Trumpův hlavní stratég se rozpovídal o prioritách zahraniční politiky. Mnohým diplomatům spadla čelist

18.08.2017 19:00

Hlavní stratég Donalda Trumpa Steve Bannon poskytl telefonický rozhovor magazínu The American Prospect. Bannon se mimo jiné vyznal z toho, že je pro něj aktuálně klíčovým tématem ekonomická válka s Čínou.

Trumpův hlavní stratég se rozpovídal o prioritách zahraniční politiky. Mnohým diplomatům spadla čelist
Foto: Twitter DJT
Popisek: Prezident USA Donald J. Trump se svým viceprezidentem Mikem Pencem

Ještě před několika měsíci neotřesitelná pozice Bannona se začíná povážlivě otřásat. Pozvolný pád liberálními médii hojně kritizovaného zakladatele serveru Breitbart News však fakticky začal již na začátku dubna, kdy jej prezident odvolal z Národní bezpečnostní rady. Právě od této doby (podle znalců poměrů v Trumpově administrativě) Bannonův vliv postupně slábne a mnozí předpovídají, že by dokonce mohl opustit i samotný Bílý dům.

Bannon je také obviňován z toho, že se snaží zbavit všech členů Trumpovy administrativy, kteří nesouzní s jeho postoji a ohrožují jeho již tak nejistou pozici. Spoluzakladatel The American Prospect a profesor na Brandeis University's Heller School Robert Kuttner ve svém přepisu rozhovoru neskrývá překvapení, když jej Bannon sám kontaktoval a projevil zájem o rozhovor. Kuttner totiž nedávno v jednom ze svých článků o napětí ve vztazích s KLDR označil Trumpa za hlupáka.

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE.

„Myslel jsem si, že mi chce za tento text vynadat. Překvapivě mi v úvodu telefonického rozhovoru vyjádřil poklonu a konstatoval, že v tématu vztahů s Čínou jsme na jedné lodi,“ píše Kuttner. Bannon v rozhovoru připouští, že Spojené státy jsou s Čínou v hospodářské válce. „Je to naprosto jasné. Za pětadvacet či třicet let bude jeden z nás světovým hegemonem. A pokud něco nezměníme, tak my to bohužel nebudeme.“

Podle Bannona musí Spojené státy i nadále pokračovat proti Číně s uplatňováním tvrdých obchodních sankcí. „Pro mě osobně je ekonomická válka s Čínou to absolutně nejdůležitější. A mělo by být klíčové i pro celou zemi. Máme před sebou pět let, maximálně deset let, kdy dosáhneme bodu, ze kterého už nebude návratu. Měli bychom pro začátek podat stížnost podle zákona o obchodu z roku 1974 proti dumpingovým cenám oceli a hliníku.“

Zdaleka ne všichni členové Trumpovy administrativy však sdílí konfrontační styl Bannonovy „čínské politiky“. S těmi však třiašedesátiletý podnikatel a konzervativec dle svých slov nehodlá zacházet v rukavičkách. „Oni nakonec potopí sami sebe. Postarám se o to, aby byli na konkrétní místa dosazeni jestřábi. Jako je třeba Susan Thorntonová. Tohle jsou boje, které svádím každý den,“ konstatuje Bannon k tématu „vnitřních vztahů v Trumpově administrativě“. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Sežrali“ je na bojišti, teď i v obchodech. Výsměch Rusů nezná mezí

18:05 „Sežrali“ je na bojišti, teď i v obchodech. Výsměch Rusů nezná mezí

Rusko chystá výstavu v moskevském parku Patriot, kde vystaví ukořistěné ukrajinské tanky západní výr…