Patria (Patria Finance)
Investice  |  03.02.2017 06:53:35

Mohou být v demokracii činěna správná ekonomická rozhodnutí?

Otázka, zda mohou být v demokracii činěna správná ekonomická rozhodnutí, se může zdát šokující a pro mnohé nepřijatelná. Přesto je zřejmé, že veřejnost v nedávné době nejednou volila ekonomickou politiku, která její zemi uškodí, nebo odmítla potřebné reformy. Důvodem může být nedostatek ekonomických informací či snaha většiny udržet si své výhody.

Příkladem popsané volby špatné ekonomické politiky odmítnutí potřebných reforem je volba protekcionistické politiky v USA. Taková politika nedává žádný smysl zejména proto, že americká ekonomika se nyní nachází ve stavu plné zaměstnanosti. Proti ní hovoří i segmentace globálních výrobních řetězců, která znamená, že americký výrobní sektor je schopen nahradit jen malou část dovozů. Protekcionismus tak povede zejména k růstu cen dovozů mířících do USA.

Dalším příkladem je volba „tvrdého“ brexitu ve Velké Británii. Pro tuto zemi totiž bude nemožné pokrýt ztráty spojené s omezeným obchodem s Evropskou unií. Podobně problematické je rovněž odmítání reformy trhu práce ve Francii. Toto odmítání pramení z toho, že 75 % zaměstnaných, kteří mají dlouhodobé smlouvy, nechce ztratit vysokou míru ochrany svého pracovního. To ale znamená, že zbylých 25 % nemá moc šancí dobré pracovní místo získat a musí střídat krátkodobá zaměstnání. Problematická je i neochota snížit dluhy v zemích OECD, která je dána tím, že se voliči neobávají vzdálenější budoucnosti a preferují vysoké příjmy v současnosti.

Následující dva grafy ukazují, že v řadě zemí není růst míry veřejného zadlužení (první obrázek) doprovázen zvýšenými veřejnými investicemi (druhý obrázek). Naopak, v zemích jako Spojené státy, Francie, Itálie, Španělsko a Velká Británie dochází k dlouhodobému poklesu poměru těchto investic k HDP:

 

Jediným řešením popsané situace je větší angažovanost ekonomů a jejich aktivní diskuse s veřejností. Té musí odborníci vysvětlovat skutečné důsledky jejích rozhodnutí tak, aby nebyla tolik náchylná uvěřit populistickým slibům politiků.

(Zdroj: Natixis)

 

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688