Petr Rozkošný (Meteobox.cz)
Osobní finance  |  23.07.2017 20:06:47

Kde v Evropě už začínají ceny nemovitostí klesat?


Růst cen nemovitostí se netýká jen České republiky, ale je typický pro většinu členských států Evropské unie. Kromě Itálie, kde ceny nemovitostí klesají nepřetržitě od konce roku 2011, začínají pociťovat konec nemovitostního boomu i ve Finsku, Řecku, Lotyšsku a Polsku. Dech růstu cen nemovitostí dochází postupně na Slovensku a v Portugalsku.

Klepe na dveře nemovitostní krize?

  Ceny nemovitosti v poměru k disponibilním příjmům se v řadě členských zemí Evropské unie nachází na historicky nejvyšších hodnotách. Ještě nikdy (za historii měření) nebylo bydlení tak nedostupné v Rakousku, Belgii, Lucembursku, Norsku a Švédsku. Pokud se podíváme na data od roku 2000 do konce roku 2016, ceny bydlení se nachází na svých maximech v Rakousku, Estonsku, Lucembursku, Norsku a Švédsku. Jsou to pak tyto země, kde je bydlení nejméně dostupné. V Rakousku je k pořízení bydlení 130 % ročního příjmu, ve Švédsku pak 125 % ročního příjmu a v Lucembursku pak 123 % ročního příjmu. V České republice si bydlení pořídíte za 104 % ročního příjmu (maximum je přitom 109,91 % ročního příjmu ze 3. čtvrtletí roku 2008). Při pohledu na vyšponované ceny nemovitostí je na místě otázka, jestli vykazují známky bubliny před splasknutím. Nebudu se zde pouštět do žádných vlastních úvah a raději převezmu myšlenky kvalifikovanějších jedinců. Před prudkým nárůstem cen nemovitostí a rizikem jejich potenciálního pádu varoval nedávno Mezinárodní měnový fond (viz zde). Se zdviženým prstem přispěchala i Evropská komise pro systémová rizika, která označila jako „potenciálně nebezpečné“ realitní trhy v Rakousku, Dánsku, Finsku, Nizozemí a Švédsku (viz zde). Od této doby pak ceny nemovitostí vzrostly nejen v těchto zemích, ale i řadě jiných členských států EU. Pro většinu států Evropské unie je specifické, že prakticky již není co kupovat a potenciální kupci tak „šponují“ ceny výš a výš. Růst cen nemovitostí tak daleko převyšuje růst populace i růst příjmů, což je dlouhodobě neudržitelná situace.

Tentokrát to opět bude „jiné“

  Na místě je příměr se situací z roku 2008, kdy se ceny nemovitostíEvropě nacházely na rekordních hodnotách. Pokud jde o vývoj cen, podobnost tu určitě je, zároveň je zde však několik zásadních odlišností:
  • vyšší podíl objemu poskytnutých úvěrů vpoměru k HDP (tj. problémové hypotéky představují vyšší systémové riziko)
  • vyšší zadluženost domácností vpoměru k jejich disponibilním příjmům v zemích s „potenciálně rizikovým realitním trhem“
  • vyšší zadluženost samotných států
  Určitě by bylo dobré zmínit i menší manévrovací prostor centrálních bank (v našem případě hlavně ECB), které ještě úplně nezastavily programy tištění peněz na podporu ekonomiky, která se v Evropské unie vzpamatovává z otřesů z roku 2008. Nicméně, kdy by byl v roce 2008 tipoval, že centrální banky přijdou se zápornými úrokovými sazbami, programy kvantitativního uvolňování, nákupy státních a dokonce i korporátních dluhopisů…  


Přečtěte si také:

19.12.2022Vladimír Pikora: Trh nemovitostí zamrzl, ceny už klesají Ing. Vladimír Pikora, Ph.D. (Dluhopisomat)




?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688