Vůbec nejde o to, kolik si Babiš nakradl. Martin Hekrdla o hrátkách českého Palerma

18.08.2017 12:16

Komentátor Martin Hekrdla sepsal pro web A2larm obsáhlou úvahu, v níž se pokusil ukázat, co všechno hraje ve prospěch Andreje Babiše (ANO) v kauze firmy Čapí hnízdo a v čem to budou mít policie se státními zástupci opravdu těžké, pokud budou chtít dostat Babiše za katr.

Vůbec nejde o to, kolik si Babiš nakradl. Martin Hekrdla o hrátkách českého Palerma
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Předseda hnutí ANO Andrej Babiš navštívíl Moravskoslezský kraj

Policie žádá Sněmovnu o vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Kvůli kauze Čapí hnízdo. Strážci zákona tvrdí, že Babiš organizoval dotační podvod. Martin Hekrdla ale připomíná, že bývalý vicepremiér a šéf hnutí ANO je druhým nejbohatším Čechem, takže bude schopen najmout si ty nejlepší právníky, kteří se pokusí konstrukci státních zástupců rozsápat na kousky. A může se jim to podařit.

Mohou např. tvrdit, že Babiš dal peníze dětem, aby si rozjely vlastní byznys. To není trestné. Babišova rodina to zkusila. Založila farmu s kozami a zažádala si o evropskou dotaci. Malé a střední firmy to mohly udělat. Ani to není trestné. Jenže se jim v podnikání nevedlo, ani trochu se jim nevedlo. Tak po pěti letech Andrej Babiš přispěchal a rodinnou farmu zachránil. Takhle Babiš vypadá spíš jako starostlivý člen rodiny, a ne jako lump. Bude na státních zástupcích, aby prokázali, že to bylo jinak, a Hekrdla jim tuhle práci ani trochu nezávidí. Už proto, že kauzu firmy Čapí hnízdo šetří Pavel Nevtípil, jehož pověst podle Hekrdly není bez poskvrnky.

Sám Babiš připomněl, že Nevtípila kritizoval i soud v kauze společnosti Neograph. V případě kauzy Čapí hnízdo se zdá, že Nevtípil postavil státní zástupce před hotovou věc.

„Co udělal vyšetřovatel Nevtípil dnes, kdy existuje skoro tisícihlavá ‚poreformní‘ Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ)? Postavil dozorového žalobce kauzy Čapí hnízdo Jaroslava Šarocha před hotovou věc. Ten se dozvěděl o plánech, taktice a obsahu policejní práce v dotčené kauze až ve chvíli, kdy už do Sněmovny fakticky směřovala žádost o vydání předsedy a místopředsedy ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Tato distance policie od žalobců ovšem nepřekvapuje, jestliže už loňská policejní reforma Tomáše Tuhého a Milana Chovance byla vyhlášena ze dne na den bez jakékoli konzultace se státními zástupci (a byla s nimi šmízově dolaďována až dodatečně, po rozvalu ÚOOZ a vytlačení Roberta Šlachty ze scény). Překvapený nemůže být rozhodně ten, kdo od počátku rozeznal, že v celé policejní reformě nejde o sílu protimafiánského úřadu, o níž snil Pavel Zeman na počátku své kariéry nejvyššího žalobce, nýbrž o jeho oslabení,“ píše Hekrdla.

Celý komentář naleznete zde.

Kauza navíc může ovlivnit volby, přičemž komentátor teď nemá ani tak na mysli voliče, ale spíše koaliční partnery. Politici ostatních stran budou říkat, že vstup do koalice s někým, koho prověřuje policie, je politicky smrtící.

„Ne, není vůbec vyloučeno, že na Andreje Babiše vypadne z Čapího hnízda kostlivec, který ho rozdrtí. Vtip je v tom, že o to, kolik si snad zrovna on nakradl v zemi, kde ‚všeci kradnú‘, primárně nejde. Oč tu běží, je snížit o pár procent preference ANO, přenést část aury právního státu z Babiše na staré partaje a osvědčené kmotry, řídit organizovaný zločin chytřeji, ba i jako firmu, a zabránit potrestání dosud snad nepromlčených gigatunelů. Jde o to zastrašit nejen budoucí plody i zrádce promazaného mechanismu, v němž ruka ruku myje, ale i juristické snílky ve vyšetřovnách, na zastupitelstvích i soudech. Hned budou vědět, kde je jejich místo a co musí činit,“ pokračuje Hekrdla.

Svou úvahu Hekrdla zakončuje výčtem kauz „českého Palerma“, se kterými jsme se museli vyrovnat. Začíná Klausovou privatizací, přes kauzu lehkých topných olejů, kabelek Jany Nečasové Nagyové, až po reformu policie z loňského roku. Tyto kauzy podle komentátora ukazují, že naše vlastní Palermo bude pokračovat, buď s Babišem, nebo bez něj.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …