Pátek 19. dubna 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Spolupráce české a saské školy připravující mladé hasiče je přínosem

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček se setkal s ředitelem Střední odborné školy energetické a stavební, Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy, Chomutov, p. o. (ESOZ) a partnerské školy Landesfeuerwehr- und Katastrophenschut­zschule Sachsen. Obě školy připravují mladé profesionální hasiče a úspěšně spolupracují.

Práce profesionálních i dobrovolných hasičů si velmi vážím, denně zasahují při mnoha mimořádných událostech a na to musejí být dobře připraveni. Proto jsem rád, že v Ústeckém kraji máme odbornou školu, která se na cílenou přípravu hasičů zaměřila.

Věřím, že spolupráce a výměnné stáže studentů s partnerskou školou v Sasku, přináší oboustranný užitek,

uvedl hejtman Oldřich Bubeníček.

Podle ředitele ESOZ Jana Mareše se chomutovská škola na odborné vzdělání budoucích hasičů zaměřuje již od roku 1993 a je v tomto směru jedinou školou v České republice.

Příprava studentů probíhá v úzké součinnosti s Hasičským záchranným sborem Ústeckého kraje a užitečnost zapojení profesionálních hasičů do studia potvrdil i ředitel HZS Ústeckého kraje Roman Vyskočil.

V roce 1996 jsme se rozhodli získat mezinárodní zkušenosti s přípravou budoucích hasičů a navázali jsme nejprve vztahy s hasičskou školou v Erfurtu.

Osmdesát procent našich absolventů nachází uplatnění v krajských hasičských sborech, dvacet procent se pak stává členy hasičských sborů podniků. Například 15 členů sboru hasičů na pražském letišti pochází z naší školy,

uvedl ředitel ESOZ Jan Mareš.

Přečtěte si6 studentů oboru Strojník požární techniky v Chomutově absolvovalo odbornou stáž v Německu

René Kraus, ředitel hasičské školy Landesfeuerwehr- und Katastrophenschut­zschule Sachsen, který je současně velitelem saských profesionálních hasičů, potvrdil, jak jsou důležité vzájemné návštěvy a stáže studentů z Čech a Saska.

Absolventi těchto škol mohou po maturitě ihned nastoupit k výkonu služby. Uplatnění studentů ze saské školy je také zejména u profesionálních hasičů.

Střední odborná škola energetická a stavební, Obchodní akademie a Střední zdravotnická škola, Chomutov, p. o.

Škola připravuje na budoucí povolání příslušníky hasičských záchranných sborů od roku 1993. Jsou jedinou školou v ČR, která splňuje podmínky MŠMT a GŘ HZS ČR k uznání odborné způsobilosti pro výkon funkce hasič a hasič – strojník absolventům oboru Strojník požární techniky (RVP 39–08-M/01 Požární ochrana).

Proto nemusí absolventi, jako jediní v republice, po přijetí k HZS ČR, absolvovat nástupní odborný výcvik a kurz strojníka a mohou přímo vykonávat své povolání.

Kromě výuky a přípravy žáků ve školním prostředí nebo u HZS v Ústeckém kraji nabízí žákům možnost zahraniční stáže.

Po prvních zkušenostech v Erfurtu před osmi lety navázali velmi úzkou spolupráci se odboru školou Landesfeuerwehr- und Katastrophenschut­zschule Sachsen, která jim pro to se souhlasem saského ministerstva vnitra vytváří ty nejlepší podmínky.

Z dotačních programů (Euroregion Krušnohoří, EREASMUS+ apod.) umí škola žákům poskytnout prostředky na ubytování a stravu, ale úhradu nákladů za kurzy nese saská hasičská škola, resp. ministerstvo vnitra Saské spolkové republiky.

Landesfeuerwehr- und Katastrophenschut­zschule Sachsen

V Hoyerswerdě působí nejvýznamnější vzdělávací instituce v oblasti vzdělávání hasičů Landesfeuerwehr- und Katastrophenschut­zschule Sachsen, ve spolkovém státu Sasko, tato zároveň patří k nejlepším v celé SRN.

S touto institucí má uzavřeno dlouholeté partnerství Střední odborná škola energetická a stavební, Obchodní akademie a Střední zdravotnická škola, Chomutov, příspěvková organizace. Partnerství spočívá ve výměnných vzdělávacích pobytech žáků.

Letošní milníky spolupráce

Dne 14. 3. 2017 proběhlo jednání zástupců Krajského úřadu Ústeckého kraje, obou škol a poradkyně Ministerstva vnitra Saska. Na jednání byl prezentován systém vzdělávání členů hasičských záchranných sborů v SRN.

Odlišností je zejména vzdělávání jejich dobrovolných členů, které je státem mnohem více monitorováno a řízeno. Zatímco profesionálních členů je ve Svobodném státu Sasko přibližně 2500, dobrovolná základna činí více než 30 tisíc členů a tvoří tak velmi významný prvek v systému.

V SRN rovněž neexistuje samostatný obor středního vzdělání na vzdělávání hasičů, toto vzdělání je pak realizováno formou určité dvouleté nástavby.

Zástupci KÚÚK se seznámili s prvky krizového řízení v SRN, právě ve vztahu k hasičským záchranným složkám a to jak v oblasti živelných pohrom, tak teroristických a jiných hrozeb.

Dne 15. 3. 2017 proběhla návštěva Katastrophenschut­zschule Sachsen. Škola disponuje moderními výcvikovými polygony, na kterých je možné simulovat téměř všechny modelové situace – od školy smyku po záchranu z budovy po výbuchu plynu či zemětřesení.

Byla prezentována praktická ukázka žáků SŠ z Chomutova, oboru Požární ochrana, ve výcvikovém polygonu se simulací požáru v bytové jednotce (3 místnosti, schodiště).

Závěrem byla zdůrazněna prospěšnost spolupráce obou škol ve vztahu ke vzdělávání budoucích hasičů v Ústeckém kraji a potřeba její udržitelnosti i do budoucna.

Sdílet