Patria (Patria Finance)
Investice  |  24.04.2017 18:59:26

Sebepoškozování úsporami pokračuje

Aktualizováno

Všeho moc škodí a platí to i o úsporách. Většina z nás si je vědoma toho, že příliš málo úspor škodí – nejsou zdroje pro investice do budoucnosti, či se dokonce žije na dluh. Jenže ani zdaleka neplatí, že čím více úspor, tím lépe. Pokud se totiž úspory nepřemění na poptávku (nestanou se z nich investice, či spotřeba), zůstanou nevyužitými „penězi ve slamníku“. Můj příjem se nestává příjmem někoho dalšího, ten ztrácí práci, Sayův zákon se hroutí jako domeček z karet.

Převis (zamýšlených) úspor nad tím, co je ekonomika schopna vstřebat, není již dlouho nějakým teoretickým konceptem. Naopak. Je v jádru toho, čemu se říká dlouhodobá stagnace světové ekonomiky (secular stagnation). V minulém příspěvku jsem poukazoval na to, že trhy se po několik měsíců oddávaly slastné myšlence, že nová americká vláda dokáže jakýmsi zázrakem oživit celou globální ekonomiku. V poslední době si ale trhy tyto značně selektivní růžové brýle začínají sundávat a znovu se hovoří o tom, zda dominantním tématem náhodou stále není ona stagnace.

Shodou okolností přišla nyní SocGen se zajímavou analýzou toho, jak to nyní ve světové ekonomice s přebytky úspor vypadá. Poukazuje na několik zajímavých faktů. Pokrizový vývoj ukazuje, že přebytky běžných účtů začínají být ve světové ekonomice koncentrovány do několika málo regionů, deficity se naopak stále více rozprostírají po celém světě. Země s přebytky jsou přitom právě těmi, které vykazují silnou tendenci spořit a jejich úspory značně převyšují jejich vlastní potřeby. Bylo by hezké to vnímat jako jejich pomoc světu – hle, my si dokážeme odtrhnout od úst a jsme ochotni financovat vaší spotřebu a investice. Jenže je zřejmé, že žijeme ve světě, kde je úspor celkově až moc. Pokud je tedy někdo masivně „vyváží“ do jiných zemí, znamená to, že si z těchto zemí především „dováží“ poptávku a zaměstnanost.

Kde tedy nalezneme ty země, které vyrábí více, než spotřebují a zbytku světa půjčují na to, aby si jejich produkci mohl zakoupit? V čele žebříčku zemí s nejvyššími přebytky běžného účtu se v roce 2016 nacházelo Německo, které se tam propracovalo z třetí pozice v roce 2006 (viz následující tabulku). Nicméně SocGen poukazuje na to, že východní Asie jako celek dnes generuje asi 50 % všech přebytků. Z předních pozic pak úplně zmizely země těžící ropu, mimo Ruska:



Které země nejvíce trpí tím, že výše zmínění přeborníci jsou schopni nahrazovat domácí poptávku poptávkou ze zahraničí (ať již díky vývoji reálného kurzu, či díky kvalitativní konkurenceschopnosti)? Následující tabulka potvrzuje, že Spojené státy jsou stále světovým spotřebitelem poslední záchrany. Američané tak stále spotřebovávají mnohem více, než si vydělají a jejich poptávka tak vytváří pracovní místa jinde. Z toho pohledu je pochopitelné, že nová americká vláda chce tento stav změnit. Zmiňované nástroje ale, mírně řečeno, budí řadu otázek.



Minule jsem zmínil, že dlouhodobá stagnace není pro akcie zase tak špatným scénářem: Růst je sice tlumen, proti tomu ale působí nízké sazby, respektive nízká požadovaná návratnost. Mnohem horší je například vysoká inflace spojená s nízkým reálným růstem a vysokými sazbami. Nebo vyložená deflace, drtící marže firem a jejich schopnost utáhnout dluhy. Ideálem by ale měl být růst využívající plně kapacit globální ekonomiky a sazby pohybující se na jakémsi standardu (a znatelně nad nulou).

K tomuto ideálu se na celosvětové úrovni lze dostat jen tak, že (zamýšlené) úspory budou odpovídat investičním potřebám. Hodně se hovoří o tom, že investice prochází útlumem. Pokud to ale vezmeme jako fakt, tak poté je nutno celosvětově méně spořit a více spotřebovávat. A tou pravou cestou zřejmě nebude ještě vyšší spotřeba u zemí, které dominují v tabulce druhé (ty by se hlavně měly snažit, aby jejich cenová a hlavně kvalitativní konkurenceschopnost dosáhla té německé). Pochlapit se by se poptávkově muselo zejména Německo a Asie. I když Čína na tom se smíšenými úspěchy pracuje. Stárnoucí a spořící Němci ale svůj model, který jim samotným přináší velké úspěchy, asi jen tak neopustí. Jenže to mimo jiné znamená, že nechtějí dát práci těm, kterým dříve masivně půjčovali (periferii eurozóny). Španělé si jí začínají brát stejně, Řekové to nedokázali. Globálně pak o nějakém posunu směrem k lepší rovnováze nemůže být moc řeči:



Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688