konstatoval Martin Kameník.

autoři: ves , oci
Spustit audio