Ekonomický deník (Ekonomický deník)
Investice  |  21.07.2017 06:30:43

BIS učí státní úředníky bránit se zájmům mocností. Soudců a státních zástupců se to zatím netýká

Školení zástupců ministerstev na téma jak se bránit proti prosazování zájmů cizích mocností, jak poznat nežádoucí zájem a jak cizí mocnosti získávají informace, zahájily společně Bezpečnostní informační služba (BIS), Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) a ministerstvo vnitra. Soudců a státních zástupců se zatím výcvik netýká, avšak není vyloučeno, že v budoucnosti budou školeni i tito zástupci státu, uvedl na dotazČeské justice mluvčí BIS Ladislav Šticha. Zájmy v ČR neprosazují jen Rusko a Čína, ale i tzv. vyspělé západní státy.

O probíhající akci informovala Bezpečnostní informační služba na svém webu, podle kterého je náplní obrana proti zájmu cizí mocnosti. „Cílem přípravy je, v souladu s Akčním plánem k Auditu národní bezpečnosti, lépe připravit úředníky na významných místech státní správy na to, jak se bránit snahám zahraničních špionů získat citlivé informace,“ uvádí BIS.

Jak snadné je nainstalovat úředníkovi odposlech

Podle informace Bezpečností informační služby se úplně prvního školení zúčastnili zástupci řady ministerstev. Experti ze zpravodajských služeb je učili, jak se chovat v přítomnosti neznámých lidí, jak rozpoznat nežádoucí zájem, co znamená bezpečné chování, jakým způsobem cizí mocností získávají informace a samozřejmě, jak se co nejlépe bránit. „Účastníci se shodli na tom, že prezentace pro ně byla velmi zajímavá a mnoho informací zcela nových. Někteří z přítomných připouštěli, že je například překvapilo, jak krátký čas stačí na to, aby do nestřeženého mobilního telefonu někdo nainstaloval nebezpečný program a získal přístup k datům včetně odposlechu. Zástupci ministerstev připouštěli, že v tomto ohledu se zatím asi chovali trochu bezstarostně,“ informuje BIS o reakcích na školení ze strany účastníků.

Podle BIS mohli v rámci výuky zástupci ministerstev nahlédnout do práce zpravodajských služeb a seznámit se s praktikami špionů. „Našim zájmem je především upozornit lidi ve státní správě, že i když si to nepřipouštějí, tak mohou být v hledáčku cizích mocností. Nemusí to být lidé přicházející do styku s utajovanými skutečnostmi, ale i řadoví úředníci, kteří mohou cizím špionům umožnit přístup do celého úřadu a k jeho informacím,“ upozorňuje ředitel BIS Michal Koudelka, podle kterého je vliv cizích mocností v ČR dlouhodobě podceňován a nejde pouze o vliv Ruska nebo Číny. „Špionáže se nezříkají ani vyspělé západní státy,“ upozorňuje BIS.

Nátlak na Pospíšila, Nečase a Bradáčovou v případu MUS

V tom lze řediteli BIS dát zcela za pravdu. Například na úřadu státního zastupitelství a na soudech prokazatelně prosazovaly zájmy prostřednictvím svých diplomatů a dvě z nejvyspělejších zemí světa: Švýcarsko a Spojené státy americké.

Pokusy švýcarského velvyslance André Regliho intervenovat do trestního řízení ve případu Mostecké uhelné společnosti a donutit český stát připojit se trestnímu řízení bez patřičné opory a důvodů, byly v tisku popsány už v roce 2011.
Už tehdy pro tisk ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil popsal jednání, které lze nazvat skandálním včetně chování pracovníků ministerstva spravedlnosti: ti totiž poslali nótu Švýcarska na Vrchní státní zastupitelství v Praze, které nemá ze zákona žádné oprávnění vykonávat zahraniční politiku České republiky a jednat s cizí mocností s výjimkou smluv o právní pomoci.

Rok poté popsal činnost švýcarského velvyslance v této trestní věci web Česká pozice financovaný současným stranickým lídrem hnutí ANO Andrejem Babišem. Babišův Web se pokusil vinu za MUS „hodit“ na vládu Mirka Topolánka, na vládu Petra Nečase nebo na státní zástupkyni Lenku Bradáčovou.

Bylo to totiž Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem, které v roce 2009 v z pokynu nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké znovu otevřené věci vykonávalo dozor, jak vyplývá z citace Bradáčové v pozici náměstkyně KSZ v Ústí nad Labem. A to poté, co byla věc odložena.

 

Platforma českých státních zástupců na ambasádě USA

Švýcarsko není jediná země, jejíž diplomat se v minulosti nechoval standardně a v souladu s pravidly diplomacie. Nicméně v rozporu s normami se v minulosti chovali i někteří soudci.

Celý text je přístupný předplatitelům Legislativního monitoru.

Přihlásit se Registrovat se Více informací

Irena Válová


Ekonomický deník přináší zpravodajství, analýzy a komentáře ze světa ekonomiky a technologií.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Čt 11:03  USA: S&P potvrdilo rating na stupni „AA+“ Research (J&T BANKA)
Čt 10:42  Graf dne - USDCAD (28.03.2024) X-Trade Brokers (XTB)
Čt 10:39  JTPEG: Emise dluhopisů JTPEG F.CZ 7,25/30 Research (J&T BANKA)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688