Patria (Patria Finance)
Investice  |  21.04.2017 10:03:27

Bernanke: Fed že udělá, co bude třeba? Podle trhů, má reálný problém...

Když inflace leží příliš nízko, nebo nezaměstnanost příliš vysoko, Fed na to obvykle reaguje snížením sazeb, které by mělo podpořit výdaje. Sazby ale nemohou klesnout (výrazně) pod nulu, protože lidé pak namísto držení peněz na bankovních účtech s negativním úročením drží hotovost. Pokud se tedy sazby přiblíží k nule, je další monetární stimulace složitější a může vyžadovat nekonvenční kroky. Tedy například rozsáhlé nákupy aktiv (kvantitativní uvolňování). Trhy od Fedu čekají, že udělá co bude třeba. Jenže Fed má reálný problém, píše jeho bývalý šéf Ben Bernanke pro Brookings.

Před rokem 2008 většina ekonomů o nemožnosti poklesu sazeb pod nulu moc neuvažovala. Japonsko, které tomuto problému čelí už několik desetiletí, bylo vždy považováno za výjimku. V roce 2008 ale Fed v reakci na finanční krizi snížil sazby k nule a i když použil také řadu dalších nekonvenčních nástrojů, nemožnost dalšího snižování sazeb mu jeho politiku značně snižovala. Jak velký to bude problém v budoucnu?

Ekonomové Michael Kiley a John Roberts, kteří pracují pro Fed a se kterými jsem spolupracoval i já, tvrdí, že sazby by v budoucnu mohly být blízko nuly asi 30 – 40 % času. Pokud by tomu tak mělo skutečně být, měli bychom vážně uvažovat o možné efektivitě monetární politiky. Trh a ani profesionální ekonomové nyní takový vývoj nečekají a máme tu tedy před sebou určitou záhadu. Je možné, že se ve svých odhadech mýlí zmínění ekonomové, nebo trh prostě věří, že Fed přes všechny problémy dokáže zajistit dlouhodobý posun inflace směrem k jeho cíli ve výši 2 %.

Pokud se dnes přirozená výše reálných sazeb pohybuje kolem 1 % a Fed dosáhne inflačního cíle ve výši 2 %, nominální sazby by se měly pohybovat kolem 3 %. To znamená, že prostor pro případné snížení sazeb bude mnohem menší, než kdyby se sazby nacházely například kolem 6 %, jako tomu bylo v devadesátých letech. Kiley a Roberts pak ve své studii potvrzují, že pravděpodobnost poklesu sazeb k nule prudce roste právě v době, kdy standardní výše sazeb klesá z úrovně 5 – 6 % na 3 %.

Kiley a Roberts poukazují na to, že pravděpodobnost a četnost budoucích poklesů sazeb k nule nejsou předem dány. Budou výsledkem politiky Fedu. Ekonomové odhadují, že když bude Fed používat stejnou politiku jako doposud, budou se sazby nacházet u nuly 32 % času. Pokud by se měl držet Taylorova pravidla, bude to 38 % času. Průměrná inflace by se v obou scénářích pohybovala znatelně pod inflačním cílem Fedu a ekonomický růst více než jeden procentní bod pod potenciálem.

Trhy nyní čekají, že inflace měřená indexem spotřebitelských cen se bude dlouhodobě pohybovat mírně nad 2 %. I ekonomové se domnívají, že inflace se udrží blízko inflačního cíle. Na stejná očekávání ukazují průzkumy Federal Reserve Bank of New York prováděné mezi dealery. Je ale zajímavé, že ti zároveň vnímají problematiku nulových sazeb jako relevantní – podle nich existuje 20% pravděpodobnost, že v roce 2019 budou v USA sazby opět u nuly. Každopádně se ovšem zdá, že dlouhodobá inflační očekávání jsou pevně ukotvena kolem 2 %. Jak tento fakt skloubit se zmíněnými vysokými pravděpodobnostmi návratu sazeb k nulové hranici?

Kiley a Roberts ve svých výpočtech počítají s tím, že politika Fedu bude i nadále v podstatě taková jako v minulosti. Nicméně trh pravděpodobně věří, že Fed „udělá vše, co je třeba“, aby se vyhnul problémům s poklesem sazeb k nule. Taková důvěra je potěšující, ale neměla by být brána jako záruka úspěchu. Naopak. Fed a politici, kteří stanoví fiskální politiku, by měli intenzivně zvažovat, jak celkovou ekonomickou politiku nastavit tak, abychom se vyhnuli komplikacím při snižování sazeb, které se nacházejí blízko nuly.

Autorem textu pro Brookings je Ben Bernanke, bývalý šéf Fedu.

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Čt 15:11  Index PMI z Chicaga klesl (28.3.2024) ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Čt 14:23  Kovanda (TRINITY BANK): Zmrazení ruských devizových rezerv a jejich případné... Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
Čt 14:00  Oznámení o aukci 3. tranše SPP 908 MF ČR (Ministerstvo financí ČR)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688