Patria (Patria Finance)
Makroekonomika  |  25.04.2017 16:12:22

Čínský růst je asi rychlejší, než myslíme. Naznačují to noční satelitní snímky


Nezvyklý způsob, jak ověřit statistická data, si zvolili výzkumníci z newyorského Fedu a Kolumbijské univerzity. Použili satelitní snímky noční Číny a na základě zaznamenané intenzity světla v různých oblastech se pokusily odhadnout, kolik váhy dát jakému čínskému ekonomickému indikátoru. Výsledky studie tvrdí, že oficiální data o čínském růstu jsou podhodnocená.

Jak podotýká blog ValueWalk, analytici z Wall Street nejčastěji používají k odhadování růstu čínského hrubého domácího produktu upravený tzv. Li Keqiang Index, který průměruje růst produkce elektřiny, přepraveného zboží po železnici a bankovních půjček v Říši středu. Index je pojmenovaný po Li Keqiangovi, dnešnímu čínskému premiérovi. Ten totiž v roce 2007 americkému velvyslanci v Číně přiznal, že oficiální data o růstu HDP jsou nepřesná, a že raději používá právě výše zmíněný kompozitní indikátor.

Už delší dobu se však spekuluje o správnosti odhadů růstu ekonomiky Říše středu i na základě tohoto kompozitního indexu. Zatímco jedna skupina analytiků tvrdí, že Čína na tom není zdaleka tak dobře a že dokonce zažila v roce 2015 v návaznosti na turbulence na tamních akciových trzích recesi, jiní ekonomové se zase domnívají, že čínský růst je podhodnocený.

Noční Čína z vesmíru

Zdroj obrázku: Wikimedia


Autoři studie použili noční satelitní snímky Číny, aby jednotlivým komponentů upraveného Li Keqiang indexu mohli změnit váhu tak, aby více odpovídala realitě než těžko ověřitelným předpokladům o čínské ekonomice.

Právě k druhé hypotéze, podle které je oficiální čínské HDP nižší než ve skutečnosti, se výzkum Fedu a Kolumbijské univerzity přiklání. Za období 20142016 se, po převážení různých ekonomických indexů na základě intenzity nočního světla, nepodařilo prokázat ostré zpomalení ekonomického růstu či dokonce recesi. Zpomalení růstu v krizovém roce 2008 bylo také nižší, než tvrdily oficiální statistiky. Dalším zjištěním je, že za posledních 11 let čínský růst zůstal spíše stejný, než že by zpomaloval.

Jedním z vysvětlení, proč jsou data ohledně růstu čínského HDP podhodnocená, může být podle autorů studie konstantní podhodnocování růstu sektoru služeb. Právě tento sektor stále získává čím dál větší podíl v čínské ekonomice.

 

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688