Patria (Patria Finance)
Investice  |  27.07.2017 09:27:37

Rozbřesk: Eurodolar pokořil po Fedu důležitou rezistenci nad 1,17 a mašíruje na sever, ECB může přece jen zvyklat odhodlání ČNB zvyšovat sazby

Jen kosmeticky a zcela v souladu s očekáváním upravilo vedení americké centrální banky svůj názor na ekonomiku. Z drobných korekcí nicméně vyplývají dvě důležité informace. Další restriktivní krok v podobě vyfukování bilance Fedu, alias kvantitativního utahování, má přijít relativně brzo. Centrální bankéře také stále zajímá, proč inflace zůstává viditelně pod 2% cílem.

Začněme bilancí Fedu a tím, jak daleko je “relativně brzo”. V terminologii Fedu “relativně brzo” značí vcelku jednoznačně příští zasedání, které proběhne 20. září. Po zasedání FOMC bude je naplánována tisková konference, takže šéfka Fedu bude mít prostor další restrikci snáze (do)vysvětlit. Nenastane-li do té doby v americké a potažmo globální ekonomice nějaká neočekávaná mela, tak se Fed v průběhu posledního čtvrtletí roku postupně začne zbavovat nakoupených dluhopisů a to tak, že jeho bilance by se měla scvrkávat o 10 miliard dolarů měsíčně.

Přejděme k nízké inflaci, což je bod, který, zdá se, americké centrální bankéře evidentně začíná znervózňovat. Po pravdě je ale třeba přiznat, že těch několik zmínek na adresu inflace, které se ve včerejším komentáři objevily, se téměř neliší od toho, co jsme si od Fedu mohli přečíst v červnu. Každopádně americká inflační data budou v následujících měsících sledována možná bedlivěji než jindy. K tomu je třeba dodat, že červencová (meziroční) inflace zřejmě bude blízko relativně nízkým hodnotám, které jsme viděli v červnu.

Sečteno a podtrženo: od Fedu jsme se nedočkali ničeho překvapivého, resp. zajímavého. Chtělo by se dokonce napsat, že hlavní včerejší zprávou o Fedu byl nakonec výrok Donalda Trumpa, který se v rozhovoru pro Wall Street Journal nechal slyšet, že vážně uvažuje o ponechání J. Yellenové v čele centrální banky. Trump jako již po několikáté na Yellenové ocenil, že drží úrokové sazby nízko a nečiní dolar příliš silný.

TRHY

CZK a dluhopisy

Koruna zůstala i včera v úzkém pásmu těsně nad úrovní 26 EUR/CZK. Až do zasedání bankovní rady ČNB bude koruna nejspíše i nadále postrádat impulsy pro další posílení. Bude se hrát o úrokový diferenciál, který mj. včera v článku zmínil i viceguvernér Tomšík. Jeho slova vyznívala výrazně umírněněji než předchozí komentáře z ČNB, které potvrzovaly odhodlání zvyšovat úrokové sazby. Prostor pro akci totiž limituje ECB, která tiskne a tiskne a k ukončení této své velkorysé politiky se zatím rozhodně nemá.

EURUSD + zahraniční FX

Eurodolar včera po zasedání Fedu pokořil důležitou technickou hranici nad úrovní 1,17 a dostal se na nová téměř tříletá maxima. Malá část trhu zřejmě věřila, že FOMC spustí vyfukování své bilance alias kvantitativní utahování již na včerejším zasedání. To se nestalo a tento jestřábí krok byl odložen až na září. Proti silnému dolaru se však včera vyslovil znovu D. Trump a z ECB zazněly další jestřábí tóny (Nowotny), takže se ani nelze divit, že eurodolar pokračuje dále na sever. Další metou nevyhnutelně je (hlavně pro ECB) psychologicky významná úroveň 1,20.

Neutrální Fed nicméně pomohl středoevropským měnám - nejen forintu, ale i zlotému. Polská měna se nicméně bude muset vyrovnat i s narůstajícími spory vlády a Evropské komise. Ta dala Polsku měsíc na to, aby odstranila sporné body justiční reformy - zejména ty, jež se týkají odvolávání soudců nejvyššího soudu. Pokud by byli soudci propuštěni, je EK připravena okamžitě aktivovat mechanismus podle článku sedm smlouvy o EU, na jehož konci by mohlo být až odejmutí hlasovacích práv Polska v Unii.

Ropa

Oficiální data sice odhalila méně razantní pokles zásob ropy než statistiky API z předchozího dne, avšak i tak byl výrazný (-7.2 mb). Navíc klesaly i zásoby produktů, takže cena ropy Brent se posunula opět o trochu výše k hranici 51 USD/barel.

Data o amerických zásobách budou jistě velmi sledovaná v srpnu, kdy by měly odrážet nižší saúdské vývozy ropy oznámené toto pondělí. USA má největší podíl na zásobách držených členy OECD a jejich pohyb tak je dobrou proxy proměnnou stavu zásob v OECD zemích, jejichž snížení si dal OPEC a spol. za cíl. Stále se nicméně domníváme, že prostor pro růst cen ropy zůstává omezený (květnová maxima byla kolem 54 USD/barel.

 

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Pá   9:26  Graf dne - USDJPY (29.03.2024) X-Trade Brokers (XTB)
Pá   9:19  Milorad Mišković: Poptávka a nabídka na rezidenčním trhu (nejen) v Praze se... Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688